Befejezte tiltakozó éhségsztrájkját Farinas

Guillermo Farinas kubai ellenzéki aktivista csütörtökön, 135 nap után úgy döntött, hogy befejezi az éhségsztrájkot – közölte családja és más ellenzékiek. Farinas annak hatására hozta meg döntését, hogy a nap folyamán a kubai hatóságok közölték, a közeljövőben kiengednek a börtönökből 52 politikai elítéltet.

2010. 07. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kubai kommunista pártból és két vezetőjéből – Fidel és Raúl Castróból – kiábrándult ellenzéki még 1989 nyarán adta vissza párttagsági könyvét. Ekkor tudta meg, hogy valóban kivégezték a népszerű tábornokot, Arnaldo Ochoát, aki maga is kérte halálbüntetését a nyilvános per során. Farinas mostani éhségsztrájkja 1996 óta a huszonnegyedik volt, és ezúttal kis híján belehalt. A spanyolországi sajtó tudomása szerint azért hagyott fel tiltakozásával, mert legfőbb követelése – engedjék szabadon a 2003 tavaszán elítélt kubai politikai foglyok maradékát, 52 főt és szállítsák kórházba a 26 súlyos beteg elítéltet vagy rabot – teljesült. A döntésről maga a havannai bíboros érsek, Jaime Ortega számolt be szerdai sajtótájékoztatóján, aki azt is közölte, hogy valamennyien Spanyolországba távozhatnak családostul, ha úgy döntenek.
A válságos állapotig jutó Farinas vasárnap még eltökélten utasította vissza a spanyol külügyminiszter, Miguel Ángel Moratinos közvetítő javaslatát: hagyjon föl tiltakozásával, mert hamarosan teljesülnek követelései. Az ellenzéki újságíró válaszában kizárólag a két Castrót tette felelőssé későbbi haláláért. Csütörtökön már így módosította álláspontját a BBC-nek: még nem fejezte be, csak november 7-ig elhalasztja éhségsztrájkját. A kubai katolikus egyház, a spanyol külügyminiszter és a kubai kormány közötti háromoldalú tárgyalások eredményeként ugyanis november 7-ig engedik szabadon a hetvenötök maradékát. Farinas megköszönte a spanyol államnak, hogy közvetített a politikai foglyok kiszabadítása érdekében.
Kubában még vannak elítéltek és ítélet nélkül börtönben tartott foglyok; a helyi ellenzékiek és a nemzetközi szervezetek eltérő számokról tudnak. Elizardo Sánchez, az ellenzéki kubai emberi jogi bizottság vezetője szerint 167 a számuk, az Amnesty International csaknem kétszáz főről tud.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.