CIA-kampányfogás Kolumbiában

Nem tudni még, miért ekkor, de a kolumbiai kormánylap, az El Tiempo éppen a hét végi elnökválasztások előtt hozta nyilvánosságra a CIA, az Egyesült Államok hírszerzésének több szigorúan titkos dokumentumát. Így derült ki, hogy 1989-ben Washington fontolóra vette csapatok küldését a megerősödött kolumbiai drogkartellek ellen.

2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áldatlan állapotok jellemezték a hidegháború utolsó évében a dél-amerikai országot, ahol a drogkartellek többek között megölték az egyik elnökjelöltet, a liberális Luis Carlos Galánt. A szeptember 7-i keltezésű, természetesen szigorúan titkos jelentés – három héttel Galán lelövése után – például megvonta az idősebb Bush elnök néhány hónappal korábban kezdett új kábítószer-ellenes stratégiájának addigi eredményeit. Virgilio Barco, az akkori elnök szóvivője elégedetten köszönte meg ugyan az északról kapott technikai támogatást, de nyomatékosan hangsúlyozta, hogy nincs szükségük a segélycsapatokra a kartellek ellen. Az akkori kolumbiai kormány egyik volt felelőse a napokban elmondta az El Tiempo tudósítójának, hogy az amerikai fél annyira komolyan gondolta a beavatkozást, hogy a kolumbiai partok közelében cirkált az egyik repülőgép-hordozó is.
A CIA felmérte a szovjet diplomácia álláspontját is, mert az Egyesült Államok közben javában készült a medellíni kartellel cimboráló panamai elnök-diktátor, Manuel Noriega megleckéztetésére, vagyis Panama megszállására. A Szovjetunió azonban nem nézte volna jó szemmel a kolumbiai beavatkozást, mert precedensnek tekintette volna Peru esetében is, amellyel akkor éppen jó viszont alakított ki a hanyatló nagyhatalom. A liberális Barco és utódja, a szintén liberális César Gaviria (1990–1994) azért utasította el az Egyesült Államok felajánlását, mert el akarták kerülni még a látszatot is, hogy ők pusztán Washington bábjai. A jelentések azt is megállapították, hogy a medellíni kartell elleni háborúval végül a vetélytárs cali kartell járt jól.
Már csak azt lenne jó tudni, hogy miért éppen most oldották fel a CIA-iratok titkosítását, és kinek fognak használni igazából? Kolumbiában elvileg március végén kezdődött a választási kampány, de az egyik ellenzéki médium szerint gyakorlatilag megszakítás nélkül tart Álvaro Uribe 2002-es megválasztása óta. A mostani nem mentes a meglepetésektől: az egyik legnagyobb éppen az volt, hogy hiába manőverezett harmadik indulása érdekében a népszerűségi rekordokat döntögető Uribe, az alkotmánybíróság az utolsó pillanatban határozott nemet mondott neki. Az alkotmány csak egyszeri mandátumot engedélyez, de a 2005-ös alkotmánymódosítás különös körülményei, illetve Uribének az igazságszolgáltatás elleni folyamatos titkosszolgálati akciói miatt így törlesztettek a bírák. A csak látszólag kényszerhelyzetbe került Uribe azonban számított erre az eshetőségre, és villámgyorsan előhúzta ingujjából az egyik adu ászt Juan Manuel Santos személyében, volt védelmi miniszterét. A választási győzelmében biztos utódjelöltet és Uribét azonban igencsak kellemetlen meglepetés érte a múlt hét végén: Antanas Mockus, a litván származású és különc matematikus, a volt bogotái polgármester nemcsak beérte, hanem az egyik felmérés szerint már meg is előzte Santost.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.