Felemás spanyol ünnep

Spanyolország csapata nyerte ugyan a futball-világbajnokságot, de nem mindenki örült felhőtlenül vagy ünnepelte a La Roja történelmi sikerét. Bilbaóban hazafias baloldaliak támadtak a spanyol győzelmet ünneplőkre, Barcelonában rohamrendőröket dobáltak meg, szeméttárolókat és gépkocsikat gyújtottak fel a randalírozók.

2010. 07. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politikusi reakciók. A világbajnoki siker egyáltalán nem hagyta hidegen a spanyol politikai osztályt: María Teresa Fernández de la Vega, a szocialista kormányfő első helyettese szerint a csapatszellem, az erőfeszítés és a sportszerűség vezetett a sikerhez. María Dolores de Cospedal, az ellenzéki Néppárt főtitkára szerint ismét bebizonyosodott, hogy a tehetség és a közös munka mindig meghozza a sikert. Josep Sánchez Llibre, a katalán kereszténydemokrata–liberális pártszövetség helyettes szóvivője azt emelte ki a sikerből, hogy a foci olyanokat egyesít politikailag, akiket egyébként lehetetlen lenne. (S. T.)


A spanyol fővárosban a Real Madrid és a válogatott sikereit ünneplő találkahelyen, a Cibeles-kútnál több mint negyedmillióan nézték a dél-afrikai világbajnokság utolsó mérkőzését. Szinte leszakadt az ég, akkora üdvrivalgás tört ki, amikor Andrés Iniesta, a Barcelona egyik motorja a hosszabbítás vége előtt belőtte a győztes gólt.
De Baszkföldön vagy Katalóniában már homokszemek kerültek az ünneplés vagy a meccsnézés gépezetébe: Bilbao egyik külvárosában, Barakaldóban „rövidzárlat” miatt nem működött az egyik óriáskivetítő, a meccs után pedig feldühödött hazafias baloldaliak nagyon nekiestek a spanyol győzelmet ünneplőknek. Itt a politika azért keveredett bele a sportba, mert Antonio Basagoiti, a baszkföldi néppárt (PPE) vezetője még a vasárnapi döntő előtt megismételte korábbi javaslatát, hogy a nemzeti válogatottnak végre a bilbaói oroszlánbarlangban is játszania kellene.
Barcelonában több óriáskivetítő előtt szurkoltak több tízezren – katalánok és ott élő hollandok is –, de az alkohol és a már meglévő politikai ellentétek miatt a katalánok a hollandoknak szurkoltak. A meccs után Barcelonában a már elég részeg randalírozók megdobálták a rohamrendőröket, és gyújtogatni kezdtek: szeméttárolók és gépkocsik bánták az óriáskivetítő közelségét. A rendőrök beavatkoztak és feloszlatták a zavargókat, száz ember megsérült, huszonkét személyt kórházba is kellett szállítani.
A spanyol csapat nagyon kényes időpontban ért pályafutása csúcsára: szombaton legalább egymillió katalán tüntetett két hete megnyirbált önkormányzata miatt. Baszkföldön két éve néppárti–szocialista koalíció kormányoz, és azóta zajlik a nehezen kiépített baszk önkormányzati rendszer felszámolása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.