Lemaradtak a fővárosiak

A Győr-Moson-Sopron megyei diákok kerültek be a legjobb, a Békés megyeiek a legrosszabb arányban a felsőoktatásba – derül ki a lapunk által a felvételi adatok alapján öszszeállított toplistából. Bár Budapestet tartják az ország szellemi központjának, a sikeresen felvételizők számarányát tekintve a fővárosi fiatalok csak a középmezőny hátsó részében végeztek, az államilag finanszírozott helyeket vizsgálva pedig sereghajtók.

2010. 08. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglepő eredményeket hozott az a megyei toplista, amelyet lapunk a legfrissebb felvételi statisztikákból állított össze. Azt vizsgáltuk, hogy egy adott megyéből az egyetemre jelentkezők hány százaléka nyert felvételt valamelyik egyetemre vagy főiskolára. A százalékos arányt vizsgálva egyértelműen a dunántúli megyék szellemi uralma rajzolódik ki. Rossz a helyzet a Dél-Alföldön, illetve Nógrád megyében, és lesújtónak tűnnek Budapest és Pest megye adatai is. A legjobb öt között csak dunántúli megye található. Az első helyen a Győr-Moson-Sopron megyei diákok végeztek. A megyéből felvételiző diákok 75 százaléka került be valamelyik egyetemre vagy főiskolára a rendes felvételi eljárás során. Ez öt százalékkal jobb a 70 százalékos országos átlagnál. A második helyen a szekszárdi székhelyű Tolna megye fiataljai teljesítettek: 73,9 százalékuk nyert felvételt. A harmadik helyre Baranya megye diákjai kerültek 73,72 százalékkal, a negyedik Vas megye 73,3, az ötödik pedig Zala megye lett 72,43 százalékkal.
Kellemetlen meglepetés, hogy az ország szellemi központjaként számon tartott Budapest diákjainak teljesítménye csak a középmezőny hátsó részéhez volt elegendő: a húszas lista 13. helyét szerezték meg az országos átlagnál is rosszabb, 69,2 százalékos eredménnyel. A nyugati megyéken kívül megelőzték a fővárosi diákokat többek között a hajdú-bihari és a szabolcsi fiatalok is. A leggyengébben a Békés megyei fiatalok szerepeltek, ebből a megyéből a jelentkezőknek csupán 66,11 százaléka nyert felvételt. A sereghajtók között van Jász- Nagykun-Szolnok megye (67,13 százalék) és Pest megye (67,77 százalék) is.
A dunántúli megyék sikerszériája és a főváros vesszőfutása évek óta tendencia. Két éve például ugyanaz az öt megye végzett az élen, amelyek most, csak a közöttük lévő sorrend volt más. Akkor Baranya megye érte el a legjobb eredményt, őket követte Vas megye. A harmadik az idei „bajnok” Győr-Moson-Sopron megye lett, míg a negyedik helyen Tolna zárt.
Sokan azt mondják, nem a diákok kiemelkedő tudásának köszönhető a „gazdagabb” dunántúli megyék sikere, hanem annak, hogy itt több család tudja megfizetni a tandíjas képzést, mint mondjuk az alföldi megyékben. Megvizsgáltuk ezért azt is, hogy egyes megyékből milyen arányban kerültek be a fiatalok államilag támogatott, ingyenes képzésre. Az eredmények nem igazolják az előítéleteket: az ingyenes kurzusokra is ugyanannak az öt dunántúli megyének a diákjai kerültek be a legjobb arányban, ráadásul nagyobb előnnyel, mint ha az összes képzést együtt vizsgáljuk. Az elsők ebben a kategóriában is a Győr-Moson-Sopron megyei diákok lettek, a megyéből felvételiző fiatalok 58,69 százaléka került be ingyenes képzésre. A második hely Vas megyéé 56,89 százalékos eredménnyel, a harmadik Tolna megye 55,47 százalékkal, a negyedik Baranya, az ötödik Zala megye. A fővárosi diákok eredménye azonban különösen lesújtó, hiszen az egész országból a budapesti diákok jutottak be a legrosszabb arányban ingyenes kurzusra: a fővárosi felvételizők mindössze 42,33 százalékának sikerült bekerülnie államilag finanszírozott képzésre. A fővárosiak tehát annak köszönhetik, hogy az összes felvett arányát tekintve legalább a középmezőnybe sikerült bejutniuk, hogy sokkal többen tudják megfizetni közülük a költségtérítéses képzést, mint a vidékiek közül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.