Kész kabaré

Tölgyesi Gábor
2010. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kivonulnak, bevonulnak, megegyeznek, összevesznek – jelenetek a Fővárosi Közgyűlés múlt évi utolsó, kétnapos üléséről. Főszerepben a szocialisták és a szabad demokraták. Százhárom napirendi pontból eljutnak hatvankilencig, aztán karácsony. Folytatás január 28-án. Kabaréba kívánkozó jelenetek a döntéshozók hétköznapjaiból. Meglehet, összhangot találni nehéz, ha már működésbe indult a politika süllyesztője, s a színpad alatt nincs még egy sercegő, dróton lógó villanykörte se. Csak a tátongó sötét ijeszt. Könnycseppet se érdemel, előbb-utóbb mindenki elnyeri tettei jutalmát. Mégis lesznek, akik majd gyászolják kenyéradó gazdáik elvesztését.
A napirendi pontok végére sorolták, kilencvenharmadiknak a Mikroszkóp Színpad ügyvezetőjének megbízatását. A kulturális bizottság négy tagja Verebes István színművész pályázatát támogatta, már csak a közgyűlésnek kellett volna szavazni. Aztán a kft. kisebbségi tulajdonosával, Sas József humoristával elfogadtatni a döntést. Vajon hová lett az egykori főpolgármester-helyettes, Horváth Csaba, aki évekig a színház őrangyala volt?
A Mikroszkóp megbízott ügyvezetője, Selmeczi Tibor szilveszterkor elköszönt. Volt némi perpatvar: Beregi Péter társulati tag kifogásolta, hogy nem ő kapta az új darab főszerepét. Gázsiba vágó ügy. Végül Sas békéltetett. Aki korábban összeveszett Selmeczivel, „üres volt-e a kassza vagy tele, amikor a székembe ültél, miután engem minősített adócsalásért jogerősen elítélt a bíróság”. Később Selmeczi veszett össze az igazgatói poszt várományosával, Verebessel, aki a darabját máshová vitte. Évek óta ez a legjobb műsoruk.
Mindenesetre a színházi cégnek jelenleg nincs ügyvezetője, törvényes képviselője. Rétvári Bence kereszténydemokrata képviselő emiatt törvényességi felügyeleti kérelmet nyújtott be a fővárosi cégbírósághoz. Ha január végén sem szavaz a közgyűlés az új igazgató személyéről, a kft.-t törölhetik a cégbíróság nyilvántartásából. De akkor is megszűnhet a cég, ha a negyvenkilenc százalékban tulajdonos Sas József nemet mond az új igazgató személyére. Ám ezt aligha teszi meg: így hogyan vásárolhatná ki tulajdonrészét a fővárosi önkormányzat? Szeme előtt lehet a Vidám Színpad esete. 1996-ban a főváros szorgalmazta az általa fenntartott színházak „félprivatizációját”. Akkor a Vidám Színpad is kht. lett – többségi tulajdonos a fenntartó, a főváros maradt. Kisebbségi tulajdonosa, Bodrogi Gyula öt évvel később, tetemes adósságot felhalmozva távozott a társulat éléről. Tulajdonrészét visszavásárolva még a főváros fizetett neki. A Mikroszkóp rendszeresen egy kis veszteséggel zárja az évet. E teátrum állami, önkormányzati forrásból évi százhúszmilliót kap. Tagjainak van bőven ideje haknizni, az előadásszám megengedi. Ám a „nagy művészet” nemcsak ez, hanem ahogy feltalálták a gyáva politikai kabaré műfaját. Beismerték.
Próbáltunk sok mindent elsimítani, és ez nem fair, mert nem ez a dolgunk. Úgy éreztük, ez kell a túléléshez. Hiszen akit dróton rángatnak, az háromszor is meggondolja, hogy merjen-e belerúgni kenyéradó gazdáiba – ekként summázta a Mikroszkóp működését Selmeczi múlt év őszén a Népszavában. Klasszikus. Az rendeli a nótát, aki fizeti a cigányt. Különben is: a hagyomány kötelez.
Mert ne feledjük: a Mikroszkópot alapító Komlós János ÁVH-s őrnagy – nevét emlékgyűrű őrzi – 1969-ben a pártbizottság akaratát hajtotta végre: megengedetté vált, hogy a kommunista vívmányokat, Kádár elvtársat nem bírálva lehet élcelődni a középkádereken. Arkagyij Rajkin és a leningrádi Miniatűr Színház lett a követendő minta. Még szerencse, hogy egy idő után nagy színészeket száműztek a Mikroszkópra, és Hofit is bevezették ide. Pórázon. A nagy idők elmúltak, csak a szocialista buké maradt. Időközben felnőtt egy új humoristageneráció. Nem utazgatnak állami pénzből, nem keresik a zsíros politikai megrendeléseket, nem próbálnak elsimítani kormányzati gaztetteket, nem kapnak pénzt a nagykalapból. És jók. Politikai kabarét dróton rángatva nem lehet jól művelni.
Múlt év végén Sas-kabarét közvetített az ATV. A társulat a műsor végén együtt tiltakozott a „rosszul megvágott” őszödi böszme beszéd miatt, Verebes arról értekezett, hogy fél, mi lesz itt tavasztól. Ez még abszurd humornak is rossz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.