Temesi Ferenc hatvanéves

2009. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma hatvanesztendős a szegedi születésű Temesi Ferenc, a kortárs magyar prózairodalom kiemelkedő íróegyénisége, az örökös út- és harmóniakereső. Róla okkal elmondhatjuk: szépíróként mindig a legnehezebb utat választotta, pedig megvolt arra is a lehetősége és a képessége, hogy a könnyebb ellenállás felé haladjon. Avantgárd kísérletező, pikareszk elbeszélésekkel tűnt fel, amelyeket Látom, nekem kell lemennem címmel gyűjtött kötetbe 1977-ben. Könyvével nem volt igazán elégedett. Úgy érezte, meg kell találnia azt a prózai műfajt, amelyet ő tud legjobban. Véleménye szerint az író rangját a nagyléptékű, a nagyformátumú regény adja meg, amelybe belefoglalhatja a rászabott egyetemességet.
Elkezdte hát a hosszú előmunkálatokat, amelynek eredményeként megszületett e század végének egyik meghatározó regényremeklése, a Por I. (1986), a Por II. (1987) és a zárókő, a 3. könyv (1989).
A nagy mű szótárregény formát öltött, címszavak alá rendezett, látszólag véletlenszerű szerkezetéből tárul elénk a Porlód néven emlegetett szülőváros aurája, Magyarország saját olvasatú újkori történelme és egy hatvanas–hetvenes években diákoskodó, a létezés valódi értelmét kereső ember lélekrajza, sokkoló tragédiákkal, amelyek átmeneti időre még a hitét is megrendítik. A Por a keresztény, nemzeti elkötelezettséget vállaló avantgárd és realista írótársakból és irodalmárokból feltétel nélküli elragadtatást váltott ki, a magukat meghatározónak kikiáltó, lélektelen, üzenetmentes irodalmat kedvelő literátorok körében pedig elutasítást és agyonhallgatást.
Mindenki a saját bőrén érzi, az író igencsak „emberből van”, a homo sapiensnek sem esik jól a magát mértékadónak kikiáltó szakma diszkriminációja. Ám az író, még ha magánemberként közösségi és humanista lény is, nem tehet mást, mint hogy megrázza magát, s Dante Alighieri üzenetének szellemében halad a saját útján, és nem törődik azzal, mit mondanak mások. Temesi a hatvanadik születésnapjáig tudatosan, az írás és az újságírás önként vállalt robotosaként felépítette nagyregény-univerzumát a Híd, a Pest, a Kölcsönidő, az Amszterdam című nagyepikai alkotásokból és a kisregényekből. Vallja, hogy az igazi irodalomnak, legyen akár hagyományőrző, akár kísérletező, igenis van metafizikai üzenete, küldetése, és ne féljünk a szótól: mondanivalója.
Temesi Ferenc a 2008-as könyvhétre megjelent Amszterdam című regényével is bizonyította, hogy az írót a műveivel kivívott halhatatlanság sem teheti elbizakodottá. Hazáját hamar megtalálta, a Teremtőhőz viszont hosszú, szenvedésekkel kikövezett úton kellett visszatalálnia. Az Amszterdamban az író eljut a keresztényi alázatnak arra a fokára, amelynek hatására lemond a mindentudás illúziójáról is, és rádöbben a szeretet mindenható erejére. Azt is tudja, hogy az igazi író soha nem pihen valódi babérokon sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.