Bírált magánklinikák

2010. 04. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új és ellenálló törzsekkel tért vissza a tbc. Az ENSZ egészségügyi szervezetének 2009-es statisztikái szerint a világlakók egyharmada magában hordozza a fertőző baktériumot, csak még nem tudja. Az orvostudomány nem tudja megállítani az újra terjedő járványt, és már mintegy félmillió azoknak a száma, akiket az egyik új törzs baktériuma fertőzött meg, és nem vagy csak nehezen tudják gyógyítani a hagyományos szerekkel (MDR). Egyre többen betegszenek meg a legújabb, ultrarezisztens (XDR) változattól, és a legerősebb antibiotikumok sem hatnak ellene. Az MDR fertőzöttjeinek egyharmada meghal, míg az XDR esetében mintegy kétharmaduk nem éli túl a betegséget. Az amerikai Lee Reichman, a tbc ismert szakértője tavaly egy moszkvai konferencián élesen bírálta a magánkézbe adott egészségügyi intézményeket, amiért nem tudnak mit kezdeni a két új törzzsel. Szerinte a fejlett országok orvosai okolhatók a két új baktériumváltozat megjelenéséért. Két éve egész Európában 461 645 „régi” fertőzöttről tudtak, ez az összes új beteg hat százaléka. Kínában, Indiában, Dél-Afrikában, Oroszországban tudnak a legtöbb betegről. Amerikában Peru a rossz tanuló, de a térség 35 országából húszban már megjelent az MDR. Fekete-Afrika országaiban terjed a leginkább, százezer lakosból 350 lakos fertőzött, feleennyi Délkelet-Ázsiában.
Magyarországon a rendszerváltással kezdett újra gyorsan terjedni, és 1995-ben érte el a csúcsot 4300 fővel, azóta csökken a betegek száma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.