Fogorvosi diploma 13 millióért

Negyvenháromezer diák volt sikertelen a rendes felvételi eljárásban. A jómódú családok gyermekeinek azonban ez még nem jelenti azt, hogy szeptemberben ne kezdhetnék meg az egyetemet, főiskolát. Akinek kellően vastag a pénztárcája, pótfelvételin még a slágerszakokra is bekerülhet. Az álom eléréséhez nem kell kiemelkedő teljesítmény, csak rengeteg pénz.

2010. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A ponthatárok júliusi meghúzása után kiderült, hogy a felvételizők több mint 30 százalékát nem vették fel egyik felsőoktatási intézménybe sem. A többség számára ez azt jelenti, hogy az idén szeptemberben már biztosan nem kezdhetik meg felsőfokú tanulmányaikat. A jómódú rétegek csemetéi azonban kaptak még egy esélyt: a pótfelvételit, de csak költségtérítéses képzéseket hirdettek meg az intézmények.
Lapunk összeállította a pótfelvételi eljárásban meghirdetett legdrágább képzések listáját. Ezen az orvosi képzések és a gyógyszerész kurzusok viszik el a pálmát. A legtöbbet annak kell fizetnie, aki a Semmelweis Egyetem fogorvosi képzésére vágyik. A félévenként több mint 1,35 millió forintos tandíj azt jelenti, hogy a diploma megszerzése – 10 féléves kurzus lévén – egy jobb lakás árát, több mint 13,5 millió forintot emészt fel.
*
A jómódúaknak is érdemes ugyanakkor körül nézni, hiszen több százezer forintos különbség lehet az azonos képzések között attól függően, hogy melyik egyetem hirdeti meg őket. A fogorvosi képzés például Pécsen csak egymillióba, Szegeden 950 ezerbe, Debrecenben pedig 850 ezer forintba kerül, vagyis félévente félmillió forinttal kevesebbe, mint a Semmelweis Egyetemen. Aki tehát megelégszik a debreceni képzéssel, a 10 féléves képzés alatt ötmillió forintot spórolhat.
Érdekesség, hogy az általános orvosi képzést a Semmelweis Egyetem már meg sem hirdette a pótfelvételi eljárásban, ami azt mutatja, hogy a rendes felvételi eljáráson beteltek a tandíjas helyek is.
Akinek milliói vannak a tanulásra, annak persze jóval szerényebb teljesítmény is elegendő álmai eléréséhez, mint annak, aki csak az ingyenes képzést engedheti meg magának. A Semmelweis Egyetem általános orvosi képzésén például 52 ponttal, Szegeden 30 ponttal kevesebb is elegendő volt a fizetős kurzusra való bekerüléshez, mint az államilag finanszírozott szakra való bejutáshoz. A „drága” szakok közül a legnagyobb különbséget a szegedi gyógyszerészképzésnél találtuk: míg a rendes felvételi eljárásban az államilag finanszírozott tagozaton 408 pont volt a bekerülési határ, addig a fizetős képzésen mindössze 249 pont kellett. A különbség elképesztő: 150 pont. A pécsi fizetős gyógyszerészképzésen is 300 pont alá süllyedt a ponthatár: itt 289 pont kellett a bekerüléshez. Fontos tudni, hogy ennél lejjebb már nem süllyedhet a ponthatár, ugyanis pótfelvételin sem vehetnek fel senkit kevesebb ponttal, mint amennyi a rendes eljárásban volt a fizetős képzésen a határ.
A toplistás képzéseken kívül kiemelkedően magas a tandíj összege a tánc- és zeneművészeti karokon. A Magyar Táncművészeti Főiskola angol nyelvű táncművészképzése például 700 ezer forintba kerül félévente. Sokba kerülnek az üzleti képzések is: a Nemzetközi Üzleti Főiskola (IBS) szemeszterenként 675 ezer forintot kér a gazdálkodási és menedzsment-, illetve a pénzügy és számvitel képzésért.
Az egyik legolcsóbb az óvónői képesítés megszerzése: a Szent István Egyetemen például csupán félévenként 80 ezer forintot kell fizetni a bekerülőknek, vagyis a hat féléves kurzus elvégzése alig 400 ezer forintba kerül. Hasonló árban találjuk a csecsemő- és kisgyermeknevelő, illetve a szociális munkás szakokat is.
A jogász és mérnökképzések árai sem elviselhetetlenek, bár egy átlagcsalád gyerekének – a tanulás egyéb költségei mellett, amelyek a becslések szerint átlagosan havi százezer forintra rúgnak – ezek is elérhetetlennek tűnnek. A jogászképzésekért átlagosan félévente 135-165 ezer forintot kérnek a hallgatóktól, vagyis a diploma ára ideális esetben 1,5 millió forint körül mozog. A mérnöki kurzusok átlagosan 120-165 ezer forintba kerülnek szemeszterenként.
A pótfelvételihez szükséges jelentkezési lapokat a felsőoktatási intézményekben, valamint a Hallgatói Információs Központban lehet beszerezni, valamint e-felvételivel is lehet jelentkezni. Az eljárási díj 5000 forint, a jelentkezési határidő augusztus 10. A jelentkezéseket az Oktatási Hivatalhoz elküldeni, a 1443 Budapest, Postafiók 220-as címre. A ponthatárokat augusztus 27-én este állapítják meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.