Első fokon két év – három esztendő próbaidőre felfüggesztett – börtönbüntetésre ítélte tegnap a Fővárosi Bíróság Borovszky Tímeát, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) esélyegyenlőségi főigazgatóját vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetés bűntette miatt. A bíróság előzetes mentesítésben részesítette a vádlottat, vagyis ha ez az ítélet jogerőre emelkedne, akkor is büntetlen előéletű maradna. Az ítélet ellen az ügyész súlyosbításért, a védelem és a vádlott felmentésért fellebbezett, így a büntetőper másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik.
Borovszky Tímea ellen márciusban emelt vádat az ügyészség. A vádirat szerint az esélyegyenlőségi főigazgató 2008 tavaszán jogtalan előnyként arra kérte a hátrányos helyzetű diákokat segítő mentorprogram akkori igazgatóját, Nagy Attilát, hogy az OKM által a program működtetésére átutalt 45 millió forintból titokban 600 ezret adjon át Borovszky titkárnőjének. Ez fedezte volna a titkárnő havi 50 ezer forintos fizetésemelését egy évre. Nagy Attila azonban a kérést nem teljesítette, és miután a mentorprogramot a minisztérium leállította, a miniszternek és a sajtónak írt levélben „kitálalt”.
Nagy Attila tegnap tanúként azt vallotta, hogy amikor Borovszky a pénz átadására kérte, ő viszszakérdezett: sikkassza ki a pénzt az alapítványból? Mire szavai szerint a főigazgató azt felelte: „Ügyes vagy, megoldod.” Mivel Nagy a mentorprogram leállításától tartott, húzta az időt. Végül 200 ezret vitt magával a minisztériumba, de azt nem adta át Kovács Anikónak, és a titkárnő sem lett volna hajlandó azt átvenni. Szavait alátámasztotta Kovács Anikó is, akinek tanúvallomása – Borovszky egykori beosztott munkatársaként – perdöntőnek bizonyult. A bíróság rámutatott: kettejük „következetes” tanúvallomását bizonyítékként fogadta el többek között azért, mert Nagy Attilát hátrányosan, Kovács Anikót viszont előnyösen érintette volna a vesztegetés esetleges megvalósulása, mégis egybehangzóan terhelő vallomást tettek Borovszkyra.
Tanúként hallgatta meg a bíróság Hiller István (MSZP) oktatási és kulturális minisztert, aki azt mondta: miután tudomást szerzett az ügyről, vizsgálatot és fegyelmi eljárást indított, majd ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tett. Szavai szerint Borovszkyt egy „képzett, jó képességű, a roma integráció iránt elkötelezett, nagy munkabírású embernek ismerte meg”. Kalina József tanácselnök bíró kérdésére, hogy jelen ügytől eltekintve alkalmazná-e a vádlottat, Hiller igennel felelt.
Az esélyegyenlőségi főigazgató tagadta a bűnösségét. A vádlott ügyvédje, Bárándy Péter bizonyítottság hiányában védence felmentését kérte. Az ügyész viszont vádbeszédében letöltendő börtönbüntetést és közügyektől eltiltást indítványozott.
Esernyő nélkül ma kockázatos elindulni