Pesti lokálpatriótává válnának

Két márványtábla díszeleg a budapesti Bakáts téri polgármesteri hivatal főbejárata mellett. Az egyik azt hirdeti, hogy az épület már 1884-ben kerületi elöljáróság céljára készült, a másik azt, hogy 1899. május 3-án itt alakult meg a Ferencvárosi Torna Club. A gyökerek tehát ennyire közösek és régiek, ám a demokrácia első két évtizedében a kerület vezetőségének ezt valahogyan még nem sikerült észlelnie. Mint ahogyan azt sem, hogy anélkül vált haszonélvezőjévé egy roppant előnyös névszponzori szerződésnek, hogy annak érdekében szinte egyetlen fillért vagy gesztust mozgósított volna. A Fradi különféle szakosztályai ugyanis a kontinentális kupákban Európa-szerte repítették Ferencváros hírét, nevét, csupán a Népliget–Bakáts tér távolságot nem sikerült „áttörniük”. Bácskai János alpolgármester állítja, mostantól ez is másképpen lesz.

Ballai Attila
2010. 03. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kerület vezetősége a korábbiakban nem tartotta fontosnak a sport támogatását, így ehhez a forrás és a szándék is hiányzott. Részben azért is, mert minden megszorítás, amit egy kormány tesz, a sor legvégén álló önkormányzatokon csattan. A szándék bennünk már mindenképpen megvan, a forrást pedig meg kell találnunk – szögezi le alapvetésként dr. Bácskai János, majd azzal folytatja: „A sportra szánt éves önkormányzati keret eddig 20 millió forint volt, és ebben az összegben már a diáksport, a tömegsport és minden egyéb benne foglaltatott. Az áttörést onnan számíthatjuk, amikor Orbán Viktor január 5-én látogatást tett a Magyar Olimpiai Bizottságnál, ahol kijelentette, hogy a következő kormánynak stratégiai fontosságú ágazattá kell emelnie a sportot, aminek folyományaként hosszú távon a nemzeti jövedelem egy százalékát áldozhatja a finanszírozására. A kilencedik kerület 15 milliárd forintos büdzséjét tekintve ez évente 150 millió forint lenne, de ez a növekedés természetesen nem egyik napról a másikra érhető el, inkább egy négyéves ciklus végére. Az is komoly előrelépés, hogy idén már 40 millió forintot fordíthatunk minőségi utánpótlás-nevelésre a tavalyi 7,5 millióval szemben.”
A politikánál tisztább küzdősportokkal is megpróbálkozott, maratont is futott, végül a kajakozásnál kikötött alpolgármester a tudomány világából érkezett, beszélgetésünkkor talán ezért is közelít a sport témájához az ógörög embereszmény felől. Csakhogy mivel e típusból a kerület mai átlagpolgárai között momentán elég keveset találni, előtérbe kerül a sport nevelő és egészségmegőrző hatása. Ahogyan Bácskai fogalmaz: „A sportnál hatékonyabb eszköze a drogprevenciónak sincs, és az sem véletlen, hogy nálunk, a kajaktelepen fel sem merül soha senkiben, hogy rá kellene már gyújtani egy cigarettára.”
A sport ráadásul messze nem csak egyéni örömforrás, különösen nem e speciális és szerencsés esetben, amikor a mérkőzéseken ezrek éltetik a kerület nevét is, ha csak azt kiáltják, hajrá, Ferencváros! Budapesten, ahonnan a lokálpatriotizmus gyakorlatilag teljes egészében kiveszett, Bácskai János szerint
eggyel alacsonyabb szerveződési szinten még előhívható, újjáéleszthető ez a közösségi érzés, amihez különösen kedvező terep a sport, azon belül is az FTC.
„Be kell látni, hogy a Fradi mindig is politikai kérdés volt – szögezi le Bácskai –, ezért a kerület vezetőségének pontosan meg kell határoznia, miként viszonyul a klubhoz, mennyi figyelmet, pénzt szán rá. A majdani éves 150, vagy akár 120-130 milliós keret már nagyon komoly szponzorációs lehetőségeket tartogatna, de véleményem szerint az önkormányzatnak nem közvetlen, hanem közvetett formában kell az élsportot támogatnia. Azzal, hogy segítjük a sportiskolai rendszer kiépítését, pályázatokat írunk ki egyesületek célzott utánpótlás korosztályai számára, a nyertesekkel négyéves szerződéseket kötünk, mindezek révén garantálhatjuk, hogy a ferencvárosi iskolákban és pályákon megfelelő számú gyerek sportoljon, biztosítva a merítési lehetőséget az élsport, az FTC számára is.”
Felvetésünkre, hogy Győr és olimpiai bajnok fideszes polgármestere, Borkai Zsolt eszerint tévúton járna-e, amikor csak a Győri Audi ETO KC női kézilabdacsapata számára akkora önkormányzati támogatást juttat, amekkorával a fradista lányok örömest beérnék teljes éves költségvetésnek is, Bácskai János érthetően nem mond kategorikus nemet. És nem azért, mert ez párthovatartozás kérdése lenne, hanem mert ő is pontosan látja az FTC-ben rejlő lehetőségeket. Óriási esély ugyanis, hogy a kerület vezető klubját nem mondjuk Józsefvárosi vagy Lágymányosi SE-nek hívják, hanem Ferencvárosi Torna Clubnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.