Latin-Amerika Argentína mellé állt

Latin-Amerika és a Karib-térség államai egyértelműen támogatták Argentínát a Falkland-szigetek környékén megkezdett brit olajfúrások ügyében. A kelperek, a vitatott hovatartozású szigetcsoport brit állampolgárságú lakosai viszont meghökkentő, de ismerős javaslattal álltak elő: ők is inkább önállóságot akarnak Gibraltár új keletű célozgatásai alapján.

2010. 03. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emma Edwards, a szigetcsoport olaj- és bányászati ügyeiért felelős önkormányzati munkatársa nem érti, hogy a latin-amerikai államok miért álltak ki Argentína mellett. Szerinte a kelperek függetlenséget akarnak. Edwards közölte a brazil Folha de Sao Paulo internetes változatának adott interjúban, hogy ha Dél-Amerika egyetért az önrendelkezés elvével, akkor ők miért ne élhetnének vele? Emma Edwards hozzátette: az őket gyarmatosítani akaró Argentínával sose kereskedtek, helyette Nagy-Britannia és Chile volt legfontosabb kereskedelmi partnerük. Az argentin Clarín másképp emlékszik: nagyon hosszú ideig Argentína szállította a gyógyszereket a szigetek kórházaiba, és igenis létezett bizonyos szintű árucsere a két fél között. A brit fennhatóság alá tartozó szigetcsoport és Argentína között most azért egyre élesebb a szópárbaj – az újabb háborút mindkét fél kizárja –, mert a héten a brit Desire Petroleum megkezdte a próbafúrásokat. A szigetek környékén a brit Geological Society of London 1998-as tanulmánya alapján 60 milliárd hordónyi nyersolajat sejtenek a talapzat alatt. Akkor még nem volt kifizetődő az olaj kitermelése, mostanában viszont hordónként jóval 70 dollár fölött jár az olaj világpiaci ára. A brit védelmi készültség ügyében Edwards eleinte tagadta, hogy hadihajók érkeztek volna a szigetek környékére, majd elismerte, Londonból tájékoztatják minden katonai kérdésben.
A függetlenség emlegetése már csak azért is érdekes felvetés, mert Gibraltár is hasonló körülmények között tett szert kiváltságos helyzetére: az ENSZ 1967-ben úgy döntött, hogy Nagy-Britanniának viszsza kell adnia a Spanyolországtól még 1704-ben elvett támaszpontot, pedig a gyengülő Francisco Franco tábornok diktatúrája végén sem számított a demokrácia bajnokának. A brit kormány ezért úgy döntött, hogy tudomásul veszi, de nem tartja be a nemzetközi határozatot, és ma már Gibraltár nemzetközileg is irigyelt adóparadicsom – többek között.
Cristina Fernández de Kirchner argentin elnök rendkívül elégedetten fogadta, hogy Latin-Amerika és a Karib-térség tagállamai aláírták a Nagy-Britanniát elítélő két dokumentumot. Az egyik kérte a két érdekelt felet, hogy ne hozzanak egyoldalú döntéseket a szigeteken folytatott olajkitermelésről. Kirchner szerint Nagy-Britannia megsértette az ENSZ rendelkezéseit, és élesen bírálta a nagyhatalmaknak a nemzetközi jogban alkalmazott kettős mércéjét: a biztonsági tanácsban állandó tagsággal rendelkező országok tetszésük szerint vehetik semmibe az ENSZ rendelkezéseit, a többi államnak viszont be kell tartania döntéseit, különben beavatkoznak belpolitikájukba, ellenségnek nyilvánítják, vagy katonailag lépnek fel ellenük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.