Egyetemek minőségre kényszerítve

A felsőoktatási intézmények finanszírozási rendszerének jelentős átalakítását tervezi a kormány. A jövőben a támogatás mértéke attól is függhet, hogy az intézmény piacképes képzéseket folytat-e. A tisztán hallgatói létszám alapú finanszírozási rendszert felszámolják.

2010. 08. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyetemek és főiskolák finanszírozási rendszerének jelentős átalakítását tervezi a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi). Az új modell kialakítása már folyamatban van, annak részleteiről jelenleg folynak az egyeztetések – tudta meg lapunk Dux Lászlótól, a Nefmi felsőoktatási helyettes államtitkárától. A szakember leszögezte: a jelenlegi, fejkvóta alapú finanszírozási rendszer rendkívül rossz, ugyanis súlyos minőségcsökkentő hatása van. Dux kifejtette: a hallgatói létszám alapú finanszírozás arra ösztönzi az egyetemeket, hogy minél több hallgatót vegyenek fel, és azokat mindenáron tartsák benn végig a képzésben. Ez rontja a felsőoktatás színvonalát, hiszen a több támogatás reményében az egyetemek és a főiskolák olyanokat is felvesznek, akik a kelleténél felkészületlenebbek, ráadásul lemorzsolódni sem hagyják őket, gyenge szakértelmük pedig később az egyetem által kibocsátott diploma értékét csökkenti.
*
Az államtitkár az ügyben jelenleg is folyó szakmai egyeztetésekre hivatkozva egyelőre nem akart részleteket elárulni azzal kapcsolatban, hogy a jövőben milyen tényezők határozzák majd meg a különböző felsőoktatási intézményeknek nyújtott állami támogatás mértékét. Annyit azért megjegyzett: fontos elem lehet az új finanszírozási modellben az intézmények között előre elosztott államilag finanszírozott férőhelyszám, illetve az is, hogy az adott felsőoktatási intézmény milyen képzéseket indít. Dux leszögezte: a kormány az új modellel arra fogja ösztönözni a főiskolákat, hogy a jelenlegi gyakorlattal ellentétben ne arra törekedjenek, hogy minél olcsóbb képzéseket indítsanak. Hozzátette: ma a kisebb iskolák általában nem túl költséges, ám népszerű szakokat igyekeznek indítani, mint például a kommunikáció vagy a jogászképzés, hiszen így kis ráfordítással is hallgatókat vonzhatnak. Ennek következtében azonban több területen túlképzés folyik, és a friss diplomások képtelenek elhelyezkedni a telített pályán. Az oktatási államtitkárság olyan képzések indítását szorgalmazza majd, amelyekből szakemberhiány van. Ilyen például az agrár-környezetvédelem, a természettudományos és a műszaki terület.
Az új finanszírozási modell bevezetésére legkésőbb 2012-ben kerül sor.
Emlékezetes: a közelmúltban Hoffmann Rózsa lapunknak adott nyilatkozatában jelentette be, hogy a jövőben elsősorban nem a jelentkezési létszám, hanem az oktatásirányítás dönti majd el, hogy melyik egyetemre hány államilag finanszírozott hallgatót vesznek fel. Az Orbán-kormány oktatásért felelős államtitkára szerint már készülőben van az a kormányrendelet, amely lehetővé teszi, hogy a nemzeti erőforrás miniszter rendeletben szabályozza az államilag finanszírozott férőhelyek elosztását. A jelenlegi szabályozás szerint a jelentkezői létszám és a hallgatók által elért felvételi pontszámok alapján osztják el az államilag finanszírozott férőhelyeket. Ez a módszer a nagy múltú, népszerű iskoláknak kedvez, és tönkreteszi a hallgatói létszámhiánnyal küzdő kis vidéki főiskolát, márpedig ezek fennmaradása nemzetpolitikai kérdés. Vidéken a felsőoktatási intézmény a régió egyik legnagyobb munkáltatója, a térség kulturális és gazdasági központja. Az államtitkár szerint az új szabálynak köszönhetően a vidéki intézmények kiszámítható hallgatói létszámmal rendelkeznek majd. Ha valahova nem jelentkeznek elegen, a népszerű intézménybe fel nem vett diákokat átirányíthatják vidékre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.