A 2007-ben egyszer már betiltott ellenzéki kábelcsatorna már legalább nyolc éve szálka Hugo Chávez elnök szemében, ezért kapóra jött neki, hogy megtagadta beszédeinek vágatlan közvetítését. A szombat éjfélkor kikapcsolt hat csatorna mindegyike – köztük egy chilei és négy egyesült államokbeli is – arra hivatkozik, hogy külföldiek lévén rájuk nem vonatkozhat az elnöki rendelet. A chilei szenátus tagjain kívül már a francia kormány is reméli, hogy Chávez viszszavonja a tiltó rendelkezést. A magát első alkalommal múlt pénteken marxistának valló államfő feltételekkel ugyan, de hajlandó kivételt tenni az RCTVI esetében.
A gazdasági világválság most már egyáltalán nem kíméli Venezuelát sem. Chávez karácsonykor bejelentette az elvileg májusig tartó rendkívüli és napi négyórás áramkorlátozásokat (az oktatási és egészségügyi intézmények kivételével), de január közepén Caracasban kénytelen volt visszakozni. A problémák nem télen kezdődtek, hanem már jóval korábban: 2007 decemberében, Chávez harmadik elnökválasztási győzelme előtt már hiányoztak egyes árucikkek a polcokról, majd számos alapvető élelmiszer – tej, cukor, hús – teljesen eltűnt a boltokból. Az államosítás sűrű hangoztatása – és alkalmazása – miatt a jórészt külföldi kézben levő élelmiszer-feldolgozó ipari cégek ugyanis visszatartották készleteiket. Mindez 2008 júliusának végéig nem volt olyan feltűnő, mert a nyersolaj ára közel járt a hordónkénti 150 dollárhoz – a venezuelai csúcs 127 dollár volt. Utána négy hónapig zuhanórepülésbe kezdett, és 2008. november 23-án, a tartományi és helyhatósági választásokon már éppen száz dollárral kevesebbet adtak egy hordó venezuelai olajért. Chávez a dél-amerikai térségben legnagyobb infláció felszámolására 2008-ban bevezette az erős nemzeti valutát, de az infláció csak nem akar csökkenni. Ezért januárban az áramkorlátozásokkal együtt vezették be a bolívar kettős leértékelését. Ez már sok volt Chávez híveinek is: még a kommunista pártiak egy része is ellene fordult.
A kormányban is súlyos ellentétek alakultak ki, erre utal az alelnök, Ramón Carrizález alelnök és védelmi miniszter hétfői lemondása, bár a nyilvánosság előtt a távozó kormánytag cáfolta az ellentéteket. Pompeyo Márquez, a veterán, 87 éves egykori kommunista gerilla a decemberi parlamenti választások miatt nagyon feszült, konfliktusokkal teli évet jósolt. Tudniillik a kormánypárt elveszítheti többségét a 2005 óta hivatalos ellenzék nélküli parlamentben, ha addig nem tud érdemi javulást elérni a lakosságot aggasztó ellátási és közbiztonsági helyzeten sem.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt