Száznegyvenezer diák sorsa dől el holnap este nyolc óra körül, amikor kihirdetik az idei egyetemi, főiskolai ponthatárokat. A diákok elsőként a Felvi.hu honlapról értesülhetnek az eredményekről, vagy részt vehetnek a fővárosi Corvin sétányon megrendezendő Pont ott partyn, ahol élőben követhetik a ponthatárok alakulását. Lapunk felsőoktatási forrásokból úgy értesült: a korábbi évekkel ellentétben az idén minden államilag finanszírozott férőhely betelik a rendes felvételi eljárásban, így az augusztusi pótfelvételin már csak azoknak nyílik lehetőségük az újabb próbálkozásra, akik meg tudják fizetni a költségtérítéses képzést. Megtudtuk azt is: a nagymértékű jelentkezői létszámnövekedés ellenére felvettek száma csak kismértékben emelkedik az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest, az alapképzések esetében pedig még némi csökkenés is várható, ami azt jelenti, hogy idén jóval nehezebb bekerülni a felsőoktatásba, mint a korábbi években.
Információnk szerint az már eldőlt, hogy alapképzésre a jelentkezők jóval kisebb hányadát veszik fel, mint a korábbi években. Ennek egyik oka, hogy Hiller István, a korábbi szocialista oktatási miniszter évek óta nem emelte az államilag finanszírozott férőhelyek számát, így alap-, osztatlan és felsőfokú szakképzésben idén is ugyanúgy 56 ezer diákot vesznek fel ingyenes képzésre, mint amikor negyvenezerrel kevesebben jelentkeztek a felsőoktatásba.
A másik fontos tényező, hogy idén 200 pont alatt senkit sem lehet felvenni alap- és osztatlan képzésre, míg korábban csupán 160 pont volt a bekerülési küszöb. A bejutási határ megemelésére azért volt szükség, mert a korábbi ponthatár mellett akár kettes érettségi is elegendő volt az egyetemi bekerüléshez. Az így bejutott diákok tudása rendkívül hiányos volt, jelentős részük pedig a diploma megszerzése előtt lemorzsolódott. Tavaly kétezer diák került be egyetemi, főiskolai képzésre 200 pont alatti teljesítménnyel, idén várhatóan ennyivel lesz kevesebb az alap- és osztatlan képzésre felvettek száma.
Létszámemelkedés várható a hároméves alapképzések után elvégezhető, magasabb fokú oklevelet adó mesterképzéseken. Tavaly még több ezer ingyenes férőhely maradt üresen, idén azonban negyven százalékkal nőtt a mesterkurzusra jelentkezők száma. Míg tavaly júliusban csupán 12 200 mesterképzéses férőhelyet sikerült feltölteni, addig idén várhatóan már az első körben betelik mind a 19 600 férőhely.
A korábbi éveknél jóval nagyobb népszerűségnek örvendenek idén a kétéves, diploma nélkül záruló felsőfokú szakképzések is. Ezekre húsz százalékkal jelentkeztek többen, mint tavaly. A népszerűség-növekedés oka, hogy az alapképzésekkel ellentétben itt nem emelkedett a bejutási küszöb, a bekerüléshez továbbra is elegendő 140 pont, vagyis kettes érettségi.
Az elérhető maximális pontszám idén is 480 pont, amelyből 200 pontot a tanulmányi pontok, 200-at az érettségieredmények és legfeljebb 80-at a pluszpontok (nyelvvizsga, emelt szintű érettségi, versenyeredmények) tesznek ki. Emlékezetes: idén 140 ezren jelentkeztek a felsőoktatásba, a tavalyinál 13 ezerrel, a két évvel ezelőtti adatnál pedig 44 ezerrel többen. Egy éve a rendes felvételi eljárásban a jelentkezők 75 százaléka, tavalyelőtt pedig 85 százaléka nyert felvételt. Az előzetes számítások szerint idén legfeljebb a felvételizők 70 százaléka kerül be egyetemre vagy főiskolára.
Magyar Péter tényleg nem az, akinek látszik