Több vidéki főiskola is megkongatta a közelmúltban a vészharangot az államilag finanszírozott keretszámok rossz elosztása miatt. A kis intézmények szerint a még a szocialista kormány által bevezetett módszer hatalmas előnyhöz juttatja a népszerű egyetemeket, és segítség helyett megfojtja az amúgy is nehézségekkel küzdő kicsiket. Hiller István korábbi oktatási miniszter nem is titkolta, hogy soknak tartja Magyarországon a több mint 70 felsőoktatási intézményt.
*
Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár szerint azonban gazdasági visszaesést okozna a vidéki főiskolák és karok bezárása, ezért az államnak mindent meg kell tennie a megmentésükért.
– Már készülőben van az a kormányrendelet, amely lehetővé teszi, hogy a nemzeti erőforrás miniszter rendeletben szabályozza az államilag finanszírozott férőhelyek elosztását – jelentette ki lapunknak Hoffmann Rózsa. Az új szabálynak köszönhetően a vidéki intézmények kiszámítható hallgatói létszámmal rendelkeznek majd. Ha valahová nem jelentkeznek elegen, a népszerű intézménybe fel nem vett diákokat átirányíthatják vidékre. Az új rendszerben egyensúlyt kell teremteni a minőségi felsőoktatás és a vidékfejlesztés igényei között, ami körültekintő létszám-meghatározással megoldható, ha nem is könnyű feladat.
– A jelenlegi rendszer tönkreteszi a hallgatói létszámhiánnyal küzdő kis vidéki főiskolát, márpedig ezek fennmaradása nemzetpolitikai kérdés – magyarázta a változtatás szükségességét Hoffmann Rózsa. Az államtitkár kijelentette: különösen nagy hangsúlyt fektetnek a természettudományos, a műszaki és az agrártudományi karok megmentésére. Az államtitkár szerint jövőre már új rendszerben zajlanak a felvételik.