Bekebelezhetik a Szolnoki Főiskolát

Egyre nyugtalanabb a hangulat a Szolnoki Főiskolán, a belső hírek szerint ugyanis az intézmény hosszú távon képtelen önállóan talpon maradni. Túróczi Géza, az intézmény frissen kinevezett rektora lapunk kérdésére elismerte, hogy nem zárják ki egy másik felsőoktatási intézménybe való integrálódás lehetőségét. A főiskola a korábbi, szocialista körökhöz kötődő vezetés irányítása alatt jutott idáig. A kis főiskolák csődje gazdasági katasztrófát okozhat a vidéki városokban.

2010. 07. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Informátorunk szerint a Szolnoki Főiskola vezetése már nem sok reményt lát egy esetleges stratégiaváltásban vagy megszorítócsomagban. Egyértelműen az integrációra, egy nagyobb felsőoktatási intézménybe való beolvadásra törekszik. Úgy tudjuk, már meg is kezdődtek a puhatolózó tárgyalások az egyik legnagyobb fővárosi egyetemmel az esetleges beolvadásról. Az oktatók egy része azonban attól tart, hogy az önállóság elveszítése hosszú távon a szolnoki képzés teljes megszűnéséhez vezet, hiszen a nagyobb intézmények sok esetben teljesen felszámolják az általuk bekebelezett intézményeket. Példaként említették a mezőtúri mezőgazdasági főiskolai kart, amely éppen Szolnokhoz csatlakozott a túlélés reményében. A beolvadás után Mezőtúron gyakorlatilag megszűnt a diákok elméleti képzése.
– Az intézmény működése jelenleg biztosított, törlesztjük az adósságokat, de tény, hogy a hosszú távon való fennmaradás érdekében felmerült a más felsőoktatási intézménnyel való integráció lehetősége – erősítette meg a híreket lapunk érdeklődésére Túróczi Imre, a főiskola frissen kinevezett rektora. Hozzátette, a teljes integrációt, vagyis a beolvadást sem tartja elképzelhetetlennek. Ez azt jelentené, hogy a Szolnoki Főiskola mint önálló intézmény megszűnne létezni. A rektor szerint azonban az intézményi önállóságnál is fontosabb, hogy Szolnokon továbbra is megmaradjon a képzés, akár egy másik egyetem kihelyezett tagozataként. Arra a kérdésre, más szakértőkkel együtt nem tart-e attól, hogy egy fúzió esetén a nagyobb egyetem bekebelezné őket, és felszámolná a szolnoki képzést, Túróczi úgy válaszolt: csak akkor mennek bele az integrációba, ha a másik fél szerződésben garantálja a szolnoki képzés fennmaradását.

Eladók az ingatlanok
Az intézmény rövid távon ingatlanjai egy részének eladásával próbálja csökkenteni hatalmas adósságát. A rektor szerint a főiskola régi épületére már ki is írták a hirdetményt, és értékesíteni szeretnék a mezőtúri épületeket is, ahol korábban még voltak hallgatók, de ma már üresen állnak. Emellett az iskola igyekszik intenzív marketinggel ismét vonzóvá tenni a diákok körében Szolnokot, hiszen a biztos bevételt a hallgatói normatíva jelenti. Megpróbálnak mesterképzést hozni az alföldi városba, és akkreditálásra vár a bölcsészképzés is. Már jó ideje sejthető, hogy a Szolnoki Főiskola komoly problémákkal küzd, a közelmúltban ugyanis két alkalommal is negatív szereplőként került a hírekbe az intézmény.
Először a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács hívta fel a figyelmet arra, hogy a Szolnoki Főiskola – három másik vidéki főiskolával együtt – olyan súlyos adósságot vállalt magára a magántőkéből megvalósuló PPP-beruházásokkal, amelyek komolyan veszélyeztetik az iskola működését. Az NVT leszögezte: az érintett intézmények valószínűleg túlvállalták magukat, hiszen a PPP-beruházások értéke meghaladja az intézményhez tartozó állami ingatlan vagyon összértékét. Emlékezetes, a Magyar Bálint által erőltetett kollégiumépítéseket, egyetemiingatlan-fejlesztéseket magántőkések finanszírozták. A PPP-konstrukció lényege, hogy az iskolák 20 éven keresztül fizetnek a felújítást, építést végző cégnek a beruházásért és az épület üzemeltetéséért. A két évtized alatt a felsőoktatási intézmények a költségek többszörösét fizetik vissza a tőkésnek. A PPP-beruházásokban nem volt kötelező részt venni, az iskolák egy része ezért nem is vállalt sok kötelezettséget. Az intézmények másik fele azonban – vélhetőleg versenyképességük elvesztésétől tartva – hatalmas felújításba kezdett, egyesek pedig rosszul mérték fel hosszú távú fizetőképességüket.

