Washington nélkül

Mexikó egyik varázslatos üdülőhelyén a latin-amerikai és a karibi térség országai valóra váltották régi tervüket, és létrehozták az új térségi szervezetet az Egyesült Államok és Kanada nélkül, de már Kuba tagságával.

2010. 03. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éhhalál a börtönben. Meghalt kedden egy havannai kórházban egy kubai politikai fogoly, aki fogvatartási körülményei elleni tiltakozásul kezdett éhségsztrájkot több mint két hónapja. A 42 éves Orlando Zapata halálhírét a kubai belső ellenzék egyik csoportja, az illegálisan működő, de megtűrt Emberi Jogok és Nemzeti Megbékélés Kubai Bizottsága (CCDHRN) jelentette be. Raúl Castro kubai elnök szerdán kijelentette, hogy sajnálja Zapata halálát, de tagadta, hogy körülményei rosszak lettek volna. (MTI)


A 32 tagállam kedden alakította meg az ideiglenes nevén Latin-amerikai és Karibi Államok Közösségét (CALC). A kihagyott két állam hivatalos álláspontja szerint nem zavarja sem őket, sem a már létező intézményt, az Amerikai Államok Szervezetét (OAS). Az új szervezet alapító okiratát és alapszabályzatát a tervek szerint jövőre Venezuelában vagy 2012-ben, de már Chilében írják alá. Az Egyesült Államok külügyminisztériumában a térségi államtitkárság szóvivője, Virginia Staab úgy értékelte a keddi eseményt, hogy „nincs okuk az aggodalomra, mert gyakorlatilag valamennyi tagállam az Egyesült Államok erős szövetségese”. A CALC-t meghatározó tagállamai ezzel szemben határozottan az OAS vetélytársának szánják, mert Kuba és Venezuela, de főleg az előbbi ország történelmi okok miatt nem bízik a régi szervezetben. Az OAS tagjainak többsége tavaly áprilisban ugyan megszavazta az 1962-ben kizárt Kuba visszavételét, de Havannában valószínűleg már a javában szervezett CALC-ra gondolhattak, amikor nemet mondtak a visszafogadásról szóló döntésre. Elsőnek Venezuela akarta kihagyni az Egyesült Államokat a latin-amerikai országok új térségi kezdeményezéseiből. Aztán Brazília baloldali elnöke, Luiz Inácio „Lula” da Silva mondta ki először 2007-ben, hogy Washington képviselője nem kaphat helyet a végül 2009-ben létrejött Dél-amerikai Védelmi Tanácsban, hogy végre az Egyesült Államok nélkül oldják meg nézeteltéréseiket.
A lassan formálódó intézményekben „testet öltő” térségi integráció egyik legelőször javasolt, de még nem működő intézménye, a Banco del Sur 2007 végén már majdnem megalakult, de közbeszólt az élelmiszer-, majd a hitelválság. Venezuela, Argentína és Brazília évek óta szervezi, hogy az új bank vegye át a Valutaalap és a Világbank szerepét, és pénzügyileg se függjenek Washingtontól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.