Magyarországon a 18 év feletti lakosság 23 százaléka használja rendszeresen a bankkártyáját fizetésre, miközben 81-82 százalék rendelkezik az elektronikus fizetés lehetőségét is biztosító mobiltelefonnal. A nagykorúak 60 százaléka hallott már arról, hogy mobillal is lehet vásárolni – derül ki a GKIeNET, a T-Home és a T-Mobile közös, ezerfős mintán végzett kutatásából. A dokumentum szerint bár a bankkártyás fizetési lehetőség magyarországi megjelenését követően sok pénzügyi szakember azt várta, hogy a készpénzt felváltó megoldás gyorsan elterjed majd – lévén használata egyszerű, és sok külföldi országgal ellentétben Magyarországon a fizetési tranzakció azonnal meg is valósul, nem csak késleltetve – ez mégsem így történt. A lakosság csak óvatosan él ezzel a lehetőséggel. Idén szeptemberben hazánkban megközelítőleg kilencmillió bankkártya volt forgalomban, ám ennek ellenére meglehetősen alacsony a bankkártyával rendszeresen fizető fogyasztók aránya. Ilyen helyzetben – hangsúlyozza a felmérés – kézenfekvőnek tűnik, hogy az a mobilkészülék, amelyik műszaki szempontból alkalmas a fizetések intézésére, nagyobb eséllyel váltja fel a kisebb összegű átutalásoknál a készpénzes megoldásokat.
A felmérés figyelemre méltó tanulsága, hogy a világhálón vásárlók körében viszont átlag feletti a mobiltelefonos vásárlás lehetőségét ismerők aránya. Hazánkban a legismertebb mobilfizetési szolgáltatás az autópályadíj-fizetés, erről a felnőtt lakosság 60 százaléka hallott, ezután a parkolási szolgáltatás következik, amelyről minden második ember tud. A megkérdezettek 22-23 százaléka fizeti SMS-en keresztül a parkolást, valamint autópálya- és úthasználati jogosultságot annak ellenére, hogy mindössze három évvel ezelőtt lehetett először igénybe venni a két szolgáltatást. Ugyanakkor a statisztikák szerint a különböző jegyvásárlások iránt is van nyitottság a megkérdezettek körében.
A Bizottság is ösztönöz. Két éve hirdette meg az Európai Bizottság a fizetési szolgáltatásokra vonatkozó direktíváját (Payment Services Directive – PSD), amelynek végrehajtására ez év november elsejéig kaptak időt a tagállamok. A rendelkezés célja a pénzügyi szolgáltatók előtt álló, a piacra lépést gátló akadályok felszámolása, illetve a verseny fokozása a nemzeti piacokon és a határokon átnyúló tevékenységek során egyaránt. A világos jogi szabályozás ezeken a területeken hiányzik a leginkább.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!