Az erdélyi Részek folyóirata

2010. 07. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Partium a neve annak a Vásárosnaményban szerkesztett folyóiratnak, melynek szerzői Debrecenben, Nyíregyházán, Mátészalkán, Nagyváradon, Beregszászon, tágabb értelemben a Partiumként ismert erdélyi Részek régiójában és annak környékén élnek. A trianoni határon átívelő, tizennyolcadik évfolyamba lépett, rendszeresen megjelenő periodika főszerkesztője Felhős Szabolcs unitárius lelkész.
Mint minden jelentős folyóirat, a Partium is országos hatósugárra törekszik, témáiban kötődik a határtól szétválasztott egységekhez. Erről vall Ószabó István Debrecenben élő költő Az év utolsó évszakán című szakrális-példázatos költeménye. A karácsonyi időszak végét jelző, hirtelen ránk zuhanó új esztendő ünnepzáró depresszióját ábrázolja egy olyan határ menti világban, ahol „reszket a lélek / Bárányt hozok, de úgy sír / a farkasok utolérnek”. A majdani áldozati bárányként világra jött kisded és a farkasok közé szorult bárányként vergődő nemzet eggyé válik a költő látomásában. A peremlét kínjairól vall a mátészalkai Oláh András Kiszáradtak az álmok című költeménye a magánélet tragédiáján keresztül: „Bőröndbe raktad a tegnapokat, / mindenünket, ami volt / s megkerested a legrövidebb kerülőutat.” A külső, belső démonok összehangolt támadásaitól szenved versében a zsámbéki Lackfi János baljós című (Fekete) költeményében: „Ugat a fekete kutya bennem arra a másik / Odakinti fekete kutyára, mely szabadon, / hengergőzik a hóban.”
A gazdag versanyaghoz illik Koppány Zsolt esszétanulmánya három filozofikus, intellektuális költőről. A dolgozat együtt értelmezi Lászlóffy Csaba esszéisztikus líráját (A nevető ló mint rejtély), Viola Szandra játékosan önelemző, bravúrosan önmarcangoló költészetét (Léleksztriptíz), Batári Gábor panteista, az istenhit és a természet egységét sugalló versvilágát (Batariaversum. Summa poeticae). A lírikusok és az elemző együtt keresik, mi végre vagyunk ezen a világon. Koppány Zsolt megtalálja a közösséget közöttük, s egy olyan elmélyült, filozofikus tanulmányban talál közös vezérfonalat a három költő újabb kötetében, amely sajnos kihalófélben van az elméletieskedés és a puszta formalizmus végletei között vergődő irodalomkritikánkból. Illik a laza tematikus egységbe foglalt folyóiratszám gondolatiságához Czakó Gábor A magyar észjárásról című tanulmányszemelvénye is. Egyik következtetése híven kapcsolódik a nyelvében élő nemzet hagyományaihoz: „A magyar észjárás nyelvi, annál mélyebben tudunk gondolkodni, minél inkább otthon vagyunk nyelvünkben.”
(Partium, irodalmi, költészeti, közéleti periodika, 18. évfolyam, 2010/1. szám.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.