Amerikai vezetőbírót szeretne a kanadai női jégkorong-válogatott szövetségi kapitánya az Egyesült Államok csapata elleni olimpiai döntőre. Melody Davidson szerint a nemzetiség nem számít, de szerinte a legjobb megoldás az egyesült államokbeli Leah Wrazidlo személye lenne, ahelyett, hogy a nemzetközi szövetség két európai bírót küldjön a magyar idő szerint péntek 0.30-kor kezdődő fináléra. A kanadai tréner szerint az európai bírók kiszámíthatatlanul fújnak, és nem az Észak-Amerikában megszokott módon ítélnek meg bizonyos helyzeteket.
A nyári játékokról ismert számtalan kiváló sportember is jelen van a téli versenyeken. Így a tizennégyszeres olimpiai bajnok Michael Phelps, az amerikai csodaúszó is a nézők egyike. Jacques Rogge elnökkel történt találkozása során megtisztelő felkérést kapott. Az augusztusban Szingapúrban rendezendő I. nyári ifjúsági olimpiai játékok első hivatalos nagykövete lesz. „Rendkívüli öröm számomra, hogy Michael elfogadta a felkérést, és világszerte népszerűsíti majd a fiatalok első olimpiai versenyét” – mondta a NOB elnöke.
A nők 15 kilométeres üldözéses sífutószámában bronzérmes lengyel Justyna Kowalczyk szerint előnyt élveznek azok a vetélytársai, akik asztmásan versenyeznek. „A győztes norvég Marit Björgen sem teljesen egészséges, jóllehet úgy néz ki, mint aki tökéletesen rendben van. Engem szörnyen bántott, hogy – egészséges ember létemre – kikapok egy beteg embertől” – szúrt oda egyet legfőbb riválisának a lengyel lapoknak nyilatkozó sportoló. A sprintben – ugyancsak Björgen mögött – ezüstérmes Kowalczyk hasonló stílusban folytatva kijelentette: megkéri orvosát, hogy fedezzen fel nála is valamilyen asztmatikus tünetet. Majd ama véleményének adott hangot, hogy a vancouveri viadalon az első hatban végzettek közül egyedül ő nem szenved semmiféle betegségben… „Hogy miképpen segíti a vetélytársaimat az asztma? Úgy, hogy ők a rajt előtt használhatják a légzéskönnyítő, és számukra megengedett eszközt, miáltal frissiben megtisztított légutakkal vághatnak neki a távnak. Kell-e mondani, hogy a több levegő, a nagyobb oxigénbevitel mekkora előnyt jelent számukra…?”
A német Tobias Angerer a sífutók 15+15 kilométeres üldözéses versenyének rajtja előtti pillanatokban váratlanul elvesztette egyik botját. Kétségbeesetten nézett körül, de a svájci csapat közelben álló technikusa azonnal segítségére sietett, és egy kölcsönbotot nyomott a kezébe. Angerer ezzel is kiválóan siklott, és végül a második helyen végzett. Az önzetlen sportszerűséget bizonyító, váratlan segítségről a verseny után így beszélt: „Óriási volt! Rendkívül hálás vagyok ezért a példaértékű, sportszerű gesztusért, hiszen életem talán legnagyobb versenyén kaptam ilyen segítséget.”
*
Éremtáblázat
1. Egyesült Államok 7 9 10
2. Németország 7 9 7
3. Norvégia 6 5 6
4. Kanada 6 4 1
5. Svájc 6 – 2
6. Koreai Köztársaság 5 4 1
7. Ausztria 4 3 3
8. Oroszország 3 4 6
9. Svédország 3 2 2
10. Hollandia 3 1 2