A nyári római vb két magyar hőse közül az Egyesült Államokban tanuló, és a minap az amerikai rövid pályás bajnokságon szépen szerepelt Hosszú Katinka nem ugrik át Európába – az Abdi Ipekci még kontinensünkön fekszik, kőhajításnyira a számunkra oly rossz emlékű Héttoronytól –, másik újdonsült világbajnokunk, az örök városban 200 mellen megkoronázott Gyurta Dániel ellenben Isztambulban is vízbe csobban. S magától értetődő természetességgel mondja, hogy Róma után mi másért menne az Eb-re, mint az aranyért. Hozzátehetjük, hogy ő „csak” az aranyért, mert Cseh László érdeklődésünkre leszögezte, mind a négy számban, amiben indul (200 és 400 vegyes, 200 pillangó, 200 gyors), szeretné megjavítani az eddigi legjobb időeredményét. S ehhez 400 vegyesen történetesen a 2007-es debreceni Eb-n felállított saját világcsúcsát kellene túlszárnyalnia.
Háromszoros olimpiai ezüstérmesünk Rómában igencsak peches volt, hiszen a megérkezéskor a repülőtérről egyenesen egy kórházba szállították magas lázzal, vírusfertőzéssel, így valójában az volt a csoda, hogy miután lekötötték róla az infúziót, 200 vegyesen ezüstöt, 400-on bronzot szerzett. Három hete a százhalombattai rövid pályás ob-n 200-on Európa-csúcsot repesztett, a hoszszabbik távon pedig minden idők második legjobb időeredményét jegyezte, vagyis nem alap nélkül várhatja bizakodva az Eb-t. Emlékezetes, hogy Debrecenben triplázva a 200 pillangót is megnyerte, s ahogy fogalmazott, most is valami hasonló produkcióval szeretne kirukkolni.
A 200 vegyes idén a nőknél is magyar szám lett, legalábbis rövid pályán, hiszen Verrasztó Evelyn november elején a moszkvai Világkupán világcsúcsot úszott. Így a Jövő SC szőkesége a kontinensbajnokságról eddig gyűjtött három ezüstje és egy bronza után igazán megérdemelné, hogy az arany már a jelenben is összejöjjön neki. Mindenesetre ő is a Cseh-modell híve: „Inkább időeredményekben gondolkodom, és most is az a fő célom, hogy mind a három számban, amiben indulok, megússzam a legjobbamat” – szögezte le automatikusan. S amikor megjegyeztük neki, hogy ez alapján 200 vegyesen újfent világcsúcsot kellene úsznia, két másodperc gondolkodás után bájosan kibökte: „Végül is igen.”
A napi baljós hírekhez kapcsolódva – hozzáfűzve, hogy momentán Isztambul a H1N1 vírus által leginkább sújtott nagyváros – úszóink majd csak az Eb után kapják meg az influenza elleni védőoltásokat, mert ez most legyengítené a szervezetüket. Így az egyéni csúcsok mellett az influenzát is meg kellene úszni. Verrasztó Evelyn már a nyáron, az elsők között átesett az új típusú változaton, és szerinte nem volt vészes, de Kis Gergő más véleményen lehet. Az ajkaiak Európa-bajnoka az indulás előtti napokban esett ágynak harminckilenc fokos lázzal, még el is ájult, és elfelejthette az Eb-t.
„Gergő kiesésével legalább egy, Katinka távolmaradása miatt pedig több biztos medállal leszünk eleve szegényebbek. Ezzel együtt bizakodhatunk, hogy bőven lesz okunk örömre Isztambulban, 3-4 aranyéremre s minél több jó helyezésre számítok” – fogalmazott még az elutazás előtt Kiss László szövetségi kapitány, aki egyáltalán nem bánja – sőt –, hogy a török metropolisban lehet utoljára felhúzni a csodadresszeket, január 1-jétől visszatér a régi módi. S ugyanezen a véleményen vannak a versenyzőink is. Cseh László szerint, aki tud úszni, annak megfelel a hagyományos viselet is, aki pedig nem tud, azon a cáparuha sem segít. Hisszük, a mieink sem emiatt harapnak mától.
Ők tizenheten. A magyar Eb-csapat, férfiak: Cseh László (Kőbánya SC), Financsek Gábor (Kaposvári SI), Gyurta Dániel (Jövő SC-Veolia), Gyurta Gergely (Jövő SC), Kozma Dominik (Kőbánya SC), Molnár Ákos (Jövő SC), Pulai Bence (Kőbánya SC), Szilágyi Ádám (Százhalombattai VÚK), Takács Krisztián (Dunaferr), Verrasztó Dávid (Jövő SC); nők: Bordás Beatrix (Dunaferr), Dara Eszter (Kőbánya), Jakabos Zsuzsanna (ANK Pécs), Kapás Boglárka (BVSC-Zugló), Mutina Ágnes (Jövő SC), Szepesi Nikolett (Kőbánya SC), Verrasztó Evelyn (Jövő SC).
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban