Szabad nálunk a feketevásár

Magyarország pekingi nagykövete szerint nem a kínai árusok hibája az, hogy virágzik a feketekereskedelem a távol-keleti portékát kínáló hazai piacokon. Sokkal inkább a hatóságok gyenge ellenőrzési rendszere teszi lehetővé, hogy a kereskedők adófizetés nélkül terítsék árujukat. Kína napjainkban születő világhatalomként növeli befolyását a válság sújtotta országokban. A távol-keleti óriás egyik legjövedelmezőbb hódítása a kelet-közép-európai régióban Magyarország.

2010. 01. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem a kínai kereskedők hibája, hanem a magyar hatóságoké, hogy hazánkban virágzik a feketekereskedelem, s az olyan távol-keleti termékeket kínáló piacok, mint például a józsefvárosi, az adóelkerülés melegágyává váltak – nyilatkozta lapunknak Magyarország pekingi nagykövete.
Kusai Sándor elmondta: nem tartja megfelelőnek a magyar hatóságok ellenőrzési rendszerét. Szerinte e területen gyenge a vám- és az adóhivatal tevékenysége, mert felszámolni nem tudják, legfeljebb alkalmi akciókban csapnak le időnként a közismert néven „kínai” piacokra.
Holott becslések szerint ezeken a szabadtéri árusítóhelyeken évente milliárdos nagyságrendben forognak a hamisított áruk, amelyek gyakorlatilag ellenőrzés nélkül, szabadon áramlanak be az országba, kerülnek a hagyományos bolti kereskedők polcaira, s jutnak tovább adómentesen az unió más piacaira.
– A döntéshozóknak a gyakorlatban is szigorítani és egységesíteni kellene az ellenőrzéseket. Emellett szükség volna olyan ösztönzőkre, amelyek a tisztességes, adófizető kínai vállalkozókat segítik, például a foglalkoztatásukat – vélekedik a pekingi nagykövet. Megítélése szerint mind több válság sújtotta ország igyekszik elnyerni Kína kegyeit, amely rohamléptekkel épül be a világgazdaságba. Ekképpen Magyarország sem engedheti meg magának, hogy számára Kína ismeretlen maradjon.
Kusai Sándor hangsúlyozta: Pekingben élő nagykövetként jól ismeri a kínai kereskedőket, s azt a távol-keleti „vállalkozókra” jellemző mentalitást, amely nem különbözik az idehaza tapasztaltaktól. A nagykövetség többször tett már javaslatot a magyar kormány felé
a feketepiacok felszámolásának módjaira, illetve arra, miként lehetne segíteni a kínaiak itteni szabályokhoz való alkalmazkodását.
Ám a józsefvárosi piac napjainkban fénykorát éli a spórolásra kényszerült lakosság körében. A bolti kereskedelem mostanra az évekkel ezelőtti színvonalára sülylyedt. Leginkább a textil-, a ruházati és a cipőboltok vannak bajban, mert a hatalmas versenyben az olcsó kínai portékák miatt folyamatosan veszítik el a magyar vásárlókat. Tavaly például a távol-keleti üzletek mennyiségben ugyanannyi árut adtak el, mint a ruházati piac minden más szereplője összesítve. Egyes vélekedések szerint a józsefvárosi piac működése nem gazdasági, hanem szociális kérdés, amelyet a feketegazdaság elleni hangzatos kormányzati küzdelemben eleddig nem sikerült tisztes adófizetők paradicsomává változtatni.
Bevált utakon a feketézők
Legutóbb december közepén csaptak le az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH), valamint a vám- és pénzügyőrség (VPOP) ellenőrei a VIII. kerületi piacra. Az APEH szóvivője akkor leszögezte: lopott és hamis áruk tömkelegét kínálják a józsefvárosi kereskedők, akik gyakran feketén foglalkoztatják alkalmazottaikat, s nem adnak számlát. A hamis ruhák, cipők, illatszerek, kozmetikumok, szórakoztatóelektronikai eszközök, gyerekjátékok, filmek, cigaretták mellett már a közbiztonságot veszélyeztető fegyverek is beszerezhetők az árusoktól. Megjegyezte azt is, hogy a piac nem csupán a lakosság kedvelt vásárlóhelye, hanem a fővárosi plázák egyes üzletei is innen töltik fel lopott vagy hamis áruval készleteiket.
– Az adóhatósággal és a fogyasztóvédelemmel rendszeresen ellenőrizzük a piacokat és a környező raktárakat, valamint az ismert szállítási útvonalakat, ahol a távol-keleti rakományok érkeznek – mondta kérdésünkre Sipos Jenő ezredes, a VPOP szóvivője. Megtudtuk: a VPOP hetente két-három alkalommal razziázik a kínai piacokon, az ünnepi időszakban pedig naponta látogatták a józsefvárosi placcot. Sipos szavai szerint a kínai kereskedők nem túl együttműködők, idővel mégis nyomra akadnak a vámosok, bejelentésre, a társhatóságok információi vagy saját felderítő akcióik révén.
– Az uniós csatlakozás óta nincs vámellenőrzés az országhatárokon. Így gyakorlatilag szabadon áramlik az áru a belső piacokra, miután például Hamburgba vagy Rotterdamba megérkezik a tengeri szállítmány – folytatta Sipos.
