Idős asszonyok fagytak meg

Két asszony fagyott halálra a napokban Szabolcsban, egyikük a saját lakásában. A jelzőrendszeres segítségnyújtás életeket menthetne, ha volna rá pénz.

2010. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra emberéleteket követelt a fagy, ezúttal Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, az áldozatok egyedül élő, idős asszonyok, velük együtt eléri a kilencvenet az idei tél magyarországi áldozatainak a száma. Nyírmihálydiban az ebéddel érkező családgondozó csütörtökön jelezte, hogy egy 71 éves asszony nem nyit ajtót. A rendőrök az udvaron találták meg, a jelek szerint kihűlt – közölte a megyei főkapitányság.
Balkányban egy 83 éves nő a házában fagyott halálra, a gyerekeivel és a szociális szakemberekkel is tartotta a kapcsolatot, a tragédia mégis bekövetkezett. Szőke Attila, a városi családsegítő szolgálat vezetője lapunknak elmondta, az asszony a település 60-70 lelket számláló részén egyedül lakott, a tanyagondnok néha bevásárolt neki, vagy befizetéseit intézte, más segítséget nem kért. A hét végén meglátogatták a gyerekei is, és tüzelőt vittek a házba. Szerdán, majd csütörtökön azonban az asszony már nem nyitott ajtót a barátnőjének, a közelben élő rokonok ekkor hatoltak be a házba. Szőke Attila szerint az elöregedő magyar társadalomban nem csökkenteni, hanem bővíteni kellene a szociális ellátásokat. Egyre többen kényszerülnek arra, hogy egyedül éljenek, sokan közülük magukba fordulva, elutasítva a segítséget. A jelzőrendszeres segítségnyújtás éppen nekik adhatna biztonságot. A telefonhoz hasonló eszköz egy gombnyomással kapcsolatot teremt a diszpécserrel, ahonnan a baj jellegétől függően riasztják azt, aki segíthet az idős embernek. Balkányban jelenleg 21 ilyen készülék működik, és további húszra lenne szükség. Az idei normatívát azonban csökkentették, a pályázaton pedig csak újabb öt-hat eszközre tudtak pénzt szerezni. A szakember hozzáfűzte: az elmúlt években legalább hat ember életét mentette meg a jelzőrendszer.
Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum szervezője lapunknak elmondta: az otthonukban megfagyók többségének nincs miből tüzelőt vennie, vagy több hónapos tartozásaik miatt a szolgáltatók lekapcsolták a gázt, a villanyt. Tömeges jelenségről van szó, tavaly tavasszal már 750 ezernél több család halmozott fel tetemes közüzemi tartozást. Az emberéleteket veszélyeztető folyamatok kezelése az állam feladata – fűzte hozzá Simó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.