A gyanakvó ember életműve

D. Nagy Imre 1961-ben született Berettyóújfalun, jelenleg Kosdon él, és a váci kórház érsebésze. Eközben irodalomtörténeti és írói tevékenységet is folytat, a könyvhétre jelent meg egy monográfiája Bertha Bulcsúról.

2010. 07. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orvosi hivatása mellett a magyar irodalom népszerűsítésével foglalkozik. Mi motiválja ebben a munkában?
– Több mint tíz éve érsebészként dolgozom a váci kórházban, korábban hét esztendeig voltam az ajkai kórház érsebésze. Emellett nagyon szeretem a magyar irodalmat, évek óta azon vagyok, hogy a kiváló kortárs írókat – többek között Bertha Bulcsút, Gyurkovics Tibort – rangjuknak megfelelő elismerés illesse. Gyurkovics Tibort sem ismerik eléggé a tehetségéhez mérten, Bertha Bulcsúra, aki szintén kiváló író, már-már a feledés homálya borul. Ezért írtam meg 1994-ban a Gyurkovics mint olyan című könyvet, 1999-ben jelent meg a Bertha Bulcsu-emlékkönyv a szerkesztésemben. A 2003-as könyvhéten látott napvilágot a 21 érdekes orvos című portrékötetem, olyan kollégáimmal készítettem riportokat, akik az orvosi hivatás mellett festenek, szobrászkodnak, zenét szereznek, írnak, valamivel még teljesebbé teszik az életüket.
– Új könyvének azt a címet adta: A gyanakvó ember – Bertha Bulcsu élete. Miért?
– Bertha Bulcsu az egész életével azt bizonyította, hogy mindent fenntartásokkal kell fogadnunk. Ő született gyanakvó volt. Mindig egy kisember szemszögéből figyelte a jelenségeket. Remek kötetek, például a Willendorfi Vénusz, vagy az Írók, színészek, börtönök című interjúk őrzik a tárcaíró, az esszéista, a publicista emlékét.
– Mégis, ha Bertha Bulcsúra gondolunk, első sorban a valósághű, kifinomult, kételyekkel teli novellái jutnak eszünkbe, melyek nyomán nevezték őt költői realistának, kifejezésre juttatott kételyei miatt egzisztencialistának is. Mi az igazság?
– Kevesen emlékeznek már arra, hogy Bertha Bulcsu költőként kezdte pályafutását. Az 1955–56-os években a zalai újságokban láttak napvilágot versei. Kiss Dénes költőtársa és egyik legjobb barátja azt hitte, hogy Bertha is költő lesz. Meglepődött, amikor Bulcsu néhány vers után leállt a költészettel, és életműve az elbeszélésekben teljesedett ki. Kezdte 1962-ben a Lányok napfényben, folytatta többek között a Harlekin és szerelmese, A nyár utolsó napja, a Fehér rozsda című kötetekkel, életműve lezárult az 1996-os Kommunizmus délutáni napfényben novelláival. S voltak nagy hatású válogatott novelláskötetei, mint az Ilyen az egész életed, vagy a Kémnő a sárkányrepülőtéren. Rendkívül termékeny író volt, éppen hetvenöt évvel ezelőtt született, megjelent huszonhat kötete és gyönyörű, valóságalapú költői novellákat írt. Gazdag élményanyagból táplálkozott, gyermekként élte meg a háborús éveket, a nagyszülők falujában, Nemeskeresztúron, valamint a Balaton mellékén, volt újságíró Pécsett és Budapesten, de a Balatontól élete végéig nem szakadt el. A Balatoni évtizedek című szociográfiája három kiadást is megért. Írt néhány regényt is, ezek közül a fiatal deviánsok életét dolgozta föl A kenguruban vagy a Te jössz, Lupuszban. A Tűzgömbök meg a Füstkutyák című regényekbe szürrealisztikus elemek is belekerültek, mint barátja, Hernádi Gyula munkáiba. De több vele készült riportban is azt nyilatkozza, hogy a novellákban érte utol önmagát.
– Könyve rendkívül gazdagon mutatja meg Bertha Bulcsu életművét, életútját, baráti körét, a nagy ötöst, rajta kívül Gyurkovics Tibort, Lázár Ervint, Szakonyi Károlyt, Kiss Dénest és másokat.
– Számos idézetet választottam ki az igazi nagy barátaitól, azonkívül teljes bibliográfiát adok megjelent könyveiről, a róla megjelent elemzésekről, kritikákról. A nagy ötösön kívül meghatározó volt pályakezdésére Csorba Győző személye. Az ő példája nagyon mély hatást gyakorolt Bertha Bulcsu emberi tartására.
– Vajon mit üzen a mai embernek az agyonhallgatott író?
– A visszhanghiány késztetett engem is a könyv megírására. Nincs rendjén, hogy a kortárs kritika ily hamar elfelejti a hozzá hasonló formátumú írókat. Az életműve, a látásmódja, a könnyed eleganciával megírt súlyos művei példaként szolgálhatnának. Mintája nyomán tanítani lehetne újságíró-, íróiskolákban, hogyan kell irodalmi riportot, novellát fölépíteni, izgalmassá, maradandóvá tenni. Bennük nemcsak a haza, a táj, a falu, az emberek szeretete, hanem erkölcsi fogalmak, mint a család, a barátok iránti hűség is megjelennek. Azt hiszem, az utóbbi években is lett volna mit írnia, korábban az egyre korhadó diktatúra, az utóbbi években a káosz uralkodott el felettünk. Hiányzik ma egy olyan író-publicista, aki az embereket közvetlenül ért kellemetlenségekből, a halízű csirkétől az élő környezet rombolásáig jut el általános kérdésekhez. Azt üzeni a mának, hogy oda kell figyelnünk egymásra, és fel kell tudnunk mutatni az általános értékeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.