Mintegy kilencven vállalkozói és közel száznegyven olyan megbízási szerződést kötött meg még hivatali ideje alatt Hiller István, amelyek esetében a számlát már az új kormány nemzeti erőforrás miniszterének, Réthelyi Miklósnak kell állnia. A tárca honlapján közzétett átadás-átvételi jegyzőkönyv szerint a még Hillerék által készített dokumentum két melléklete öszszegzi az április 30-án hatályos, „érvényben lévő vállalkozási és megbízási szerződések” listáját. A dokumentumokból kiderül, hogy Hiller kivel, mikor és milyen feladatra kötött megbízást, és ezért milyen fizetési kötelezettség terheli a tárca idei költségvetését. Az „örökölt” megbízási és vállalkozási díjak több száz milliót tesznek ki.
Ezek között sok a tanácsadói, szakértői szerződés. Mintegy harminc ilyen megbízást találtunk körülbelül hatvanmillió forint összértékben. Az egyik legszembetűnőbb az Európai Összehasonlító Kisebbségkutatási Közalapítvány megbízása. Az alapítványnak az integráció hatásvizsgálata alapján kellett tanulmányt készítenie 15 millióért. Ennél kevesebbért, „csak” hárommillióért „vásárolt” tanulmányt Hiller a KMPG Tanácsadó Kft.-től, ám a szerződés időtartama húsz napra szólt.
A tanácsadói listán felbukkan Stark Antal neve, aki a volt SZDSZ-es oktatási miniszter, Magyar Bálint mellett 2002 és 2006 között helyettes államtitkár volt. Stark szerződése idén június 30-ig volt érvényes. Fél évre szóló szerződése alapján költségvetés-finanszírozási tanácsaiért hárommillió forintot kell neki kifizetni. Stark egyébként 2007-ben hatmilliót, 2008-ban ugyanennyit, tavaly pedig 4,5 millió forintot kapott tanácsaiért. Érthetetlen, hogy ha Hiller az ő szakértelmében bízott meg, miért nevezett ki mást szakállamtitkárnak.
Hiller nem felejtette el hivatali idején túl nyúló megbízással ellátni azt a Flór Pétert sem, aki minisztériumi tevékenysége mellett cikkeket ír a Népszabadságba. Flór a szerződése szerint szintén június 30-ig adott esélyegyenlőségi tanácsokat a tárcának. Flór Hiller jóvoltából ezt megelőzően is jó néhány millió forint közpénzt eltehetett: 2008-ban 11 hónapnyi romaintegrációs tanácsadásért 3,3 milliót kapott, tavaly pedig ugyanezért három hónap alatt (!) 2,7 milliót.
A még érvényes megbízási szerződések között egyébként lakásbérleti és gépkocsi tárolására vonatkozó megállapodást is találni. Hillerék az idei évre 1,782 millió forintért bérelnek lakást az Autoritas Soft Kft.-től, hogy mi célból, az a jegyzőkönyvből nem derül ki. Gépkocsi tárolásra 321 ezer forintot kell kifizetni egy másik cégnek. Szintén a szocialista politikus kötött szerződést az idei évre a Dokuflex Kft.-vel, amelynek csak ebben az évben 8,686 millió forintot kell fizetni iratok tárolásáért és rendezéséért. Külön fizettek (illetve fizet az új miniszter) azért is, hogy valaki összeollózza a Hillerről szóló cikkeket. A lapok szemlézéséért fél évre közel másfél milliót kell leróni.
A névsort áttekintve szembetűnő, hogy a szerződések egy része már hónapokkal korábban lejárt, Hiller mégis az érvényes szerződések között tünteti fel őket. Ennek okairól a tárcánál nem tudtak felvilágosítást adni. Mint mondták, a jegyzőkönyvet és a szerződések listáját még a Hiller vezette tárca készítette. A legvalószínűbb, hogy bár a szerződésekben szabott feladatokat a cégek már elvégezték, az ezért jár díj kifizetése „átcsúszott” a következő miniszter hivatali idejére.
Megírtuk: bársonyszékbe kerülése óta tavaly novemberig összesen 470 milliót fizetett ki különböző tanácsokért Hiller István. A politikus a jelek szerint az idő előrehaladtával egyre tanácstalanabb lett, mert évről évre több adóforintot osztott szét tanácsadói között. Míg 2006-ban huszonkétmillió forintot, 2007-ben már ennek az összegnek csaknem a hétszeresét, 144 milliót. A tomboló válság ellenére 2008-ban tovább nőtt a tanácsadók javadalmazása, a két évvel korábbi öszszeg nyolcszorosára, 172 millió forintra emelkedett, tavaly pedig 131 millió forint jutott a szakértőknek.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját