Veresék titkai: a Fidesz feljelentést tesz

Feljelentést tesz a Fidesz ismeretlen tettes ellen közérdekű adattal való visszaélés bűncselekménye miatt a 2006-os valós államháztartási adatok közzétételének letiltása kapcsán. A párt szerint Veres János egykori szocialista pénzügyminiszter egyértelműen megvalósította ezt a bűncselekményt, ráadásul mindezt Gyurcsány Ferenc volt kormányfő tudtával tette.

Mizsei Bernadett
2010. 02. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Március 15-én kampánynyitó. Az országgyűlési választásokon az a cél, hogy a Fidesz–KDNP minden idők legtöbb támogatóját állítsa maga mögé – erről Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök beszélt, miután Nyitrai Zsolt, a párt operatív igazgatója társaságában önkéntesekkel találkozott. Elhangzott: mintegy kétmillió ajánlószelvényt szeretnének összegyűjteni. A párt csütörtökön hozza nyilvánosságra, hogy eddig hány önkéntes jelentkezett, és mennyi támogatás gyűlt össze. A Fidesz–KDNP a hivatalos kampányt március 15-én, egy szabadtéri rendezvényen kezdi meg. (MTI)

Fotó: Máté Péter


Az elnöki stáb jogi igazgatóját, Balsai Istvánt kérte fel a Fidesz elnöksége, hogy tegyen feljelentést ismeretlen tettes ellen közérdekű adattal való visszaélés bűncselekménye miatt – közölte tegnap Navracsics Tibor a párt elnöki ülése után. A Fidesz frakcióvezetője szerint egyértelmű, hogy Veres János akkori pénzügyminiszter megvalósította ezt a bűncselekményt, hiszen 2006-ban, a választási kampány során a Fidesz szerette volna megismerni az államháztartás valós adatait, ám a volt tárcavezető megtagadta ezt Gyurcsány Ferenc volt kormányfő tudtával. Emlékeztetett: Veres mindezt elismerte, amikor úgy nyilatkozott: azért nem engedte az adatok közlését, mert a számok „rossz hangulatot teremtettek volna”.

*

Navracsics elmondta: azért tesznek most feljelentést, mert Balsai István kedden tájékoztatta az elnökséget a Fővárosi Ítélőtábla döntéséről, miszerint a magyar állami szervezek kötelesek biztosítani a konvergenciaprogram munkaanyagául szolgáló adatok nyilvánosságát. Hozzátette: 2005. december és 2006 szeptembere közötti számokról van szó, azokról, amelyeket az EU-nak kellett elküldeni, és amelyek nyilvánosságra hozatalát az akkori kormány megtagadta. Felidézte: az őszödi MSZP-frakcióülésen Veres úgy fogalmazott: „nem fogok én sem konkrét számokat mondani, mert a megállapodáshoz nekem is tartanom kell magamat, mint ahogyan mindenkinek”. A frakcióvezető a beszéd leiratából idézte Veres azon szavait is: „megtörténtek az elemzések, igen, nem szivárgott ki, de megvan az elemzés, akiknek kellett, azoknak oda volt téve az asztalra; nézzetek ide, december óta egy példányban létezik az a program, amiről én időnként szóltam, nincs két példány belőle, a miniszterelnök is azt mondta, hogy ne maradjon nála se példány, látta”.
A Fidesz a 2006-os kampányban és az után is többször kérte az államháztartási adatok nyilvánosságra hozatalát. Az őszödi beszéd elhangzása után Áder János akkori frakcióvezető és Balsai feljelentéssel élt közérdekű adattal való viszszaélés tárgyában, ám az ügyészség azt elutasította. – A Fővárosi Ítélőtábla döntése értelmében 2006 elején is nyilvánosságra kellett volna hozni a magyar költségvetés és államháztartás valós adatait tartalmazó dokumentumokat az ellenzéki párt követeléseire – szögezte le Navracsics, hozzátéve, nem egyedi, nem személyes, hanem a demokrácia ügyéről van szó. Hangsúlyozta: pártja azért tesz feljelentést, hogy a jövőben ne fordulhasson elő hasonló cselekmény.
Az MSZP szerint viszont az államháztartás valós adatai 2006 elején nyilvánosságra kerültek. Úgy vélik, Navracsics nem értette meg az ítélőtábla döntésnek lényegét, egy félreértett ítélet alapján megalapozatlanul vádaskodik.

Kockára teszik. Az MSZP a bankszámla-tulajdonosok pénzét teszi kockára a kormányrendelettel, amely arra kötelezi a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét (PSZÁF), hogy 500 milliót fizessen be a krízisalapba – mondta Rétvári Bence (KDNP). A PSZÁF ugyanis ezt csak úgy tudja elvenni bevételeiből, ha csökkenti az országos betegbiztosítási és a befektetővédelmi alapba fizetendő díjait. – Ezek az alapok szolgálják, hogy biztonságban érezzük a bankszámlákat, hiszen a bankoknál bármiféle probléma lép fel, csak ezek a díjak biztosítják pénzünk megőrzését – szögezte le Rétvári Bence.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.