Partot érhet az olajfolt

Kiderült, hogy nem két, hanem három ponton szivárog az olaj a Mexikói-öbölbe, így ötször annyi szennyeződés kerülhet naponta a vízbe, mint azt korábban feltételezték a szakértők. Az időjárás változása miatt már ma elérheti Louisiana partjait az olajszőnyeg.

2010. 05. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábban becsültnél ötször több olaj folyik a tengerbe a Mexikói-öbölben elsüllyedt fúrótorony alól, ráadásul kiderült, hogy nem két, hanem három helyen sérült meg a vezeték – közölte az AFP. Az amerikai parti őrség bejelentette, hogy az április 22-i robbanás óta naponta akár 210 ezer gallonnyi (795 ezer liter) szennyezőanyag jut a tengerbe. Tegnap az olajszőnyeg már 74 ezer négyzetkilométeres területen terjedt szét, és körülbelül 24 kilométerre közelítette meg Louisiana partjait. Barack Obama amerikai elnök átfogó kormányzati fellépést rendelt el tegnap a szennyeződés felszámolására, amely a korábbi előrejelzésekkel szemben már ma elérheti a szárazföldet.
Bobby Jindal, Louisiana kormányzója időközben szükségállapotot hirdetett ki és felhívásban kért rendkívüli támogatást a szövetségi hatóságoktól, hogy megvédjék a természeti katasztrófától a polgárokat és az igen törékeny ökoszisztémát. A louisianai partok gazdag és változatos madárvilága miatt a fauna valóságos szentélyének számít. Miközben a part menti vadrezervátumok munkatársai felkészültek rá, hogy egyebek mellett légpisztolyokkal és tűzijátékkal tartsák távol a szennyezett partszakasztól a madarakat, a szomszédos államok – Florida, Alabama és Mississippi – abban reménykednek, hogy sikerül a veszélyt elhárítani, még mielőtt az olaj elérné és tönkretenné a helyi gazdaság számára meghatározó tengerpartot és halászatot.
Idáig hét bálnát láttak az olajszennyeződés közelében. Arról, hogy milyen állapotban vannak, nincsenek információk, a parti őrség azonban kérdésünkre elmondta, hogy folyamatosan figyeli az állatok mozgását, és igyekszik őket távol tartani a szennyeződéstől.
Mint korábban megírtuk, szerdán irányított égetéssel próbáltak megszabadulni az olajszőnyeg egy részétől. Lapunk úgy értesült, hogy mihelyt kevésbé lesz szeles az időjárás az öbölben, folytatják a hasonló akciókat.
A British Petroleum (BP) által üzemeltetett Deepwater Horizon múlt csütörtökön süllyedt el, másfél nappal azután, hogy egy robbanás miatt kigyulladt. Azóta több módon is próbálják megállítani a szivárgást: egyrészt távirányítású tengeralattjárókkal kísérlik meg 1500 méterrel a víz alatt elzárni az olajkút biztonsági szelepét. Emellett hozzáfogtak egy másik kút kifúrásához is. A tervek szerint ezt belevezetik az előbbibe, majd speciális nehézfémeket öntenek bele, hogy így állítsák meg a szivárgást. Felvetődött annak a lehetősége is, hogy egy víz alatti kupolába gyűjtik össze a kiömlő olajat. Egyelőre vizsgálják, hogy mi okozhatta a robbanást, amely tizenegy ember életét követelte. Janet Napolitano belbiztonsági miniszter tegnap a sajtó képviselőinek azt nyilatkozta, hogy a balesetért a felelősség a BP-t terheli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.