Ők a társadalom lelkiismerete

A Lakiteleki Népfőiskola Kölcsey-háza november 25–27-ig adott helyet a Kistérségi és kisközösségi televíziók X. filmszemléjének. Lezsák Sándor, a fesztivál megteremtője elmondta, hogy a jubileumi filmszemlére kilencvenhat alkotás érkezett, közülük húsz jutott a döntőbe.

2009. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dokumentumfilmek a történelem, a művészet, a kultúra, a közoktatás jelenünkbe égetett tragédiáira, illetve felemelő pillanataira hívták fel a figyelmet. A legjobbak kiválasztását leegyszerűsítette az a sajnálatos tény, hogy a művek jelentős része a televíziózás napi gyakorlatában megszokott műfajokhoz tartozott. A korábbi évek terméséhez képest túl sok beszélő fejet láttunk – fogalmazott Gálfalvi György marosvásárhelyi író-szerkesztő. Ugyanakkor mindegyik döntős film bőven megfelelt a rangos televíziós újságírás kritériumainak. A zsűri Sára Sándor Kossuth-díjas filmrendező, operatőr vezetésével Zsigmond Attila rendező-operatőr Sziklára épített iskola – Berzán Lajos-portré című filmjének, a gyergyószentmiklósi Rex Video Stúdió produkciójának adta a fődíjat. A Hír TV különdíját a Magyar Atlantisz című, Vinaji Parti Andrea rendezte melankolikusan dekoratív film nyerte el, amelyből a világ legkisebb magyar szórványközössége, a szerémségiek sorsa tárul elénk. A Daczó Katalin rendezte Gondolatok a családról (Rubin Stúdió, Gyergyószentmiklós) című sok szempontú riportfilmben székelyföldi ép és csonka családok tagjai vallanak arról, hogy a trianoni tragédia milyen hatással van a mai családokra. A világtörténelem egyik legszörnyűbb, jó ideig titokban tartott genocídiumáról szól Sándor János Jelöletlen tömegsírok című megrázó alkotása (Hálózat a Szabad Információért, Szeged), amelyből megtudjuk, hogy 1944 ősze és 1945 tavasza között a magukból kivetkőzött szerb partizánok negyvenezer magyart öltek meg, köztük első sorban lelkészeket és tanárokat olyan válogatott, lassú kínzásokkal, amilyenekre legfeljebb a kambodzsai vörös khmerek voltak képesek. A film az Echo TV különdíjában részesült. Különdíjban részesült még Kirsch Norbert máramarosszigeti rendező A Tisza forrása című alkotása is. A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat különdíját a Murányi-fennsík Nemzeti Park című alkotás kapta, amelyet Vörös Attila rendezett (Rimaszombat, Szlovákia). A Caola-Alfa Kozmetikai Zrt. 100 ezer forintos különdíjában a Vajdasági Hollywood című alkotás részesült, amelyet S. Gordán Klára (Szabadka, Szerbia) rendezett.
A fesztivál ezüstérméinek számító kategóriadíjakat művészfilmek kapták, mindhárom díjazott alkotás Mikulás Ferenc rendező-producer műhelye, a Kecskemétfilm Kft. alkotása. A fesztivál legtöbb díjában – lapunk különdíjában is – részesült a Kőműves Kelemen, Richly Zsolt remeklése. A Vizitáció, Neuberger Gizella kompozíciója Jézus és Keresztelő János anyja, Mária és Erzsébet találkozását örökíti meg M. S. mester képei nyomán készült kitűnő kompozícióban. A harmadik különdíjas munkát Kiss Andrea rendezte, Lázár Ervin A hazudós egér című mulatságos mesepéldázatát mondja el költői fantáziával az animáció nyelvén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.