A tanároknak az átlagbér is csak álom

A pótlékokkal és a túlóradíjakkal együtt is jócskán a hazai átlagbér alatt keresnek a tanárok, a diplomásátlagbér pedig elérhetetlen álomnak tűnik számukra – derül ki a Merces.hu fizetési felméréséből. A szakember szerint a helyzetet súlyosbítja, hogy a pedagógusok jelentős részének törvénytelenül nem fizetik ki a túlóradíját.

2010. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átlagkereset
Óvónő: 149 500 forint
Általános iskolai tanár: 162 500 forint
Középiskolai tanár: 175 200 forint
Főiskolai, egyetemi tanár: 247 300 forint
Országos átlagbér: 209 200 forint
Diplomásátlagbér: 309 700 forint


A közoktatásban dolgozó pedagógusok pótlékokkal és túlóradíjjal növelt keresete is messze elmarad az országos átlagbértől, a diplomásátlagbérnek pedig körülbelül a felét viszik haza a tanárok – mutat rá a lesújtó adatokra a Merces.hu internetes felmérése. Az elemzés szerint egy átlagos óvónő mindössze bruttó 149 500 forintot keres, csaknem hatvanezer forinttal kevesebbet a 209 200 forintos hazai átlagbérnél. Még rosszabb a helyzet, ha főiskolai oklevéllel rendelkező óvópedagógusok fizetését a diplomás munkavállalók 309 700 forintos átlagos fizetésével hasonlítjuk össze, hiszen a különbség több mint kétszeres.
Csak kicsivel vannak jobb helyzetben az általános iskolai tanárok, akik bruttó 162 200 forintot vihetnek haza havonta. A művészeti jellegű képzést folytató általános iskolai kollégáik átlagosan 161 ezer forintot kapnak. A középiskolai tanárok átlagjövedelme 175 200 forint. Közülük a férfiak keresnek jobban, átlagosan havi bruttó 178 100 forintot, míg az ugyanolyan szakmai tapasztalattal rendelkező kolléganőik havi 174 400 forintot kapnak átlagosan. Az oktatók közül csak az egyetemi és a főiskolai tanárok 247 300 forintos átlagkeresete magasabb a magyarországi átlagbérnél, a diplomásátlagtól azonban az ő fizetésük is messze elmarad.
A Merces.hu megyei bontásban is megvizsgálta a tanárok jövedelmét. Az adatok szerint Baranyában a legalacsonyabb a tanári átlagbér (156 200 forint), és Vas megyében a legmagasabb (199 600 forint). Tolna megyében havi bruttó 186 500 forint a pedagógusok átlagkeresete, Pest megyében 186 200 forint, Békésben 185 200 forint, Heves megyében 181 700 forint, míg Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 180 400 forint. A felmérés rámutat: a rendkívül alacsony tanári átlagkeresetnél is lehangolóbb az a tény, hogy a pályakezdő pedagógusok és a kevesebb mint egy éve tanítók átlagjövedelme még a fent említett összegeknél is sokkal kevesebb: a 122 700 forintos bruttó fizetés a hazai átlagbérnek csak a 60 százalékát teszi ki.
– A tanári fizetéseket a közalkalmazotti bértábla alapján számolják ki. A területi különbségek abból adódhatnak, hogy az adott megyében milyen a pedagógusok átlagéletkora, illetve hogy a tanárok mennyit túlóráznak – reagált az adatokra Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ((PDSZ) elnöke. Az elnök kifejtette: a tanárok fizetése fokozatosan emelkedik aszerint, hogy mennyi ideje dolgoznak a közoktatásban, így egy nyugdíj előtt álló pedagógus bére akár bruttó hatvanezer forinttal is magasabb lehet, mint a fiataloké. A különbség adódhat abból is, hogy az egyes településeken kifizetik-e részben vagy egészben a túlóradíjakat, vagy sem. Sajnos az a tapasztalat, hogy sok helyen a fenntartó egyáltalán nem engedélyezi a túlórák elszámolását, pedig a Tárki I szerint a hazai pedagógusok átlagosan heti 51 órát dolgoznak a nyolcórás napi munkát jelentő heti negyven óra helyett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.