Peru előzi Kolumbiát

Az ENSZ kábítószer- és szervezett bűnözés elleni szervezetének legutóbbi felmérése miatt heves vita támadt Peru és Kolumbia között: egyik fél sem ismerte el a kokalevél termesztésében elért vezető helyét. A felmérés adatai alapján ugyanis már nem Kolumbia, hanem Peru a világ legnagyobb kokatermesztője.

2010. 07. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2008-as 167 ezer hektárra becsült terület helyett az idén öt százalékkal kisebb területen gondozzák a kokacserjéket a Dél-Amerika nagy részén végighúzódó Andok eldugott hegyoldalain. Vagyis a 119 ezer tonna, Peruban előállított kokain annyit jelent, hogy hiába kapálózik a nem éppen dicsőséges cím ellen, a jelentés szerint innen származik az említett mennyiség túlnyomó többsége, 45 százaléka. Kolumbia ugyanebben az időszakban valamivel kevesebbel, 39 százalékkal, vagyis 103 ezer tonnával a második helyre szorult. Bolívia megtartotta harmadik helyét, de tavaly is valamennyit nőtt a kokatermesztő terület. A felmérés elkészítői szerint Kolumbiában azért csökkent az itteni termőterület, mert hatalmas összegeket és erőket fordítottak a kábítószer-ellenes küzdelemre. Pedig a hetvenes évek vége óta Kolumbia neve valósággal összeforrt a kokainnal és a politikai álmokat is dédelgető mindenható drogbáró, a néhai Pablo Escobar nevével. A jelentés mindenesetre magasztalta a kolumbiai kormányok tevékenységét és elért sikereit a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelmében.
Csakhogy Ricardo Vargas, a drogkereskedelem gazdasági működésének szakértője, a perui Acción Andina vezetője nem ért egyet a jelentéssel, és nem hiszi el, hogy valósak a benne közölt számok. Tudomása szerint a kolumbiai kokainkereskedők új útvonalakat találtak, és nyitottak a közép- és dél-amerikai földrész országainak csendes-óceáni partvidékein, ez a tény pedig legalábbis ellentmond az ENSZ adatainak. Vargas személyesen látta Kolumbiában a kokaültetvényeket, és azt tapasztalta, hogy az utóbbi években nemhogy nem csökkent, hanem jelentős mértékben nőtt a beültetett terület. Ezért személy szerint neki az a meggyőződése, hogy az ENSZ jelentése csak azt akarja alátámasztani, hogy a térségben minden rendben. Vargas következtetése: az Egyesült Államok a jelentés alapján azt akarja igazolni, hogy miért foglalkozik most egyedül a rá is egyre nagyobb veszélyt jelentő mexikói kartellekkel. Vargas igazát bizonyította egy váratlan felfedezés: az ecuadori–kolumbiai határ közelében, a múlt héten pénteken találtak egy házi készítésű és szinte teljesen kész tengeralattjárót. A mintegy 25 méter hosszú, három méter széles és magas járműről a helyi rendőrség és a DEA drogellenes egysége megállapította, hogy Mexikó lehetett az úti cél: a dízelolaj- és elektromos meghajtású hibrid motor képes lett volna 12 napig a víz felszíne alatt haladni akár nyolccsomós (15 km/órás) sebességgel. Sőt többek között légkondicionálóval és fürdőszobával is felszerelték a hat személy befogadására és négy tonna – például kokain – rakomány szállítására alkalmas járművet. A megrendelők nem sajnálták rá a pénzt: az Egyesült Államok kábítószer-ellenes részlegének becslése alapján négymillió dollárra becsülték az ügyes szerkezet gyártási költségeit és kommunikációs felszereléseit. A termesztők és a terjesztők tehát egyre furfangosabb eszközökhöz folyamodnak, hogy eljuttassák az „anyagot” a „fogyasztókhoz” vagy inkább a drogfüggőkhöz. Az észak-ecuadori terület hadseregcsoportjának parancsnoka a sajtótájékoztatóján elmondta, hogy meglepetésükre nem találtak kábítószert a félkész tengeralattjáróban. De nem először fedeznek fel ilyen járműveket: már öt éve Kolumbia csendes-óceáni partvidékén találtak ilyen mini-tengeralattjárókat, a kilencvenes években pedig Floridában elfogtak egy férfit, aki orosz tengeralattjárót akart eladni hasonló célra. Az ilyen tengeralattjárók fő úti célja természetesen a legnagyobb felvevőpiac, az Egyesült Államok, és az összes oda irányuló drogútvonal feletti ellenőrzés megszerzése. Ebben a küzdelemben most a jelenleg hat mexikói kartell folytatja ádáz küzdelmét egymással is, miközben már a kis közép-amerikai országokra is igyekeznek kiterjeszteni befolyásukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.