A XX. század első népirtása

„Hiszem, hogy a herero nemzetet ki kell irtani Az erőszak és durva terrorizmus gyakorlása – kegyetlenséggel fűszerezve – a politikám volt és az is maradt. Az afrikai törzseket vér- és pénzpatakokkal pusztítom el. Csak e tisztogatás után jöhet létre valami új, ami velünk marad.” Imigyen szólt 106 évvel ezelőtt Lothar von Trotha, II. Vilmos császár főparancsnoka, akinek az uralkodó 14 ezer katonát küldött a mai Namíbia területére, amelyet egykor Délnyugat-Afrikának neveztek.

2010. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1884–1885-ös berlini konferenciát követően Németország által annektált területen egy arisztokratikus tartású nép élt, a szarvasmarhapásztor hererók, akiket a gyarmatosítók kiirtásra ítéltek. A német telepesek a herero törzs lakóit kegyetlenül igába hajtották, elvették földjüket, házaikat és állataikat. A hererókról a gyarmatosítók páviánokként beszéltek. Ami nem akadályozta meg a katonákat abban, hogy a herero nőket szexrabszolgának tartsák – amíg 1904. január 12-én Okahandzsa kisvárosban ki nem tört az első öszszeütközés a hererók és az ottani német erődítmény katonái között.
Von Trothával a császár „jó kezekben” tudhatta az afrikai törzs leverésének és kiirtásának tervét, mert a főparancsnok már 1900-ban a kínai bokszerlázadás, majd a mai Ruanda, Burundi és Tanzánia népei ellenállásához hasonlóan kegyetlen leverésével bizonyított. A herero nép totális kiirtásának terve egyértelműen dokumentált. Von Trotha hírhedt megsemmisítő parancsában ez áll: „Minden hererót – akár fegyveres, akár fegyvertelen – lelövünk.”
Larissa Förster, a kölni etnológiai múzeum Namíbia-szakértője szerint ez egyértelműen egy adott etnikai csoporthoz tartozó nép likvidálására adott parancs kizárólag azon az alapon, hogy ezen etnikai csoporthoz tartoznak. Ezzel szemben Samuel Maharero herero törzsfőnök a háború kitörése után népéhez írt levelében az olvasható, hogy az angolokat, búrokat, misszionáriusokat és más törzsbelieket nem szabad bántani. Mármint az őket elpusztítani kívánó német katonákat kivéve.
A történelem tanúsága szerint 1904 és 1907 között mindkét utasítást lelkiismeretesen végrehajtották. Ez volt a múlt század első népirtása. Olyan népirtás, amikor a népirtó célja egy etnikum maradéktalan likvidálása volt. 1904 augusztusára Lothar von Trotha tábornok Waterbergnél leverte a hererókat. A túlélőket az Omaheke sivatagba űzte, ahol a legtöbben szomjan haltak, miután a meglévő kutakat megmérgezték. Eredeti fotók tanúskodnak arról a néhány csonttá aszott túlélőről, akinek sikerült megmenekülnie, és elkerülte a bajonetteket. Októberben azután a nama törzs tagjai lázadtak fel, akikkel ugyanígy bántak el. 70 százalékos népirtási hatékonyság; genetikai kísérletezés a koncentrációs táborokban. A becslések szerint 65 ezer hererót mészároltak le, a teljes népesség 70 százalékát. A nama törzs lakóinak felét, mintegy tízezer embert.
1985-ben az ENSZ Whitaker-jelentése szerint Németország azon terve, hogy likvidálja Délnyugat-Afrika herero és nama népét, a XX. század teljes népirtási kísérleteinek kezdete volt. A misszionáriusok nyomására és a gyarmaton uralkodó munkaerőhiány eredményeként Berlin leállította a népirtási kampányt. A túlélő hererókat koncentrációs táborokba zárták, ahol az embertelenül kemény rabszolgamunka, az éhség és a betegség megtizedelte őket. A háborút követően valamennyi, hét évnél idősebb hererónak fémkorongot kellett viselnie a nyakára függesztve, amelyen lajstromszámuk volt látható.
A koncentrációs táborokat Eugen Fischer doktor járta be, és ott fajjavítási-genetikai kísérleteket végzett. Felügyelete és irányítása alatt az akasztással kivégzett hererók tartósított holttestét és leválasztott fejét Németországba küldték boncolásra. Fischer doktor később a Vilmos császárról elnevezett Antropológiai, Emberi Örökségtan és Eugenetikai Intézet igazgatója lett, majd megírta az Emberi örökség és fajhigiénia elvei című könyvet, amely révén 1933-ban a Berlini Egyetem rektorának választották.
A hererókat fogva tartó öt koncentrációs tábort egyébként 1908-ban zárták be. A róluk készült hivatalos jelentés szerint az ott fogva tartottak 45,2 százaléka nem élte túl a „vendégszeretetet”. A szögesdróttal vagy áthatolhatatlan tüskebokor kerítéssel körbevett táborokban a hererók a számukra szokatlan nyers rizst, valamint némi vizet kaptak.
Namíbiai látogatásán 1998-ban Roman Herzog német elnök találkozott herero vezetőkkel. Mundzsuku Nguvauva törzsfőnök nyilvános bocsánatkérést és jóvátételt követelt. Az elnök sajnálatát fejezte ki azért, ami történt, de nem kért bocsánatot, a jóvátételt pedig elutasította.
Heidemarie Wieczorek-Zeul, Németország fejlesztési segélyekért felelős minisztere 2004. augusztus 16-án elsőként hivatalosan kért bocsánatot és fejezte ki fájdalmát a németek által elkövetett népirtásért, és kijelentette: „Mi, németek elfogadjuk történelmi és erkölcsi felelősségünket azért a bűnért, amelyeket a németek követtek el ebben az időben.” Azt is elismerte, hogy a tömeggyilkosságok népirtással értek fel, de nem említette a koncentrációs táborok létét és a rabszolgatartás intézményesítését, noha ez német dokumentumokból igen alaposan dokumentált tény. De a miniszter asszony kizárta a kártérítést, kijelentve, hogy a német kormány már „11,5 millió euró fejlesztési segélyt fizet évente Namíbiának”. Lothar von Trotha leszármazottai 2007 októberében a királyi herero törzsfőnökök meghívására Omaruruba utaztak, ahol nyilvánosan kértek bocsánatot von Trotha tetteiért.
(Hivatkozott irodalom. Marc Ambler, „Herero genocide”. Creation 27 (3): 52–55, 2005. június. Gewald, J. B., Herero Heroes, James Curry, Oxford. Wikipedia: Herero and Namaqua Genocide. „A bloody history: Namibia’s colonisation” [BBC News, 2001. augusztus 29.]. „Germany admits Namibia genocide [BBC News, 2004. augusztus. 14]. The Herero and Nama Genocides, 1904–1908, J. B. Gewald, in Encyclopedia of Genocide and Crimes Against Humanity. MacMillan. New York. 2004.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.