Júliusban adót csökkent a kormány

Idén adókat töröl el és a vállalkozások terhein enyhít a kormány. Jövőre emelkedik a minimálbér, a személyi jövedelemadó új szabályait pedig úgy alakítják ki, hogy senkinek ne csökkenjen a kézhez kapott fizetése – jelentette be tegnap a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Eközben egy szakmai szervezet közölte: négy év alatt 800 milliárd forintot húzott ki a zsebünkből az EU.

Jakubász Tamás
2010. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövőre emelkedik a minimálbér, s a személyi jövedelemadó szabályait úgy alakítják ki, hogy senkinek ne csökkenjen a fizetése – jelentette be tegnap Kármán András. A Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős államtitkára kifejtette: az egykulcsos, 16 százalékos családi adózás szabályain még dolgoznak, a rendelkezések két lépcsőben lépnek életbe. Ezzel kapcsolatban Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára az InfoRádiónak elmondta: lesznek olyan jövedelmek, amelyek kívül esnek az adórendszeren, például a gyermeknevelés költsége, illetve olyan öszszegek, amelyeket a gyermekes családoknál nem kell leadózni.
Az új kormány eltörli a szuperbruttósítást, amely indokolatlanul bonyolítja az adórendszert. Emellett július elsején búcsút mondhatunk tíz kisebb adónemnek és szintén ebben az évben érezhetően csökken a hazai vállalkozások közterhe. Ugyanis egyes adók papírmunkája többe kerül, mint amenynyi bevételt az államkasszának jelentenek. Így kivezetik a bérfőzési szeszadót, a televíziókészülékek üzemben tartási díját, az épületek utáni idegenforgalmi adót, a vállalkozók kommunális adóját, egyenes ági vagyonmozgásnál az öröklési és az ajándékozási illetéket, a nagy teljesítményű személygépkocsik, a vízi és légi járművek adóját, valamint a vízgazdálkodási termelői érdekeltségi hozzájárulást. Így a hazai adónemek száma 58-ról 48-ra csökken.
Már az idén jelentős enyhítésre számíthatnak a hazai cégek: 19 százalék helyett tízszázalékos társasági adót fizetnek majd azok a vállalkozások, amelyeknek adózás előtti nyeresége nem haladja meg az 500 millió forintot. – Az intézkedés 70 milliárd forintot hagy a vállalkozóknál – tudatta Kármán.
Eközben figyelemre méltó kimutatást közölt tegnap a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete (Moklasz). A szakmai szervezet arra keresett választ, hogy az uniós rendelkezések meghonosítása nyomán mekkora összegtől esik el hazánk. Arra jutottak, hogy csak a társasági adóról szóló közösségi paszszusok átvétele miatt 2004 és 2008 között 806,6 milliárd forint hagyta el Magyarországot. A kép akkor válik teljessé, ha megvizsgáljuk, hol kötött ki a hatalmas summa. Herich György, a Moklasz elnöke kérdésünkre kifejtette: a legnagyobb gazdasági partnereinkhez került a pénz, leginkább Németországhoz, Franciaországhoz, Nagy-Britanniához, az Egyesült Államokhoz és Izraelhez.
Herich György elmagyarázta: EU-s tagságunk óta – a közösségi szabályok miatt – nem vethetünk ki adót például a kamatból, a jogdíjból és az osztalékból származó jövedelmekre. Az ilyen eredetű, Magyarországon megtermelt pénzeket a francia, a német, az amerikai és az egyéb multinacionális cégek itteni leányvállalatai az anyacégeknek utalják át, amelyek azután odahaza, Franciaországban, Németországban vagy az Egyesült Államokban fizetnek adót. Végső soron a Magyarországon előállított javak, értékek után nem itthon, hanem a fejlett külföldi államokban róják le a közterhet. Herich György szerint a rendszert szándékosan alakították ilyenné. Felidézte: Görögországtól Szlovákiáig számos állam kért hosszabb-rövidebb időre mentességet ezen szabályok alól, amit meg is kaptak, s így a szóban forgó országok nem estek el hatalmas összegektől. Oszkó Péter erre reagálva tegnap a Klubrádiónak azt mondta, hogy az uniós csatlakozási tárgyalások során az adófejezetet még az akkori Orbán-kormány zárta le. Herich György szerint nem csupán a csatlakozási tárgyalásokon, hanem azok befejezése után is bármikor érvényesíthette volna a kormány a magyar érdekeket. Sőt, szerinte akár most is lehetne kérni kompenzációt az EU-tól. – Össze kellene fogni a térség államaival és együttesen lenne célszerű igényeinket érvényesíteni – fogalmazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.