A nemzeti és az egyéni sorstragédiák

2010. 07. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Trianon tragédiája minden magyar ember életére árnyat vet, még akkor is, ha tagadja. Nincs ember a Kárpát-medencében, akinek valamilyen módon ne befolyásolta volna a sorsát az ország területét harmadára csonkító, igazságtalan békediktátum.
A nemzeti és az egyéni sorstragédiára emlékezteti az olvasókat a Dunatükör című folyóirat júniusi száma, a gazdag versanyag. Kiss Dénes Párizsi temetőben című keserű látomása, fikciója szerint Magyarországnak egy párizsi sírkertben kell majd végső nyugalomra találnia, ahol „Kicsi sírdomb lesz törött kereszttel / Oda gyertek magyarok, ha erre jártok”. A költemény gondolati vezérfonala, hogy a magyarságnak kellett megbűnhődnie mindazokért a vétkekért, amelyeket a többi, a nagyobb, győztes népek elkövettek.
Áttételeken keresztül búcsúzik a hazától, a fiatalságtól, a földi léttől a pozsonyi születésű, nyolcvannégy esztendős Ébert Tibor versének kis énekesmadara. Egy cinke rekviemje a költemény címe, amelynek középpontjában az elmúlás fájdalmas esztétikuma fénylik. Ébert a Tavi hínár című prózaversével bizonyítja, hogy bravúrosan kezeli a szürrealista, az avantgárd költészet kifejezőeszközeit is. Születés, halál, újjászületés az evilági élet rendjének megfelelően egymásból szervesen fakad, a vízözön rettegésélménye után szükségképpen következik az Ararát reménysugara, s már közel Noé bárkája, az emberiség megmentője. Ébert nagy ívű látomásversének kiegészítője és ellenpontja a Hulladék című vers ironikus víziója, amelyben világunkat aranyozott kukának, az embereket aranyozott szemétnek, a halált aranyló mellényben, aranyló kesztyűkben dolgozó szemeteslegénynek látja. Számos jelentős költő, Nagy Dorka, Viola Szandra, Petőcz András, Karádi Márton és mások versei mutatják, mennyire fontos a gondos szerkesztői válogatás, amellyel P. Papp Zoltán költő, főszerkesztő a Dunatükör versrovatát lapszámról lapszámra összeállítja.
Szentmártoni János vallomása, a Kéretlen monológok egy viszonylag korán távozott jelentős költőtársát, Bella Istvánt, a Hetek költőcsoport markáns alakját idézi meg szeretettel és az idősebb, immár irodalomtörténetté vált költő iránti tisztelettel. Farkas Gábor Iancu Laura lírájáról elmélkedik. P. Papp Zoltán minden Dunatükör-számba készít egy érdekes interjút, amelyek a lap profiljának kialakulásához karakteresen járulnak hozzá. Ezúttal Két költő a Frankel Leó utcában című beszélgetésben faggatja Lator László költőt az erdélyi irodalom hangzós, zengzetes nyelvezetű lírikusairól, apáról és fiáról, Áprily Lajosról és Jékely Zoltánról. Ők a lelkükben hordozták Erdélyországot, a Székelyföld tájait, a csodálatos Parajdot, amelyhez hasonló vidékre találtak a Dunakanyarban Szentgyörgy-pusztán. Ám nem csak a hegyek között érezték jól magukat, Lator László szavaiból kiderül, hogy kedvelték a Frankel Leó utcai patinás bérházi lakást is, budapesti életük és számos baráti összejövetel helyszínét.
(Dunatükör, 2010. június.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.