Milliárdokat ajánl fel az EU

Az Európai Unió tegnapi brüsszeli csúcstalálkozóján a tagországok vezetői megállapodtak abban, hogy három éven keresztül évi 2,4 milliárd euró összeggel segítik a szegény országokat abban, hogy megküzdjenek az éghajlat melegedésének hatásával. Ez öszszesen 7,2 milliárd eurót jelent, ami nagyobb még annál is, amit az unió soros elnöksége, Svédország célként tűzött ki.

2009. 12. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdag országok által nyújtandó segély a Koppenhágában folyó klímakonferencia tárgyalásainak egyik legjelentősebb tétje.
A csúcs alkalmával Nicolas Sarkozy francia elnök és Gordon Brown brit miniszterelnök pedig abban egyezett meg, hogy az idén a bankárok által felvett prémiumot erősen megadóztatják. Sarkozy azzal indokolta a megállapodást, hogy „a prémiumokat csak akkor lehet megadóztatni, ha azt a csatorna mindkét oldalán megtesszük”. Brown után Sarkozy is úgy döntött, hogy országában 50 százalékkal adóztatják meg azon bankárok prémiumát, amelyek bankjai az adófizetőktől támogatásban részesültek.
Mint azt Bajnai Gordon magyar miniszterelnök sajtótájékoztatóján elmondta, a mostani csúcsot már vegyes szabályok szerint tartották, azaz részben a nizzai, részben a liszszaboni szerződés előírásainak megfelelően. Az állam- és kormányfők mellett Brüsszelben az Európai Tanács elnökének megválasztott Herman Van Rompuy is megjelent, de a külügyminiszterek már nem ültek a tárgyalóasztalnál.
A globális pénzügyi intézmények és ügyletek ellenőrzését illetően Bajnai kijelentette, Magyarország szintén azon van, hogy a globális válságot ne helyileg, hanem globálisan kezeljék. Ezzel kapcsolatban azt is elmondta, hogy a PSZÁF-ot is megerősítik, beleértve annak fogyasztóvédelmi jogkörét. Az éghajlati kérdést illetően lapunk azon kérdésére, hogy van-e programjuk a károsanyag-kibocsátási kereskedelem során Magyarország megtépázott ázsiójának helyreállítására, a miniszterelnök azt felelte, ez már megtörtént és nincs szó megtépázottságról.
Az uniós vezetők által kiadott nyilatkozat szerint „a gazdasági helyzet már a stabilizálódás jeleit mutatja, és a bizalom nő”. A nyilatkozat sürgeti: „a gazdaság támogatására irányuló politikát folytatni kell, és csak akkor szüntethető meg, ha a teljes felépülés bekövetkezik.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.