A nagy túlélő: a magyar irodalom

Kilencven évvel ezelőtt a trianoni diktátum egyharmadára csökkentette a történelmi Magyarország területét. Szerdán a 38. Tokaji Írótáborban Erdély, Délvidék, Felvidék, Kárpátalja és a nyugati magyarság képviselői tartottak előadást arról, hogyan élte túl a magyar nyelv és irodalom a kilenc évtizedet.

2010. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balázs Imre József kolozsvári költő, irodalomtörténész a többi között elmondta: az erdélyi magyarság először úgy próbálta feldolgozni a traumát, hogy többségi nemzetből kisebbséggé vált, hogy a változatlanba, a tájba és a történelmi hagyományokba kapaszkodott. E magatartás szülte Tompa László, Reményik Sándor, Áprily Lajos misztikus tájverseit, Makkai Sándor, Kós Károly, Nyirő József történelmi regényeit.
Erdély a bécsi döntés után túlélte a sztálinizmus mélypontjait, olyan nevek fémjelzik az újkori transzszilván irodalmat, mint Páskándi Géza, Szilágyi István, Szőcs Géza, Ferenczes István, Gálfalvi György, György Attila, Fekete Vince, s olyan folyóiratok, mint a Székelyföld, a Korunk és a Látó. Balázs Imre József őszintén hiszi, hogy április óta új, reményteljes korszak köszönt a magyarságra.
A felvidéki irodalomnak Erdéllyel ellentétben nem alakultak ki Trianon után markáns regionális központjai. Bárczi Zsófia felvidéki irodalomtörténész dolgozata szerint sokáig jellemző volt az írókra a megváltói szereptudat. Az avantgárd, az esztétizáló modernség és a XIX. századias retorika végleteivel küszködött a régió. Fábry Zoltán, Dobos László, Duba Gyula és mások juttatták el az irodalmat a jelenlegi sokszínűséghez.
Kárpátaljáról, a legmostohábban kezelt „hatodik sípról” Penckófer János író-irodalomtörténész tartott előadást. Penckófer Stúdiók kora – Irodalmi kulturális irányultságok, folyamatok, szerveződések címmel írt monográfiát a régióról, amelyet Trianon után először a Felvidék nyelt magába, utána a Szovjetunió nyomorgatott, s jelenleg Ukrajnához tartozik. Többek között Kovács Vilmosnak, Balla Lászlónak, Balla D. Károlynak köszönhető, hogy a nyolcvanas évek végére e régiónak is kialakult a maga markáns irodalmi arculata.
Kontra Ferenc délvidéki író, esztéta a nagy múltú Kilátó című irodalmi folyóirat főszerkesztője ezúttal nem a virágzó bácskai, hanem a szomorú sorsú horvátországi magyar irodalomról tartott érzékletes beszámolót.
E vidék magyarjai már a középiskolákban is alig ismerik saját gazdag hagyományaikat. Azt pedig végkép nem tudja senki a Kárpát-medencében, hogy szinte még tegnap köztünk élt és alkotott Baranyai Bosnyák István, az összmagyar irodalom egyik jeles esszéírója.
A nyugati irodalom képviselői, András Sándor és Papp Tibor azt a markáns véleményüket hangoztatták: csak egyetlen, határok nélküli magyar irodalom létezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.