Bírálják, mégis hódít a gagyi
A vámhatóság végrehajtó szerv, a valódi megoldás a piacot működtető önkormányzat, illetve a törvényalkotók kezében volna. A VPOP a törvény szerint nem zárathatja be ezeket az árusítóhelyeket, csupán jelzi a helyhatóságnak, ha szabálytalan működést észlel. Az a piac üzemeltetőjének a felelőssége, hogy a bérlők a magyar szabályoknak megfelelően működnek-e, bár már az is megkönnyítené az ellenőrző hatóságok munkáját, ha legalább regisztráció alapján beazonosíthatók lennének a kereskedők – jegyezte meg a szóvivő.
Kínát rengeteg bírálat érte már a külföldi piacokra küldött termékeinek minősége miatt. Ezek között idén világszerte visszhangot váltott ki a játékok, az állateledelek, a különböző élelmiszerek, köztük a tejpor, a gyógyszerek, a gyermektápszerek és a tapéták ügye.
Kína 2005-ben a „bugyiháború” néven elhíresült, súlyos európai érdekkonfliktussal is szembesült. Emlékezetes, korábban tíz évig volt érvényben egy textilkvóta, amellyel a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) korlátozta a tagországokba áramló kínai ruhaexportot. A kvóta 2005 elején lejárt, s az uniós piacokat néhány hónap alatt soha nem látott árudömping özönlötte el, mire tömegesen szűntek meg a könnyűipari munkahelyek. Brüsszel ezért 2005 júliusában tíz kínai ruházati termék, 2006-ban pedig a cipők esetében vezetett be mennyiségi korlátozást és 16,5 százalékos dömpingvámot 2008 végéig.
A vámháború ma sem csitul, a kínai cipőkre vonatkozó korlátozást a közelmúltban 15 hónappal meghosszabbították az EU-ban. Erre Kína hozott dömpingellenes intézkedéseket az unióból importált, elsősorban a gépgyártásban használatos szénacél kötőelemekre. A kínai kereskedelmi tárca december 23-i közleményében azt is jelezte, hogy a WTO-hoz fordul vállalatai védelmében, felemelve szavát a pénzügyi válságból való kilábalást hátráltató protekcionizmus ellen.
Magyarországra az uniós korlátozás ellenére is évről évre növekvő mennyiségű kínai termék özönlik. A két ország külkereskedelmi forgalma 1998 és 2008 között összegben mintegy tizenhétszeresére nőtt; tavaly az import 11 százalékát tették ki a feldolgozott termékek, mint például a ruha és a cipő. Hazánk jelenleg 31 kínai tartománnyal és térséggel folytat külkereskedelmet, közülük is kiemelkedő a pekingi kapcsolat, amely az összes forgalom 27 százalékát teszi ki.
A gazdasági fejlődés árnyoldalaként a kínai főváros ugyanakkor ismert a kalóz-, más néven hamisított termékek nagyarányú forgalmazásáról is. A kínai fővárosban ugyanis a legújabb divatházak drága modelljeitől kezdve a friss kiadású amerikai filmeket tartalmazó DVD-ig és a márkás sportruházatig minden megtalálható, az eredeti hű másolatában. Ezeket a termékeket elsősorban külföldi turistáknak kínálják, de jut belőlük bőven az európai piacokra, így Magyarországra is.
Az olcsó munkaerő, a filléres tömegtermékek iránti növekvő kereslet mostanra verhetetlenné tette Kínát a világpiacon. Egyre több világmárkát képviselő multinacionális vállalat is oda helyezi gyártását. Ráadásul elemzők szerint a termelés, a munkahelyek áthelyezése az Egyesült Államok, Japán és Európa kárára egyre jellemzőbb lesz a jövőben, miközben folytatódik az iparágak leépülése és a tömeges munkanélküliség. A kínai munkás átlagbére ugyanis csupán 2,5-3 százaléka a nyugati átlagnak, vagyis a fizetés óránként 70 cent, miközben az Egyesült Államokban 19,10 dollár.
Keletről fúj a szél
Az ázsiai óriás gazdasági növekedése 2009-ben óvatos becslések szerint is meghaladta a nyolc százalékot. A belső fogyasztást serkentő tavalyi kormányprogramja és külföldi befektetéseinek bravúros szervezése révén a szakértők napjainkban születő világhatalomként emlegetik a távol-keleti birodalmat. Az amerikai befektetési bank számításai szerint például Kína legkésőbb 2050-re a világ vezető gazdaságai között lesz.
A több ezer éves kereskedő nép Teng Hsziao-ping 1976-os hatalomátvétele óta vágtázik a kapitalizmus felé, tervszerűen építve gazdasági erejét. Ezt példázza, hogy – miközben nem célja a szabad tőkeáramlás – Kína külföldi befektetései 2008-hoz képest a tavalyi esztendő harmadik negyedévére közel megháromszorozódtak, míg exportja 2008-ban öszszességében 1428,5 milliárd amerikai dollárt tett ki. A válság kirobbanása után Kína az Egyesült Államok legnagyobb hitelezőjévé vált.
A kelet-közép-európai térségben Magyarország Kína kiemelt befektetési és regionális elosztó célpontja. Az egy lakosra jutó kínai befektetések aránya vezető helyre sorol bennünket a régió többi országához képest: a távol-keleti cégek eddig 220 millió dollár értékű befektetést hoztak létre nálunk, miközben 21 millió dollár érkezett Magyarországról Kínába. Míg 1998-ban 450 millió dolláros kereskedelmi forgalom zajlott a két ország között, addig 2008-ban 30 százalék feletti éves növekedés mellett ennek összege már 7,5 milliárd amerikai dollárra rúgott. Ebből a magyar export 1,2, míg a Kínából érkező import 6,3 milliárd dollárt tett ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.