Kiállás az autonómiáért

2010. 07. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néma himnusz. A világbajnokság mérkőzései előtt a spanyol válogatott tagjai mindig némák, a nézők egy része pedig gúnyosan lalázva énekli nemzeti himnuszukat, a Marcha Realt, ismertebb nevén a gránátos indulót. A magától értetődő magyarázat: nem írtak hozzá elfogadott szöveget. Száznegyven éve egyszer már hamvába holt egy szövegíró kísérlet, három éve pedig kudarcot vallott a spanyol szocialista kormány próbálkozása is. A spanyol nemzeti válogatott szerda este bejutott ugyan a vasárnapi döntőbe, de Katalónia székhelyén, Barcelonában például mindössze ötszáz szurkoló ünnepelt. A baszk lakosságú Navarra tartomány székhelyén, Pamplona egyik terén pedig megkéseltek egy spanyol nemzeti mezt viselő fiatalt. (S. T.)


Katalónia székhelyén, Barcelonában szombaton megismétlődött a történelem: ugyanúgy, mint 1977. szeptember 11-én, ezúttal is milliós tömeg vonult az utcákra. Akkor a katalánok a Franco-diktatúra idején felszámolt autonómiát követelték vissza, szombaton viszont azért tiltakoztak ennyien, mert két hete a spanyol alkotmánybíróság jelentősen megkurtította az autonóm országrész statútumát. A menet élén a jelenlegi és volt tartományelnök, illetve az autonóm parlament eddigi három vezetője haladt, és egy katalán nyelvű felirat volt olvasható: „Nemzet vagyunk. Mi döntünk magunkról.” Mögötte és középen pedig a hatalmas, huszonöt méter hosszú, tíz méter széles katalán lobogót vitték több tucatnyian. Az 1,6 millió lakosú Barcelona központja egyszerűen megbénult este hatra, a tiltakozó menet indulásakor: tudósítók jelentése szerint a tömeg percenként egy métert haladt. A menet útvonala és a környező utcák mind megteltek, de fél nyolckor békésen feloszlottak, miután a tüntetés végén elénekelték a katalán himnuszt (Els Segadors).
A tüntetés meghirdetője, az Ómnium Cultural szerint elérték céljukat, a másfél millió tüntetőt, míg a városi rendőrség 1,1 millió főre becsülte a résztvevők összlétszámát. A tiltakozás valószínűleg azért ért véget ilyen békésen és gyorsan, mert a politikai pártok eredetileg is csak azt akarták jelezni Madridnak: ekkora támogatást tudnak maguk mögött a megkurtított önkormányzat védelmében. A feloszlatás másik oka: maguk a tüntetők felül akarták írni a tiltakozás forgatókönyvét, hiszen nem volt ritka az olyan transzparens, amely egyértelműen a katalán függetlenségre célzott. Sőt a milliós tömegben olykor (több) százezer torok kiáltotta világgá egyszerre vágyát, a katalán függetlenséget.
A szocialista tartományelnöknek, Josep Montillának valósággal menekülnie kellett a tiltakozás végén, mert függetlenségpárti fiatalok puhasággal vádolták és rátámadtak. A mellette haladó Jordi Pujolt viszont annál inkább éltették: a 80 éves politikust elnökként ünnepelték. A katalán önkormányzat kidolgozója azt a nem lebecsülendő sikert mondhatja magáénak, hogy hatszor választották meg a tartomány vezetőjének. A katalán–spanyol ellentét ilyen mértékű kiújulása kényes kérdés, ezért a madridi kormány szocialista feje, José Luis Zapatero nem is utazott Johannesburgba, a spanyol nemzeti válogatott világbajnoki döntőjére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.