Hatályban a reformszerződés

2009. 12. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lisszaboni szerződés a polgárokat helyezi az európai projekt középpontjába – mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a szerződés tegnapi, ünnepélyes hatálybalépése alkalmából. Hozzátette: örül annak, hogy „megvannak a cselekvéshez szükséges megfelelő intézményeink és stabil időszakot élünk, így most minden energiánkat arra fordíthatjuk, hogy kielégítsük az európai polgárok igényeit”. Elmondta még, az unió „erős hangon szólalhat meg a nemzetközi színpadon”, amiben nagyon sokan kételkednek, akik szerint mind Van Rompuy, volt belga miniszterelnök, az Európai Unió állandó elnöke, mind pedig Catherine Ashton, a nemzetközileg teljesen ismeretlen „külügyminisztere” súlytalan képviselői lesznek a félmilliárdos közösségnek.
Az új szerződés a polgárok alapvető jogait chartában rögzítette. Ugyanakkor Brüsszelnek hatékonyabb eszközök állnak majd rendelkezésére az energia, az éghajlatváltozás, a határokon átnyúló bűnözés és a bevándorlás terén, valamint nemzetközi kérdésekben is határozottabban léphet majd fel. Fredrik Reinfeldt svéd miniszterelnök, az unió soros elnöke arról szólt, hogy „ma az európai polgárok új korszakba léptek”.
A lisszaboni szerződéssel mind az Európai Parlamentnek, mind a nemzeti parlamenteknek jóval nagyobb beleszólásuk lesz az uniós döntéshozatali folyamatokba, és a polgároknak joguk lesz megtudniuk, hogy uniós szinten hogyan döntenek a miniszterek. Gyorsabb és következetesebb döntéshozatalra lehet számítani a közrenddel kapcsolatos kérdésekben is, amely révén erősödnek az EU lehetőségei a bűnözés, a terrorizmus és az emberkereskedelem elleni harcban.
Joseph Daul, az Európai Parlament néppárti frakciójának elnöke elmondta, a néppárti frakció volt a szerződés szellemi atyja. Hozzátette, az Európai Parlament társdöntési hatalma egyenlővé vált az Európai Tanácséval. Martin Schulz, az Európai Parlamentben a szocialista/demokrata frakciójának elnöke az alkalomból kijelentette: az új szerződés „elsöpri” a kételkedők azon állítását, hogy az unió nem számoltatható el tetteiért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.