A ponthatárok júliusi meghúzása után kiderült, hogy a felvételizők több mint 30 százalékát nem vették fel egyik felsőoktatási intézménybe sem. A többség számára ez azt jelenti, hogy az idén szeptemberben már biztosan nem kezdhetik meg felsőfokú tanulmányaikat. A jómódú rétegek csemetéi azonban kaptak még egy esélyt: a pótfelvételit, de csak költségtérítéses képzéseket hirdettek meg az intézmények.
Lapunk összeállította a pótfelvételi eljárásban meghirdetett legdrágább képzések listáját. Ezen az orvosi képzések és a gyógyszerész kurzusok viszik el a pálmát. A legtöbbet annak kell fizetnie, aki a Semmelweis Egyetem fogorvosi képzésére vágyik. A félévenként több mint 1,35 millió forintos tandíj azt jelenti, hogy a diploma megszerzése – 10 féléves kurzus lévén – egy jobb lakás árát, több mint 13,5 millió forintot emészt fel.
*
A jómódúaknak is érdemes ugyanakkor körül nézni, hiszen több százezer forintos különbség lehet az azonos képzések között attól függően, hogy melyik egyetem hirdeti meg őket. A fogorvosi képzés például Pécsen csak egymillióba, Szegeden 950 ezerbe, Debrecenben pedig 850 ezer forintba kerül, vagyis félévente félmillió forinttal kevesebbe, mint a Semmelweis Egyetemen. Aki tehát megelégszik a debreceni képzéssel, a 10 féléves képzés alatt ötmillió forintot spórolhat.
Érdekesség, hogy az általános orvosi képzést a Semmelweis Egyetem már meg sem hirdette a pótfelvételi eljárásban, ami azt mutatja, hogy a rendes felvételi eljáráson beteltek a tandíjas helyek is.
Akinek milliói vannak a tanulásra, annak persze jóval szerényebb teljesítmény is elegendő álmai eléréséhez, mint annak, aki csak az ingyenes képzést engedheti meg magának. A Semmelweis Egyetem általános orvosi képzésén például 52 ponttal, Szegeden 30 ponttal kevesebb is elegendő volt a fizetős kurzusra való bekerüléshez, mint az államilag finanszírozott szakra való bejutáshoz. A „drága” szakok közül a legnagyobb különbséget a szegedi gyógyszerészképzésnél találtuk: míg a rendes felvételi eljárásban az államilag finanszírozott tagozaton 408 pont volt a bekerülési határ, addig a fizetős képzésen mindössze 249 pont kellett. A különbség elképesztő: 150 pont. A pécsi fizetős gyógyszerészképzésen is 300 pont alá süllyedt a ponthatár: itt 289 pont kellett a bekerüléshez. Fontos tudni, hogy ennél lejjebb már nem süllyedhet a ponthatár, ugyanis pótfelvételin sem vehetnek fel senkit kevesebb ponttal, mint amennyi a rendes eljárásban volt a fizetős képzésen a határ.
A toplistás képzéseken kívül kiemelkedően magas a tandíj összege a tánc- és zeneművészeti karokon. A Magyar Táncművészeti Főiskola angol nyelvű táncművészképzése például 700 ezer forintba kerül félévente. Sokba kerülnek az üzleti képzések is: a Nemzetközi Üzleti Főiskola (IBS) szemeszterenként 675 ezer forintot kér a gazdálkodási és menedzsment-, illetve a pénzügy és számvitel képzésért.
Az egyik legolcsóbb az óvónői képesítés megszerzése: a Szent István Egyetemen például csupán félévenként 80 ezer forintot kell fizetni a bekerülőknek, vagyis a hat féléves kurzus elvégzése alig 400 ezer forintba kerül. Hasonló árban találjuk a csecsemő- és kisgyermeknevelő, illetve a szociális munkás szakokat is.
A jogász és mérnökképzések árai sem elviselhetetlenek, bár egy átlagcsalád gyerekének – a tanulás egyéb költségei mellett, amelyek a becslések szerint átlagosan havi százezer forintra rúgnak – ezek is elérhetetlennek tűnnek. A jogászképzésekért átlagosan félévente 135-165 ezer forintot kérnek a hallgatóktól, vagyis a diploma ára ideális esetben 1,5 millió forint körül mozog. A mérnöki kurzusok átlagosan 120-165 ezer forintba kerülnek szemeszterenként.
A pótfelvételihez szükséges jelentkezési lapokat a felsőoktatási intézményekben, valamint a Hallgatói Információs Központban lehet beszerezni, valamint e-felvételivel is lehet jelentkezni. Az eljárási díj 5000 forint, a jelentkezési határidő augusztus 10. A jelentkezéseket az Oktatási Hivatalhoz elküldeni, a 1443 Budapest, Postafiók 220-as címre. A ponthatárokat augusztus 27-én este állapítják meg.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját