Báger Gusztáv a rögvalóságról

Báger Gusztáv a különös művészalkatokban bővelkedő magyar irodalomban is különleges, nagy figyelmet keltő alkotónak számít. Elismert pénzügyi szakember, közgazdász, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem professzora. Bár korán kezdett verselni, gyerek- és diákkorában, megbízhatatlan származásúként úgy vélték, csak a számok világa tud érvényesülést nyújtani számára. Érett korban kezdett el újra verseket írni, tíz verskönyv birtokában elmondhatja: behozta a pártállamtól reá rótt lemaradást. Legújabb könyve, a Tiszatáj könyvek gondozásában megjelent Élőadás, politikai, közéleti verseket tartalmaz, és már a könyvhéten elfogyott.

2010. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt szokta mondani, ahogy a gyerekkorában jobban szerette a rontott palacsintát, úgy szereti felnőttként verseit szándékosan kissé elrontani, szabálytalanra formálni. Elismer-e tabukat a költészetben?
– A költészetben szerintem mindent szabad. A kérdés az, hogy meg tudjuk-e úgy emelni a szöveget, hogy többet mondjon önmagánál. Ha ez sikerül, nincsenek kerülendő tárgykörök, legyen az profán vagy fennkölt, közéleti vagy apolitikus. Ugyanúgy badarság állítani, hogy a költészet csak közéleti lehet, mint azt, hogy az igazi líra szükségképpen apolitikus. Most úgy érzem, nehezen engedheti meg a költő, hogy ne írjon közéleti verset. Olyan a rögvalóság, amiről nem elég véleményt nyilvánítani, hanem azt meg is kell haladnunk.
– Tudatosan fordult hát a közélet irányába a „rontott palacsinták” groteszk, játékosságra hajlamos nagy hatású költője?
– Erre utal a cím – Élőadás – s a borítón az alagútból éppen kilépő autó és ember képe, kifejezi a reményemet és azt a hitemet, hogy eljött a cselekvés ideje, a közelmúltban bekövetkezett változások és a már érzékelhető pozitív fordulatok következtében. A verseknek igenis közvetetten, áttételes módon segíteniük kell ezt a megújulási folyamatot. Ezek a versek ráadásul tavaly keletkeztek, tehát megéreztem, hogy eljön a reménykedés ideje, a nemzet megerősödésének, fölemelkedésének órája. Merem remélni, hogy a kötetben nemcsak az én közgazdász attitűdöm érvényesül, hanem – amint kritikusaim írásai is tükrözik – az érzelmi és esztétikai töltet is jelen van.
– A kötet felépítése sem mindennapi: mintha egy tanulmány logikáját írná le.
– Szándékosan építettem föl úgy a kötetet, hogy kicsit didaktikus legyen. Van egy bevezető rész, aminek az a címe, hogy Előbeszéd, ez egy vázlat, amiben leírom, mivel fogok a kötetben foglalkozni. A második ciklusban, az Előadásban én, a versíró, a költő elmondom, hogyan látom a mai közéletet, például az Arcostársak című versben, hiszen a hozzám hasonlókat nemcsak harcos-, hanem arcostársaknak is tartom. Kulcsszerepe van a Magyarországi változásokra című költeményemnek s a Közgáz című opusnak is. A közgazdászokat és a pénzembereket szeretném önbírálatra sarkallni, ők sem tettek meg, mi sem tettünk meg mindent azért, hogy ne menjen tönkre az ország, s ne essenek kétségbe az emberek. Mérhetetlenné nőtt a munkanélküliség, a szegény és a középrétegek nyomora és fájdalma. Több versben rovom föl az értéknélküliség, a vallás- és a családellenesség negatív szerepét a romlás folyamatában. Az Arcostársak fölvezető címe nem véletlenül egy kínai mondás: „Mikor sötétebb már nem lehet, a remény sokkal fényesebb”. A racionalitás és a hiterősítés így szolgálhatja egymást: tegyünk önmagunkért cselekvő emberhez méltóan, de bízzunk a Mindenhatóban is, mert ha mi magunk nem hiszünk az erkölcsi megújulásban, és nem cselekszünk, akkor hiába van jó országvezetésünk. A harmadik ciklusban, az Élőadásban is az erkölcsi megújulás szolgálatáról írok, de ebben a ciklusban már nem egyedül szólok, hanem interaktív, élő, szerves párbeszédet folytatok a láthatatlan olvasóval. Az utolsó ciklus azzal lép tovább, hogy vizuálisan megjelenítve, cselekményben mondom el ugyanazt, amit korábban, hiszen örökké, folyamatosan Élőadásban vagyunk.
– Így fut hát össze minden a címadó költeményben, ami váratlanul bibliai tematikába fordul?
– Szent Pál hajótörését idézem föl, aki megkínzott állapotában is a bennszülöttekért imádkozik, mielőtt Rómába folytatná útját. Mindannyian hajótörést szenvedtünk az utóbbi években, s így mindent újra kell kezdeni, de nagyon vigyázni kell a jó irányra. Fontosnak érzem még az Ima az országért című versemet, ami, alig merem kimondani, de az én himnuszom: „Ments meg, Uram, minket, mentsd meg az országot.” Ez egy himnikus mű, és ebben úgy érzem, mindent elmondtam: „Ne öngyilkos, boldog családapa legyen minden magyar. Tedd világossá az igét a politikusok előtt. Adj, Uram, alázatot a hatalmon lévőknek.” Sok embernek bizonyára nem tetszik majd a megújulás kifejezése a versekben, de én ezt tudom adni. Az empirikus intelligencia költészetét a magyar állapotokról. Egy kis ízelítővel befejezve: „a tengermély bánat / (mint magyar sajátosság) / ha elhagyható volna / akkor inkább a tűrés / a fegyelem / a kitartó munka / az önkínzásig fenntartható éberség / műgond szól és kijavít a szellem / hogy tisztán lássuk magunk előtt / az összes kiutat / az érték élessége ez.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.