Szabó Gyula Kossuth-díjas érdemes és kiváló művész, a Nemzet Színésze ma ünnepli nyolcvanadik születésnapját. Először az jut eszünkbe róla: minden szereptípust képes kapásból, csípőből eljátszani. A népfik korában, az ötvenes években tömegesen fedezték föl a vidéken élő, eredeti vagy eredetinek gondolt tehetségeket. A Kunszentmártonban született, kellemesen mély hangú, ízesen beszélő fiatalemberről már főiskolásként sejthető volt, hogy valóban érdemes a korai bizalomra. 1950-ben kezdte el a színművészeti főiskolát, s már diákként komoly szerepeket kapott. Volt a Petőfi, a Jókai, a Thália, az Arizona, a Művész Színház tagja, legutoljára a Székesfehérvári Vörösmarty Színházhoz kötötték szerepei. 1979-től a Színház és Filmművészeti Főiskola, majd egyetem docense, nemzedékek sora nevelkedett a keze alatt.
Alkata elsősorban népi figurák megformálására, hangja a népmesék világának megidézésére predesztinálja, de képes kitörni a skatulyából. Színpadi szerepeinek széles skálájába már gyerekkorában belefért a győztes gyermekcsapat vezére, a grund egyik hőse, Boka A Pál utcai fiúkból, fiatalon formálta meg Kakukk Marcit, Tersánszky vidám, jólelkű kültelki amorózóját, érett alakításai közül emlékezetes Woland, a sátán Bulgakov A Mester és Margaritájából. Hitelesen játszotta Julien Sorelt, a törtető tehetséges szépfiút Stendhal Vörös és fekete című regényének színpadi változatában, de vastapsot kapott Tóth Ede A falu rosszában is címszereplőként. Egyszer még Lenint is – a visszaemlékezők szerint hitelesen – formálta meg, a feledhető szovjet darab az ő játékának köszönhetően volt nézhető. Még nehezebb végigsorolni az ünnepelt mozi- és tévéfilmes alakításait. A Kölyök című vígjátéktól a Vasvirágig, az Amerikai komédiától a Lear királyig terjed szerepeinek skálája, s mindenben minimum jelesre, de még gyakrabban kiválóra teljesít. Amiben szinte mindenki látta és látja még sokszor, az a nyaranta újra és újra megismételt A Tenkes kapitánya, ebben a gyerekek számára készült történelmi filmsorozatban Buga Jakabot, a legendás, népi sorból felkapaszkodott kuruc vitézt alakítja. Az emlékezetesen jó hangulatú forgatáson, s a filmben is, felejthetetlen párost alkottak együtt Zenthe Ferenccel, a címszerepet játszó kapitánnyal. Hangját televíziós, rádiós gyermekműsorokból is jól ismerjük, többek között Jankovics Marcell magyar népmese sorozatának mesélőjeként is.
Szabó Gyulára ma is jellemző, hogy soha nem él vissza adottságaival, hiszen erőteljes mély hangjával, rokonszenves karakterével alkalmas lehetne ma is a rutinból szerepfalók nem egyértelműen rokonszenves piedesztáljára, de ő a fő- és a mellékalakokat is mindig belülről formálja meg. Nyolcvanéves korára szakmai szempontból mindent elért, amire különleges tehetsége és alkata folytán rendeltetve van, s még egyvalamit, ami kevés művésznek adatik meg: szinte mindenki szereti a szakmából, és a közönség nagy kedvence.
Mutatjuk, így néz ki VV Fanni gyilkosa - videó