Meglepő szovjet ajánlat

A német újraegyesítésről folyó tárgyalásokon 1990-ben az NSZK diplomáciája váratlan ajánlattal találta szemben magát. Moszkva titkos tárgyalásokon a világháborút követően szovjetek megszállta Poroszország egy részének viszszaadását fontolgatta. Bonn nem fogadta el a meglepő ajánlatot, amelynek részletei most láttak napvilágot.

Stefan Lázár
2010. 06. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország sorsa volt a téma a berlini válaszfal leomlását követően a győztes hatalmak, az Egyesült Államok, Anglia, Franciaország, a Szovjetunió és a két német állam az úgynevezett 4 + 2-es tárgyalásain. Az egyik kényes kérdést az újraegyesítendő ország esetleges NATO-tagsága jelentette, amit a Varsói Szerződés meghatározó hatalma elutasított. Ebben a helyzetben egy bizalmas beszélgetés lehetősége után tapogatódzva jelentkezett az NSZK moszkvai nagykövetségének politikai osztályán Geli Batenyin vezérőrnagy. Az osztályt vezető Joachim von Arnim – abból kiindulva, hogy a vitatott NATO-téma lehet a találkozás tárgya – röviddel később a központi bizottság épületében jött össze a vezérőrnaggyal. A beszélgetésükről készített, akkor titkosított diplomáciai jelentés aktájára bukkant most rá a külügyminisztérium archívumában a Der Spiegel hírmagazin.
E kortörténeti iratból kiderül, hogy a szovjet vezérőrnagy a NATO-ügyet mindössze bevezetésnek szánta, majd rátért a Kalinyingrád (Königsberg) fémjelezte terület kérdésére. Poroszország északi sarka Batenyin szerint a világháború óta kritikus gazdasági helyzetben volt. Elmaradott falvaival, az elszennyesedett Pregotja (Pregel) folyóval és elhanyagolt mezőivel messze elmaradt nemcsak a világégést megelőző, hanem az orosz területek színvonalától is. Ennek megfelelően csak teher a Szovjetunió számára. „Ez a helyzet hamarosan foglalkoztatja majd mind Németországot, mind a Szovjetuniót” – hangoztatta Batenyin. Szavait a német diplomata úgy értelmezte, hogy partnere a 4 + 2 tárgyalásokat hajlandó lenne kiterjeszteni Kalinyingrádra is avégett, hogy csökkenjenek Moszkva nagyhatalmi törekvéseinek a költségei.
Az óvatosan előadott javaslat szemben állt a Willy Brandt megfogalmazta keleti politikával, amely szerint az NSZK lemond mindenfajta területi igényéről a hajdani keleti országrészben. Ennek megfelelően Joachim von Arnim abban az értelemben foglalt állást, hogy a megbeszélések a két német államra és Berlinre vonatkoznak, a Kalinyingrád körüli nehézségek kizárólag a Szovjetunióra tartoznak.
A nyugatnémet diplomácia két kérdéssel találta szemben magát a moszkvai javaslat megítélésekor. Előfordulhat, hogy a pozitív válasz megkérdőjelezné az NSZK politikájának szavahihetőségét, s ezzel gyengítené Bonn pozícióját az újraegyesítésről folyó tárgyalásokon. Azt sem tartották kizártnak, hogy Gorbacsov ellenfelei állnak a kezdeményezés mögött azt remélve, hogy az Észak-Poroszországra kiterjedő tárgyalásokkal a szovjet érdekek megsértését vessék a peresztrojka karmesterének a szemére. Az NSZK így nem reagált a felvetésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.