Ha szemben állunk a tengerrel, tőlünk balra fekszik Lignano Sabbiadoro, az arany homokjáról elnevezett, elegáns üdülőhely, fehér, drapp, halványszürke szállodák, vendégházak, mulatóhelyek, tágas sétányok paradicsoma. A félsziget közepén van a csöndes Lignano Pineta, a píneafenyők, a pálmák, a lankás, romantikus sétányok és utcácskák, a szelíd, szolid szórakozást keresők menedéke. Tőle jobbra fekszik Lignano Riviera, amelyet a fenyőktől övezett állatkert, a hatalmas, fedett termálfürdők és sportközpontok tesznek borús napokon a nyaralók kedvencévé.
Az oda- és visszaúttal együtt tizenhárom naposra terveztük az újabb találkozást Itáliával, melyet Isten a legjobb kedvében teremtett. Úgy döntöttünk, hogy a természettel való azonosulásnak, a mediterráneum kínálta sportos és kulináris élvezetek, a pihenés jegyében történő testi-lelki újjászületésnek adjuk az elsőbbséget. Így választottuk ki a Lignano Pineta középpontjában fekvő háromcsillagos Hotel Sorayát a Viale delle Palmén, hárompercnyire a tengertől. Ragyogóan tiszta, zöld és fehér színekben játszó ékszerdoboz, úszómedencével, tornateremmel és szaunával. A kiszolgálás osztályon felüli, a személyzet családiasan kedves, a recepciós hölgyektől a tréfás kedvű, fiatal pincérekig, köztük egy kolozsvári születésű, erdélyi magyar lánnyal.
Minden reggel és este elzarándokoltunk a tengerparti sétányra, a Lungo Maréra. Hosszú mellvéd és tetőterasz választja el az utat a parttól, a tetejére kapaszkodva elénk tárul a smaragdzöld, alkonyatkor zöldbe, a ragyogó napfényben kékbe-sárgába, a borúban lilába-szürkébe átváltó Adria és a nyolc kilométer hosszú, száz méter széles, aranyló, finom homokföveny. Szemben állva a nagy kék országúttal, az aranyhíddá egyesülő napfénnyel, balra és jobbra is napozóágyak és -ernyők állnak vigyázzban, amíg a szem ellát. Az aranyhomok-part egy hófehér, mólószerűen a tengerbe nyúló, távoli teraszhoz vezet. Ez Lignano Sabbiadoro emblémája, kétszer három mókás füllel a tetején. El is neveztük füles macinak, hivatalosan Terazza a Marénak hívják. Belsejében hosszú folyosó mentén kiállítótermek, fiatal képzőművészek ingyenesen látogatható tárlataival, pihenőpontokkal, hófehér fotelokkal, asztalokkal bebútorozott óriáskávéházzal és étteremmel.
Pineta határában látható a hamisítatlan huszadik századi fürdőhely múltidéző szigete: a XV. században épült Santa Maria-kápolna. Freskóival és Madonna-képével a román stílus kisremeklése. A Pinetát és Sabbiadorót elválasztó dűnét és a hatalmas, egybefüggő píneaerdőt kerítés védi. Jogos a féltés, hiszen az üdülő egyik fő egészségügyi vonzereje a kellemesen sűrű fenyőillat. Lignano különlegesen tiszta levegője miatt az allergiások, légúti megbetegedésben szenvedők, az asztmások Mekkája.
A sűrű levegő és az úszás közben simogató tenger arra csábítja az embert, hogy a szállodai étkezések közötti időszakot csak a tengerparton töltse, amely a Balaton déli partjához hasonlóan különösen alkalmassá teszi kisgyermekes családok számára is Lignanót a nyaralásra. Ám a píneák és pálmák között kígyózó utcák vonzereje napestig tartó sétákra hív. Minek elhagyni hát Lignano határát? – sugallja a tenger és a város. De tartjuk magunkat a kultúrvándorok alapszabályához, a ritmust váltogatni kell. Szerb Antal az Utas és holdvilág című regényében helyesen írja: meg kell találni az arany középutat a sznobizmus és az ellensznobizmus között. A pinetai Corso Degli Alisei 35. szám alatt található a Sirály Tours. Neve nem véletlenül van magyarul, hiszen fiatal magyar asszony az egyik vezetője, ő kalauzolt el a hűvösebb időben pazar élményt nyújtó kirándulóhelyekre, mint például Grado. Hajóval érkeztünk a lignanói nagy sziget csücskében található kis szigetvároskába, épen maradt római óvárossal és a világ legrégibb folyamatosan létező strandfürdőjével. A visszaút lagúnák, pici szigetek között vezetett, melyekre romantikus halásztanyák települtek, valódi halászokkal, akik tőlünk karnyújtásnyira halásztak. A Sirály iroda szervezésében egész napos autóbusztúrán nézhettük meg a miramarei kastélycsodát, amelyet a szerencsétlen sorsú „mexikói császár”, Habsburg Miksa építtetett 1856–1860 között, benne Cranach, Van Dyck, Veronese képeivel. Megmásztuk Duino 15–16. századi régi várát a teraszszal, ahol Rilke megírta a Duinói elégiákat. Megcsodáltuk Trieszt hegytetőn lévő óvárosát, a hatalmas, romantikus tengerparti főterét.
A harmadik és az utolsó teljes napot Velencének, a 118 szigetre, 177 csatornára épült városcsodának adtuk. Ide óránként indul vonat Latisanából, amely busszal könnyen megközelíthető Lignanóból. A dózsepalota, a Szent Márk-templom és a tér, a Canale Grande, a Rialto és a sikátorok bűvöletével, a városok városával koronáztuk meg a felejthetetlen utat, hogy még nehezebb legyen elszakadni „bellissima Italia” utánozhatatlan varázslatától.
Mankó: 3354. Lignano Pineta, (UD) Italia, Hotel Soraya, Viale delle Palme, 37. [email protected], Sirály Tourist Service, 33054. Lignano Pineta, Corso Degli Alisei, 35. [email protected]; www.lignano.it.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett? - 6/2: Kulja András