Napokon belül kezdődik és december elejéig tart az év második nagy kullancsinváziója. Az első rajzási és szaporodási időszak július elején véget ért, majd a nagy kánikula után ezen a héten újra nő a kullancsok száma – tájékoztatta lapunkat Kapiller Zoltán állatorvos, a Magyar Kullancsszövetség elnöke.
Az Országos Epidemiológiai Központ szakmai hetilapja, az Epinfo legfrissebb adatai szerint a korábbi évek átlagánál csaknem kétszer több, kullancsok által terjesztett Lyme-kóros megbetegedést jelentettek – közölte az Index. Idén eddig a 29. héten jegyezték fel a legtöbb Lyme-kóros esetet, összesen 142-t, ez negyven százalékkal több, mint tavaly ilyenkor volt. Összehasonlításképp: 2004 és 2008 között a 29. héten átlagosan 75 ilyen bejelentés érkezett.
Kapiller Zoltán lapunknak elmondta, az adatok ijesztők, hiszen ez az emelkedés azt jelenti, hogy idén év végére 100-150 százalékkal is nőhet a Lyme-kórral fertőzöttek száma. Az uniós szabályozás miatt kivonták a forgalomból a korábban használt permetezőszert, ezért csak egyénileg védekezhetünk – folytatta a szakember. Kiránduláskor emberre és kutyára egyaránt érdemes használni a hosszú hatású, bőrre kenhető riasztószereket és el kell kerülni a vadetetőket, illetve -itatókat, bozótosokat. A kertben rendszeresen kell nyírni a gyepet és meg kell szüntetni a kullancshordozó, mezei- és vadállatoknak menedéket adó farakásokat. A kullancsot kiirtani nem, csak ritkítani lehet, hiszen egerek és pockok föld alatti járataiban, madarak odvaiban rejtett életet él.
Kapiller szerint rendkívül fontos, hogy kirándulás után tüzetesen átvizsgáljuk a testünket, és kullancseltávolító kanállal mihamarabb kiemeljük a bőrbe fúródott rovart. Azt, hogy hordozója-e a veszélyes Lyme-kórnak, a patikákban kapható kullancsteszttel ellenőrizhetjük.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria