Kívülállók számára csak meglepő, ugyanakkor a szakemberek zömét megdöbbentő döntést hozott a múlt héten a Nemzetközi Judószövetség (IJF) technikai bizottsága: 2010-től az IJF égisze alá tartozó világversenyeken az olimpia kivételével minden nemzet immár két versenyzőt indíthat súlycsoportonként. Mindez az Eb-re nem vonatkozik, efelett az európai szövetség diszponál, de az őszi, tokiói vb-n a duplájára is emelkedhetne a mezőny. S bár ez a veszély nem fenyeget, ezután igencsak elhúzódnak a versenyek, ami szöges ellentétben áll az IJF törekvésével…
Mások mellett a Magyar Judó-szövetség elnöke, Tóth László is értetlenül áll a bejelentés előtt: „Nem hittem volna, hogy ezt az elképzelést valóra váltják, mert az IJF kétszázöt tagállama közül legfeljebb tíznek kedvez. Mi nem vagyunk köztük, s most, nem túlzok, kétségbeestünk. A jelenlegi gazdasági helyzetben, teljesen kivéreztetve, maximum tíz-tizenkét versenyzőt tudunk menedzselni, utaztatni, így mi biztos nem élünk azzal, hogy a tizennégy súlycsoportba akár huszonnyolc főt is benevezhetnénk. Az viszont garantálható, hogy a nőknél minden kategóriában akad majd két-két kubai, koreai, japán és francia, s így jóval nehezebb lesz odaérni a dobogóra. Eddig mentálisan hatalmas erőt adott, ha túljutottunk egy japánon, most pedig az egyik után jön majd a másik. S ha gyengébbek lesznek az eredményeink, még az eddiginél is kevesebb állami támogatást kapunk. A Magyar Olimpiai Bizottsághoz nem mehetünk oda azzal, hogy idén már több az ellenfél…” – vezette le a következményeket Tóth László, aki bízik benne, hogy az IJF döntése nem végleges, és visszatér a régi rendszer.
Az újnak számunkra annyi a hozadéka, hogy a női 57 kg-ban a vb-bronzérmes Karakas Hedvig, illetve az ugyancsak vb-3., olimpiai 7. Baczkó Bernadett, valamint a női 70 kg-ban a vb-2. Mészáros Anett és az U23-as Európa-bajnok Joó Abigél személyében két nyerő lapunk is akadhat a megkavart pakliban.
Tizenegy elméleti kvóta. A Judoinfo.hu információja szerint érdekes listát közölt az IJF: ha most zárulna az olimpiai kvalifikáció, tizenegy magyar dzsúdós indulhatna Londonban. Mindez persze csupán a kvalifikációs szisztéma bemutatására szolgál, a kétéves sorozat ugyanis májusban kezdődik. A számítás alapja azonban valós, és a világranglistán kifejezetten jól állnak a mieink. A tizenegy főből tíz direkt kvalifikációt szerezne: Burján László (60 kg), Ungvári Miklós (66), Ungvári Attila (73), ifj. Nagysolymosi Sándor (81), Madarász Tamás (90), Hadfi Dániel (100) és Bor Barna (+100) a legjobb huszonkét, Csernoviczki Éva (48), Karakas és Mészáros a legjobb tizennégy között van súlycsoportjában, Szabó Franciska (63) pedig éppen megkapná az utolsó szabadkártyát. A 11 fős magyar csapat amúgy a nyolcadik legnépesebb dzsúdós válogatott lenne az olimpián Nagy-Britannia (14), Franciaország (14), Japán (14), Dél-Korea (14), Németország (14), Oroszország (13) és Hollandia (12) mögött.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban