
origo.hu
Szijjártó Péter: Új gázerőmű építéséről és magyar kőolajmező feltárásáról állapodtunk meg Törökországgal
Éremtáblázat
1. Egyesült Államok 6 6 8
2. Németország 4 4 3
3. Norvégia 4 3 2
4. Kanada 3 3 1
5. Koreai Köztársaság 3 2 –
5. Svájc 3 – 1
7. Franciaország 2 1 4
8. Kína 2 1 1
9. Svédország 2 – 1
10. Ausztria 1 2 2
Hiába reménykedett a folytatásban, már nem állhat rajthoz Vancouverben a szlovén sífutó, Petra Majdic, aki sérülten is bronzérmet szerzett női sprintben. A bemelegítés során árokba zuhant, de végül indulási engedélyt kapott 30 éves versenyzőről a későbbi orvosi vizsgálatok aztán kiderítették, hogy négy bordája eltört és a mellhártyája is beszakadt. A szlovén szövetség egyébként panaszt tett a szervezőknél, mert a baleset helyszíne nem volt biztosított. A célba érés után Majdic többször is elájult, a dobogóra is csak segítséggel tudott fellépni, majd a sajtótájékoztatón is kíntól eltorzult arccal nyilatkozott.
A nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) elutasította Claudia Pechstein fellebbezését, így a doppingvétség miatt kétéves eltiltását töltő német gyorskorcsolyázó nem indulhat Vancouverben. Az ötszörös olimpiai és hatszoros világbajnokot a sportág nemzetközi szövetsége (ISU) kétéves eltiltással sújtotta tavaly nyáron, mert a vörösvértest-állománya kiugróan magas értéket mutatott több korábbi tesztelés alkalmával. Az ISU döntését a CAS november 25-én helybenhagyta, Pechstein azonban a svájci szövetségi bíróságnál fellebbezett, hiába. A 37 éves klasszis mindvégig azzal érvelt, hogy az ő esetében nem különleges a vörösvértest-állomány jelentős ingadozása, illetve eljárási szabálytalanságokra is hivatkozott.
Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke és René Fasel, a Nemzetközi Jégkorongszövetség vezetője is szeretné, ha az észak-amerikai profiligában (NHL) szereplő játékosok részt vennének a 2014-es szocsi játékokon. A két sportvezető csütörtökön találkozott Gary Bettmannel, az NHL első emberével, aki kifejtette: a klubtulajdonosok és a hokisok érdekvédelmi szervezetének (NHLPA) kollektív szerződése a 2010/11-es szezon után jár le, és csak ezt követően tudnak arról dönteni, hogy a profi sztárok ott lehetnek-e a következő olimpián. Az orosz játékosok már korábban jelezték: őket nem érdekli semmiféle egyezség, ott lesznek hazájuk válogatottjában Szocsiban, ugyanakkor Bettman kitért rá: nem lehet megkerülni a csapattulajdonosokat, már csak azért sem, mert ők biztosítják a hokisok fizetését. „Csak egy statisztika: a vancouveri olimpián szereplő NHL-esek összkeresete 2,1 milliárd dollár…” – hangsúlyozta a profiliga vezetője. Mi pedig az Ovecskinékkal együtt hangsúlyozzuk: nem minden a pénz, annál is többet érhet egy olimpiai szereplés hazai pályán!
A női jégkorong marad az olimpiai programban, noha a csoportmérkőzések során óriási különbségű győzelmek születtek Vancouverben, amelyek felerősítették a száműzéspárti hangokat. A meghökkentő eredmények mellett az is kifogás a női jégkoronggal szemben, hogy gyakorlatilag előre lehet tudni: vagy Kanada, vagy az Egyesült Államok nyeri az aranyérmet. René Fasel, a nemzetközi szövetség (IIHF) elnöke elismerte: a kanadai és az amerikai női hokisok „más bolygón élnek”. Ezt bizonyítja például, hogy a hazaiak 18-0-ra intézték el a szlovákokat. „Kanadában 88 ezer nő jégkorongozik, Szlovákiában 267. Ez eredményezi a 18-0-t. Kínában 200 millió lány él, és közülük csak 67-en hokiznak. Nem 67 millióan, nem 67 ezren – hatvanheten!” Ha ez igaz, akkor már csak az kérdés: mit keresnek az olimpián?
Afféle triplázás, ami Gillis Grafströmnek összejött, ma már elképzelhetetlen. A svéd az 1920-es (még nyári!), a ’24-es és a ’28-as olimpián is megnyerte a férfi műkorcsolyázók versenyét. Duplázás se mostanában történt, az osztrák Karl Schäfer ’32-ben és ’36-ban, az amerikai Dick Button ’48-ban és ’52-ben győzött; s tegnap Jevgenyij Pljuscsenko nyerhetett volna bebocsátást a szűk klubba. A Torinóban győztes, háromszoros világ- és hatszoros Európa-bajnok orosz három év kihagyás, magánéleti válság, térdműtét és gálázás után ezért tért vissza, s majdnem sikerrel is járt. A kűr előtt 90,85 ponttal vezetett, de mivel a regnáló világbajnok amerikai Evan Lysacek 90,30-cal, a japán Daiszuke Takahasi 90,25-tel állt mögötte, a különversenyben mindhárman a nulláról indultak. A japán a négyfordulatos toe-loopból akkorát esett, hogy majdnem beszakadt alatta a Pacific Coliseum jege, előtte Lysacek, utána Pljuscsenko azonban végigpörgette a maga betervezett programját. A címvédő egy négyfordulatos toe-loop, tripla toe-loop kombinációval is előállt, az amerikai beérte triplákkal, viszont látványosabbak voltak a forgásai, és valamivel tüzesebbre is sikeredett a kűrje. A pontozók legalábbis így látták, mert őt hozták ki olimpiai bajnoknak. Pljuscsenkónak maradt a dobogó második foka, ám viccelődve előbb a tetejére ugrott fel, mielőtt elfoglalta a jogos helyét. Már ez is egyfajta üzenet volt a részéről, később pedig mindenkivel megosztotta lesújtó véleményét a zsűriről, amiért olyasvalakinek adta az aranyat, aki nem tud négyfordulatost ugrani. – Ez műkorcsolyaverseny, nem tánc… – méltatlankodott a trónfosztott király.
Egy másik korszakos klasszisnak, Ole Einar Björndalennek sem sikerült (egyelőre) a sporttörténelmi tett, hogy minden idők második legeredményesebb téli olimpikonjává váljon. A norvégok 36 éves biatlonkirálya az 1998-as naganói játékoktól kezdve három olimpián öt arany-, három ezüst- és egy bronzérmet gyűjtött, 2002-ben Salt Lake Cityben négy számot nyert! Most negyedik olimpiáján sem maradt medál nélkül, pedig roszszul kezdett, 10 km-es sprintben a 17., a 12,5 km-es üldözéses viadalon pedig a 7. helyen végzett. Aztán a 20 km-t nagyon megnyomta, bőszen üldözte kevéssel előtte indult honfitársát, Emil Hegle Svendsent, a szám 2008-as világbajnokát, az itteni vancouveri sprint másodikját, aki az első lövészeteket hibátlanul abszolválta, ám az utolsó sorozatban egyszer mellélőtt, így a szintén egy falsot fogott Björndalen előtt megnyílt az út a dobogó tetejére. Ám ő másodszor is rosszul célzott, s további egy büntetőpercnek „hála”, hiába siklott összességében ötven másodperccel gyorsabban, szűk tízzel mégis kikapott. S még ezek az izgalmak is felülíródtak, amikor a két norvég kiválóság már a célban pihegett, hiszen a fehérorosz Szergej Novikov egyszer sem hibázott, s végül Björndalennel tizedmásodpercre azonos idővel (tehát két perccel lassabban…) ért célba. Holtversenyes ezüst, bronz nélkül!
Honfitársunk, Tagscherer Imre hat riválisát megelőzve végül a 82. helyen futott be. „A lövészetemmel nem lehettem elégedetlen, négy hiba húsz kilométeren szerintem igen jó eredmény. A futás megint nem jött össze sajnos a meleg miatt, bár ebben én is hibás vagyok, hiszen magamon hagytam egy pluszréteget. November vége óta szinte állandóan viaskodtunk az indulási jogért, ez is kivette az erőmet, a mostaninál másfél perccel jobbat tudok.” Amivel tíz pozícióval rukkolhatott volna előbbre a magyar biatlonista.
Ha a női alpesi sízők szuperkombinációjában Berecz Anna így tesz, az maga a szenzáció, s a 17. hely. Nem sikerült, maradt a 27., ami szintén szép eredmény, noha a hét kieső mellett csak a chilei Noelle Barahonát előzte meg. – Jeges volt a pálya, nagyon kellett figyelni a kanyaroknál, s mivel mindenképpen végig akartam menni, kevesebbet kockáztattam – nyilatkozta a még három számban érdekelt, 21 éves magyar lány. A kombinációt végül a német Maria Riesch nyerte a lesiklásban is második amerikai Julia Mancuso, valamint az ott hatalmasat repülő, majd bukó, de maradandó testi-lelki sérülést szerencsére nem szenvedett svéd Anja Pärson előtt. A lesiklást megnyert amerikai Lindsey Vonn hiába vezetett, a szlalomban hibázott, és kiesett.