Csökkenő hallgatói létszám
A Szolnoki Főiskola ráadásul a beruházások ellenére évről évre veszít vonzerejéből, hallgatói létszáma ugyanis folyamatosan apad. Székely Péter, a főiskola korábbi rektora idén februárban maga ismerte el: az intézmény hallgatói létszáma a 2001-es hétezer főről 4500-ra esett vissza. Lapunk nemrég készített elemzése szerint ráadásul az idei felvételi egyik nagy vesztese is a Szolnoki Főiskola lesz: miközben idén tíz százalékkal több fiatal jelentkezett a felsőoktatásba, és hosszú idő után újra 130 ezer fő fölé ugrott a felvételizők száma, addig a Szolnoki Főiskolára kevesebben jelentkeztek, mint tavaly. Az első helyes jelentkezéseket tekintve egy év alatt 12 százalékos csökkenés következett be, ami a több mint 70 felsőoktatási intézmény versenyében a hatodik legrosszabb eredmény.
A főiskola egyértelműen a korábbi rektor, Székely Péter vezetése alatt került siralmas helyzetbe. Pedig az előző kormány irányítása alatt a főiskola tárgyalási pozíciója nem volt éppen kedvezőtlen, hiszen a Székely „jobbkezének” számító oktatási rektorhelyettes 12 éven keresztül volt a szocialisták országgyűlési képviselője. Füle István 1974-ben lépett be az MSZMP-be, majd igen későn, 1989 októberében ejtőernyőzött át az utódpártba. A tanár-politikus 1992-től 2003-ig az MSZP Jász-Nagykun-Szolnok megyei szervezetének elnöke volt, 1994-től 2006-ig pedig a térség szocialista országgyűlési képviselőjeként tevékenykedett.

A beolvadás veszélyei
– Nemcsak a főiskolának létfontosságú a megújulás, hanem városnak is, hiszen jelenleg a főiskola Szolnok egyik legnagyobb munkaadója – értékelte a helyzetet lapunk megkeresésére Árva László, a francia angers-i üzleti egyetem professzora, aki több kutatást végzett a magyarországi vidéki főiskolák és egyetemek problémáiról. A szakember rámutatott, a főiskola hallgatói évente több mint másfél milliárd forintot költenek el a szolnoki üzletekben és éttermekben. Ha az intézmény megszűnik, a bevétel is elmarad, amelynek következtében alapjaiban rendül meg a város gazdasága. A professzor szerint a főiskola csak akkor tud fennmaradni, ha képes minőségileg megújulni. Ez lehetséges önállóan is, de talán könynyebb más felsőoktatási intézethez kapcsolódva. Leszögezte, hogy az egyesülésnek komoly veszélyei is vannak, hiszen a kisebbik fél könnyen alárendelt szerepbe kerülhet. Árva pozitív példaként említette a tatabányai Modern Üzleti Tudományok Főiskoláját és a Zsigmond Király Főiskolát, amelyek képesek voltak önállóságukat megőrizve megújulni.
A jelekből arra lehet következtetni, ha így folytatódik minden tovább, hamarosan más vidéki főiskolák is elveszíthetik önállóságukat. A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács adatai szerint Szolnokon kívül két másik vidéki főiskola, a bajai Eötvös József Főiskola és a Dunaújvárosi Főiskola is nagyobb terhet vállalt a hozzá tartozó állami vagyon értékénél. Jelentős a kockázat a Nyíregyházi Főiskola és az egri Esterházy Károly Főiskola esetében is, ahol a PPP-beruházások meghaladják az állami ingatlan vagyon értékének 50 százalékát. A hallgatóilétszám-vesztést tekintve is a vidéki főiskolák állnak legrosszabbul. A Magda Sándor vezette gyöngyösi Károly Róbert Főiskola, a székesfehérvári Kodolányi János Főiskola és a Nemzetközi Üzleti Főiskola (IBS) könyvelhette el a legnagyobb arányú jelentkezőilétszám-csökkenést. Mindhárom főiskolára nagyjából húsz százalékkal kevesebb diák jelentkezett első helyen, mint tavaly ilyenkor, ami harminc százalékkal rosszabb az általános tendenciánál, hiszen idén átlagosan tíz százalékkal nőtt a jelentkezők száma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.