Madrid enyhítené a nyomást Kubán

Órákon belül kiszabadul öt politikai fogoly, további 47 pedig a következő három-négy hónap során követi őket – jelentette be még szerdán Jaime Ortega, Havanna bíboros érseke. A világ most kíváncsian várja, hogy a kubai vezetés döntésére mit lép az Európai Unió, amely addig nem volt hajlandó változtatni a kubai emberi jogi helyzetre vonatkozó értékelésén, amíg egyetlen politikai fogoly is van a kubai börtönökben.

2010. 07. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csökkent a bebörtönzöttek száma. Két friss becslés a kubai foglyok létszámáról: az Amnesty International a múlt héten 192 főre becsülte őket. Elizardo Sánchez, a kubai ellenzékiek egyik vezetője pedig közölte a Kubai Emberi Jogi Bizottság illegális, de biztató idei becslését: tavalyhoz képest 201 főről 167-re csökkent létszámuk. Sőt, amióta Fidel Castro 2006-ban átengedte Raúlnak a kormányzást, a felére csökkent a bebörtönzött ellenzékiek száma is.

Raúl engedményei. Amióta az ifjabbik Castro fivér, Raúl 2006. július 31-én kénytelenségből váratlanul megműtött Fidel bátyja helyébe lépett, két vélekedés terjed róla újra Kubában és a szigeten kívül. Az egyik az 1991-ben kezdődött különleges időszak idején – a néhai Szovjetunió és táborának felbomlása után – terjedt el róla. Ekkor a bátyjánál jóval pragmatikusabb gondolkodású fiatalabbik testvér javaslatára a rendszer fennmaradása érdekében beengedte a külföldi tőkét, és bátortalan kedvezményeket adott a hazai magánszektornak is. Amikor 2008 februárjában hivatalosan is átvette Fidel két posztját, további engedményeket tett, de már külföldi nyomásra: egyebek között egyre több parlagon heverő földet adott bérbe a földműveseknek, bevezette az internetet, a mobilhasználatot, újra hivatalossá tette a kisiparos tevékenységet, de ezeknek nagy részét csak a jól értesültek és már némi tőkével rendelkezők tehették meg. A külső nyomásba bele kell érteni a világgazdasági válságot, és a természet most jóval sűrűbb csapásait is. A másik vélemény szerint azért nem örültek neki, mert kegyetlennek, vérszomjasnak ismerték meg a forradalom elején. Ezt a tényt igazolja Ramiro Valdés, a rettegett, de húsz éve kegyvesztett belügyminiszter visszavétele. Az ellenzéki Farinasnak, az éhhalálára készülő volt pszichológusnak az El Mundóban tegnapi cikke is ezt az oldalát mutatja be – szakmai szemmel. (S. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.