Fortélyos félelem az úr Mexikóban

Az elmúlt két évtizedben Mexikóról már nem az azték kultúra csodái vagy a mariachi zenekarok jutnak az eszünkbe: az ország neve lassanként összeforrt a drogkartellekkel és a köztük dúló, tömeggyilkosságoktól sem mentes élethalálharccal.

2010. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hat mexikói drogkartell. A hat mexikói kábítószerkartell között folyamatosan változnak az erőviszonyok, mert mindegyik arra törekszik, hogy megszerezze a mexikói kábítószer-terjesztés, illetve az Egyesült Államokba irányuló drogútvonalak feletti teljes ellenőrzést. A sinaloai kartell a legbefolyásosabb, utána következik az Öböl-kartell, majd a juárezi, a tijuanai, az egyre erősebb Michoacáni család, és az Öböl-kartellből kiváló és március eleje óta egyre önállóbb Zéták, a volt elitrendőrök és -katonák bérgyilkos szervezete.


Három hete, június közepén dőlt meg a napi gyilkossági rekord: 24 óra alatt 85 embert lőttek le az összecsapásokban vagy végeztek ki az egymással és az állam hatóságaival is szembeszálló kartellek bérgyilkosai.
Az ország, illetve a drogútvonalak ellenőrzéséért vetélkedő hat kartell megszabja az írott vagy elektronikus sajtóban dolgozó újságíróknak, hogy mit írhatnak vagy mondhatnak. A többség persze engedelmeskedik, ha kedves az élete a „vagy pénzt kapsz vagy ólmot” elv alapján, hiszen ebben az országban a legolcsóbb az emberélet: 500 dollárért bármelyik drogfüggő fiatal hajlandó egy emberélet kioltására. A rosszul fizetett állami hivatalnokok az állampolgárok bármilyen bizalmas információjával is akadálytalanul üzletelnek a világhálón.
De a lakosokon kívül már nem csak a sajtó munkatársai rettegnek biztonságukért és az életükért: május közepén rabolta el egy mindmáig ismeretlen csoport a kormányzó Nemzeti Cselekvés Pártjához (PAN) közeli egyik „erős” embert, egy volt elnökjelöltet. A család kérésére a sajtó és a hatóságok is ejtették az ügyet, hogy épségben és életben lássák viszont a most 69 éves „Jefe Diegót”, vagyis Diego Fernández de Cevallost, az 1994-es elnökválasztások egyik jelöltjét.
Négy éve a 2006. december 1-jén vitatott körülmények között beiktatott államfő, Felipe Calderón Hinojosa jól láthatóan az utcákra rendelte a hadsereget az állam és az egymás ellen is már nyílt drogháborút indító kartellek ellen. Mivel többek között az erőszakszervezeteket is áthatja a neoliberális gazdasági modell két jellemzője, a korrupció és a kisebb állam – a költséghatékonyság szellemében –, a rendőrség és a hadsereg is olykor eszköz, azaz például töltények nélkül maradt. És hiába tartottak tegnap kormányzóválasztásokat, a mexikóiakat most az egyik legnépszerűbb énekes, Sergio Vega meggyilkolása foglalja le. A kábítószer-kereskedelemmel foglalkozó narcocorrido műfaj előadójának halálával még egyértelműbb a tény: már szórakozni se lehet felhőtlenül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.