A tavalyi év hasonló időszakához képest 18 százalékkal csökkent novemberben a Budai Irgalmasrendi Kórház teljesítményvolumen-korlátja (ez az a keret, amely meghatározza, hogy maximálisan mennyi gyógyítómunkát finanszíroz az intézménynek az egészségbiztosító – a szerk.) – nyilatkozta lapunknak Bene Krisztián főigazgató. Mint mondta: megdöbbentek a számok láttán. Mostanra ugyanis egyes osztályokon már kimerült a keret, azaz a további betegellátásért egyetlen fillér finanszírozást sem kapnak. Ez különösen aggasztó egyes szakterületeken, például a kardiológián, ahol sürgősségi ügyeletet biztosít az intézmény. Az azonnali ellátásra szorulókat nem lehet elküldeni vagy várólistára tenni. De ha itt korlátlanul engedélyezik az ellátását, akkor a többi osztályon áll le a munka – tette hozzá.
Csiba Gábor, a Borsod megyei kórház és a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület vezetője azt mondta, hogy náluk is jelentősen csökkent a teljesítményvolumen-korlát, vagyis az elérhető bevétel. Egy másik, neve elhallgatását kérő vezető úgy nyilatkozott, hogy intézményénél körülbelül 15 százalékkal lett kevesebb az elszámolható teljesítménykeret 2009 novemberében az egy évvel korábbihoz képest.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke úgy fogalmazott: számos kollégája panaszkodott neki is, hogy jelentős mértékű csökkentést szenvedett el. A döbbenet szerinte abból adódhat, hogy az intézményvezetők egy része nem volt tisztában a valós finanszírozási helyzettel és annak a megállapodásnak a részleteivel, amelyet a szakmai szervezetek nemrég kötöttek a kormánnyal. Abban ugyanis nemcsak pluszforrás bevonásáról állapodtak meg, hanem a finanszírozás további részleteiről is. Az pedig tartalmaz kedvezőtlen változást is – tette hozzá Varga Ferenc. A kormány ugyanis két lehetőséget ajánlott fel: megmaradhat a korábbi szinten a teljesítménykeret, de akkor a már most megkezdődött 2010-es finanszírozási évben a beavatkozások egységéért nem 146 ezer, hanem csak 140 ezer forintot fizetnek. A másik lehetőség az volt, hogy lecsökkentik a finanszírozható teljesítménykeretet, s akkor megmarad a 146 ezer forintos díjazás. – A két rossz közül az utóbbi tűnt jobbnak, noha tudtuk, hogy ez azt jelenti, kevesebb beteg ellátását finanszírozzák, azaz tovább növekednek a várólisták, s még több kórház áll át arra a gyakorlatra, hogy szinte csak a sürgősségi esetek ellátását vállalja, a területen kívülről érkezőket pedig elküldi – tette hozzá. Leszögezte: az idei évre kiharcolt 10,5 milliárd forint visszapótlása soknak tűnhet, de valójában az átlagos finanszírozásához képest egy intézményre csak elenyésző összeg jut. Az adósságcsapdába került kórházakat tehát ez sem menti meg a bajtól.
Rácz Jenő, a Veszprém megyei kórház vezetője, volt szocialista egészségügyi miniszter is úgy nyilatkozott, hogy jelentős mértékben, körülbelül öt százalékkal csökkent az elszámolható teljesítménykeret országos szinten a már megkezdődött 2010-es finanszírozási évben. – Ráadásul további négy százalékot zárolt ebből az egészségügyi tárca, aminek a feloldását már kezdeményezték – tette hozzá.
Publicisztika a 6. oldalon
Orbán Viktor a diplomáciai csúcsról: Mindenki úgy megy innen el, hogy egy nagy népnél járt