Nem kis utat járt be a Makám az utóbbi huszonöt év alatt, amelynek nagyobbik része, az első tizenöt esztendő az instrumentális, a második, mai napig is tartó szakasz pedig a vokális zene jegyében telt. Persze ez a két korszak sem volt teljesen egységes, az újabb és újabb áramlatok, stílusok, műfajok mindig frissítették, alakították a Makám zenei nyelvét, amely az indiai, afrikai hatásoktól kezdve a magyar népzenén át a klasszikus és populáris muzsikákig, hangszerekig bezárólag szinte mindent magába olvasztott, amit értékként fel tudott mutatni. A kezdeti, inkább kísérletező, kortárs és alternatív formációból mára közkedvelt és népszerű zenekar lett, ebben nem kis szerepe van a tíz éve jobbnál jobb énekesnőkön keresztül a zenekarban jelen lévő énekhangnak, amely a jelek szerint fontos a ma közönségének.
Amikor a sokszínűség okairól kérdezem Krulik Zoltán zenekar-alapítót, a Makám 25 évének egyetlen állandó szereplőjét és zeneszerzőjét, azt mondja: mindez belőle, az általa megélt különböző zenei hatásokból fakad. – Először is a magyar népzene volt meghatározó. Ez tulajdonképpen a génjeimben van. Kiskorom óta énekeltem, ráadásul amikor a hetvenes években felkerültem Budapestre, akkor robbant be a köztudatba a táncházmozgalom, Sebőék és a Kaláka. Gallán, e többnemzetiségű városban születtem, és fontos hatás volt kiskoromban, hogy sváb templomba jártunk misére. Az itt hallott népénekek szintén meghatározók voltak. Középiskolásként a pannonhalmi bencés gimnázium gregorián kórusának voltam a tagja Szigeti Kilián tanítványaként, és természetesen én sem tudtam kivonni magam az akkor tomboló rock-, pontosabban beatzene hatása alól. Budapesten az egyik nagy példaképem a nemrég elhunyt Orszáczky Miklós volt, és nagy élményt jelentett a Syrius is, amelyben játszott – sorolja Krulik Zoltán. A Makám alapítójától megtudjuk: a nagy lökést a világzenét elsőként meghonosító legendás Kolindából és Vízöntőből is ismert Lantos Iván adta, akivel egy évig dolgozott a Kolinda felbomlása után, és akitől a hangszerelés és a különböző ritmusképletek terén tanult sokat, illetve akin keresztül a balkáni zenét is megismerte. A Makám első korszakának a szitár és az észak-indiai hangszerhez kötődő zenei hatás is meghatározó eleme volt. Krulik Zoltán Kozma Andrástól, Ravi Shankar egyetlen európai tanítványától tanult szitározni, az afrikai muzsika motívumkincsére, például a pigmeusok sajátos, kettős gondolkodású zenéjére pedig Kurtág György hívta fel a figyelmét. Az instrumentális korszak legsikeresebb albuma a zenekar harmadik bakelitlemeze, a Közelítések volt, ez egyébként néhány éve CD-n is megjelent. Az énekesnők megjelenése alapjaiban változtatta meg a Makám életét: koncertjei, fesztiválmeghívásai megtízszereződtek, s azóta albumaik többnyire hamar aranylemezzé válnak.
Bár sok volt a változás a Makám körül, az utóbbi években állandósult a csapat: a klasszikus képzésről érkezett Horváth Olga (hegedű), a népzenei múlttal rendelkező Eredics Dávid (fúvósok), a dzsessztanszakon végzett Boros Attila (basszusgitár) és Keönch László (ütősök) álltak a gitáros-billentyűs Krulik Zoltán mellé, és egy éve két új énekesnő is csatlakozott: Hornai Zóra, valamint Korzenszky Klára.
A ma esti koncerten a zenekar egykori tagjai, vendégművészei közül is sokan színpadra lépnek, mint például Bognár Szilvia, Lovász Irén, Herczku Ágnes, Szalóki Ágnes és Bede Sarolta énekes, illetve Lantos Zoltán, Borlai Gergő, Juhász Endre, Grencsó István, Krulik Eszter, Szokolay Dongó Balázs, Zsemlye Sándor, valamint Mizsei Zoltán zenész.
Yanna Yova – ezzel a titkokat sejtető címmel megjelenő lemezével újabb fordulóponthoz érkezett a Makám. Akárcsak tíz éve, mikor a SkanZen albummal a hosszú hangszeres periódusról váltott a vokálisra. Azóta szinte évente jelentek meg lemezeik, amelyek világa az archaikus hangzásokat, a Kelet kincseit sugározták. Új albumuk – ezeket a kincseket nem feledve – napjaink atmoszféráját, zenei mozgásait és szövegvilágában is a lüktető városban élő ember életérzéseit tükrözi. Ma este a múlt felidézése mellett ennek az anyagát is megismerhetjük.
Meggyilkolt turisták: leszúrtak egy francia férfit