Hibázott, s mégsem esett ki viszont az ausztrál Tora Bright a hódeszkások női félcső számában, sőt olimpiai bajnok lett. A megnyitón hazája zászlaját vivő szőke hölgy az első futamban elesett, de utána brillírozott, így előzhetett meg két amerikai klasszist, a címvédő Hannah Tetert és a 2002-es győztes Kelly Clarkot. A hazaiak nagy örömére a hölgyek 1000 méteres gyorskorcsolyaszámában a Vk-pontversenyt vezető, vb-címvédő Christine Nesbitt két századmásodperc előnnyel megvalósította a papírformát. Azért nem minden jött össze Kanadának, hiszen hokisai a hét végi NHL-meccsekkel a lábaikban csak 2-2-re mentek Svájccal, igaz, szétlövéssel legalább nyertek. A másik favorit, Oroszország rosszabbul járt, hiszen 1-1 után őket „lőtték szét” a szlovákok. Lehet, hogy mégsem előre lefutott a férfi jégkorongtorna?
Tegnap az alpesi sízők férfi szuper-G-jében a norvég Aksel Lund Svindal lesiklásban szerzett ezüstérmét aranyra váltotta, mögötte a hozzá hasonlóan kétszeres összetett Vk-győztes Bode Miller pedig a bronzát ezüstre.
Eredmények. Alpesi sí, férfi szuper-G: 1. Aksel Lund Svindal (Norvégia) 1:30.34 perc, 2. Bode Miller (Egyesült Államok) 0.28 másodperc hátrány, 3. Andrew Weibrecht (Egyesült Államok) 0.31 mp h.
Alpesi sí, női szuperkombináció: 1. Maria Riesch (Németország) 2:09.14 p (lesiklás: 1:24.49 p/műlesiklás: 44.65 mp), 2. Julia Mancuso (Egyesült Államok) 2:10.08 (1:24.96/45.12), 3. Anja Pärson (Svédország) 2:10.19 (1:25.57/44.62), … 27. Berecz Anna 2:22.97 (1:33.47/49.50).
Sílövészet, férfi egyéni, 20 km: 1. Emil Hegle Svendsen (Norvégia) 48:22.5 p (1 hiba), 2. Ole Einar Björndalen (Norvégia) 9.5 mp hátrány (2) és Szergej Novikov (Fehéroroszország) 9.5 mp h. (0), … 82. Tagscherer Imre 9:40.1 p h. (4).
Műkorcsolya, férfiak: 1. Evan Lysacek (Egyesült Államok) 257,67 pont, 2. Jevgenyij Pljuscsenko (Oroszország) 256,36, 3. Daiszuke Takahasi (Japán) 247,23.
Gyorskorcsolya, női 1000 m: 1. Christine Nesbitt (Kanada) 1:16.56 perc, 2. Annette Gerritsen (Hollandia) 1:16.58, 3. Laurine van Riessen (Hollandia) 1:16.72.
Hódeszka, női félcső: 1. Torah Bright (Ausztrália) 45 pont, 2. Hannah Teter (Egyesült Államok) 42,4, 3. Kelly Clark (Egy. Áll.) 42,2.
Szijjártó Péter: Új gázerőmű építéséről és magyar kőolajmező feltárásáról állapodtunk meg Törökországgal
Donciccsal elbántak a bírók, újra csodát várnak LeBron Jamestől
Kincsvadászok VIP: Itt vannak az első hírek a kulisszák mögül
Nem várt bonyodalmak a pápaválasztás körül
5 étel, ami durva testszagot okozhat
„Szégyen!” – így reagált Orbán Viktor Manfred Weberék döntésére
Putyin: A kurszki régióban hátramaradt ukrán katonáknak felajánlják a megadás lehetőségét
Esterházy Mátyás reagált Jamie Carragher Szoboszlai Dominikot ért kritikájára
Kiderült Orbán egyik legnagyobb ellenfelének félelmetes titka
Trump megegyezett Zelenszkijjel
Ronnie O’Sullivan elképesztő kunszttal zárta le a vergődését
Hatgólos őrület a Barcelona és az Inter BL-elődöntőjében varázslatos találatokkal
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.