Másként ítéli meg Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány ténykedését a Fidesz, illetve Pintér Sándor kijelölt belügyminiszter. Pintér hétfőn a Hír Televíziónak azt nyilatkozta: nem gondolja, hogy a „Vasprefektus” törvénytelenségeket követett volna el a 2006-os véres tömegoszlatások idején. De hozzátette: Gergényi esetleges felelősségének megállapítása az ügyészség dolga lesz. Pintér Sándor arról is beszélt: visszavárja a rendőrség soraiba az állományban lévő tapasztalt rendőröket, de arra a kérdésre, visszatérhet-e például Gergényi Péter is, azt felelte, nem tudja, hogy a volt főkapitány ilyenre vágyna.
Ugyanakkor a Fidesz határozottan elítéli a 2006-os rendőri jogtiprásokat, és azt ígérik, kormányra kerülve kivizsgálják a rendőri és a politikai vezetők felelősségét.
*
Ennek megfelelően március végén Lázár János meghirdette a párt tíz plusz egy pontból álló számonkérési programját, amelynek 8. pontja a 2006. október 23-i rendőri brutalitás felelőseinek felkutatását ígéri. Nem véletlenül, hiszen az áldozatok jó része a Fidesz megemlékezéséről hazafelé tartó békés ünneplő volt.
Korábban több civil szervezet is megpróbálta bíróság elé állítani a véres események fő felelősének tartott rendőri vezetőket, ezért ismeretlen elkövetők ellen feljelentést tettek. Az ügyészség azonban egyik esetben sem emelt vádat, bűncselekmény hiányára hivatkozva.
2006 decemberében a Nemzeti Jogvédő Alapítvány több mint húsz különböző rendőri (köztük három elöljárói) bűncselekmény miatt tett feljelentést. Abban az azonosító jelvények hiánya mellett azt is a rendőri vezetők (köztük az október 23-i műveleteket irányító Gergényi) hibájául rótták fel, hogy a nemzeti ünnepen lehetővé tették a rendőri állománynak a nem rendszeresített sörétes vadászpuskák és gumilövedékek alkalmazását. Az ügyészség megállapította, hogy a rendőrség törvénytelenül vetett be gumilövedéket, mert sem a vadászpuskák, sem a lőszerek használatához nem volt meg az ORFK jóváhagyása. Azonban Gergényi ellen nem indítottak eljárást. Később a Civil Jogász Bizottság is feljelentést tett ugyanezért, eredménytelenül.
2006. október 23-a mérlege: 150 civil sérült, közülük 14 ember szenvedett szemsérülést, többen a fél szemükre megvakultak a rendszerbe sem állított fegyverekből kilőtt lövedékektől. Volt, akinek az ujjait szakította le a könnygázgránát. Révész Máriusz fideszes országgyűlési képviselőt is ekkor verték véresre. A rendőrségi belső vizsgálat, a Papp-jelentés elsősorban Gergényi Pétert marasztalta el, megállapítva: a tömegoszlatás tele volt szakmai hibákkal. Október 23-ával összefüggésben 112 esetben indult nyomozás beosztott rendőrök ellen, de csupán kilenc ügyben tudott vádat emelni az ügyészség. Az ok: az azonosító jelvények hiánya és a maszk miatt nem lehetett beazonosítani az elkövetőket. Gergényi egy korabeli sajtótájékoztatón cinikusan azzal magyarázta az azonosítók hiányát, hogy azok biztos „leestek”.
Felháborodást keltett, hogy Gergényit 2006-ban Demszky Gábor főpolgármester Budapestért Díjjal tüntette ki, majd 2007-ben Szent György-díjat kapott. A rendőrszakmai szempontokat figyelmen kívül hagyó és a Gyurcsány-rezsimnek behódoló „Vasprefektust” 2007 májusában mentették föl beosztásából, de a hivatalos indoklás szerint nem az előző őszi rendőrterror miatt. A rendőri brutalitás miatt perek tucatjai indultak. A rendőrség több tíz millió forint kártérítést fizetett ki, de sok eljárás még most is folyamatban van.