Állat- és játékterápia alzheimereseknek

Játék- és állatterápiával, illetve zenével akár hatvan százalékkal is enyhíteni lehet az Alzheimer-kór egyes súlyos tüneteit, állítják olasz és francia kutatók. A régóta vizsgált módszerek hatására csökken a betegek szorongása és agressziója, s könnyebben alkalmazkodnak a környezetükhöz.

2010. 04. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár hatvan százalékkal is csökkentheti az Alzheimer-kór okozta hallucinációkat, az agresszivitást, az álmatlanságot, a stresszt és a szorongást a kisállatokkal vagy a babákkal való játék, illetve a zenehallgatás – hangzott el a hét végén az olasz pszichogeriátriai egyesület tizedik kongresszusán Bresciában.
Az Alzheimer-kóros ember elveszíti kapcsolatát a világgal: eleinte csak hangok, majd szavak nem jutnak az eszébe, később nemcsak a szerettei nevét felejti el, hanem beszélni is. Hiába éhes, nem tudja, hogyan kell enni, és ha mozgásában akadályozzák, dührohamot kap. Becslések szerint Magyarországon legalább százezer ilyen ember él, a betegség előfordulása 65 éves kor felett ötévente megkétszereződik.
Az Alzheimer-kór kezelésére használt gyógyszerek csupán lassítják a folyamatot, illetve a tünetek súlyosbodását. Az állatokkal és a babával való játék azonban igazoltan alkalmas arra, hogy enyhítse a betegség bizonyos tüneteit, és egyre nagyobb szerepet kap a kezelésben – tájékoztatta az Ansát Marco Trabucchi, az olasz szervezet elnöke. Példaként elmondta: a terápia idején a betegben nyugalom árad szét, figyelmét a kutyával, macskával, hörcsöggel, babával való játék köti le, mintegy kizárva az állandósult dühöt, idegességet kiváltó gondolatokat, érzéseket. A toulouse-i egyetem publikálásra előkészített vizsgálata szerint a játék hatására körülbelül hatvan százalékkal csökkentek a viselkedési zavarok, a betegeket könnyebben rá lehetett venni az étkezésre, és jobban alkalmazkodtak a környezetükhöz. Nem tudjuk, mi történik, ilyenkor talán valamiféle regresszióba kerül a beteg, és a kór miatt látszólag örökre törlődött gyermekkori emlékek, szeretet tör előre belőle. A baba- és az állatterápia hatása sajnos legfeljebb egy napig tart, a játékot másnap elölről kell kezdeni – fűzte hozzá Trabucchi. A professzor vezette a zene hatásait vizsgáló bresciai geriátriai kutatócsoportot, amely a közelmúltban megállapította, hogy a dallamok afféle kulcsot jelentenek a betegek érzéseihez, csökkentik a dühöt, a depressziót és a viselkedészavarokat. Sok esetben hatásosabb a gyógyszereknél.
Iván László pszichiáter, neurológus, gerontológus lapunknak elmondta: rendkívül sokféle, domináns tünetcsoportról van szó, évtizedek óta vizsgálják a zene és az állatterápia hatásait. Magyarországon is változatos módszerekkel igyekeznek karbantartani ezeket a betegeket; van, aki a csoportterápiát, mások a manuális foglalkozásokat vagy a zenét tartják a legjobbnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.